09.10.2013
4.45 / 47 oy

Acı Bakla'nın Faydaları

Acı Bakla Nedir?

İngilizce Adı: Lupin seed

Fransızca Adı: Graine de lupin

Almanca Adı: Lupinen samen

Acı Bakla'nın Kullanıldığı Hastalıklar (Acı Bakla Nelere iyi Gelir?)

Şeker (diyabet) hastalığında, romatizmada, siyatikte, lumbago, bağırsak parazitlerinde (solucan, tenya, kurt), albümin yüksekliğinde, ödem (vücudun su tutması) için, güçsüzlük ve halsizlikte, ciltte yaşlanmalarına karşı, kırışıklıkta, regl sıkıntılarında, böbrek taşı ve kumunu düşürmek için ve idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır.

3000 yılı aşkın süredir tarımı yapılan dolayısıyla hızlı bir tüketimi olan acı bakla, iç baklaya göre oldukça küçük tohumlara sahiptir. Doğru kullanılmadığı takdirde hafif zehirlenme belirtileri gösteren bu bitki çok güzel çiçeklere sahiptir. Genellikle Akdeniz ve Kuzey Amerika ülkelerinde bolca bulunan bitki; baklagiller (Fabaceae) familyasına bağlı, iki (çift) çenekliler sınıfının, kapalı tohumlar grubuna aittir.

Dünyada otuzdan fazla türü tespit edilmiş olan bu bitkinin, ülkemizdeki en yaygın türü Lipunus varius'tur. Acı baklanın ülkemizdeki halk tababetinde yaygın kullanım sebebi şeker (diyabet) hastalığı olup, özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde, başarılı sonuçlar vermesiyle oldukça üne sahiptir.

Albümin yükselmesinde başarıyla kullanılan acı bakla; insan vücudundaki fazla tuzu tahliye ederek, vücuttaki ödem (su tutulması) oluşumunu engellemektedir.

Acı bakla; romatizma, siyatik, lumbago gibi ağrılı fiziksel rahatsızlıklara karşı analjezik (ağrı kesici) etki göstermektedir.

İdrar yolu iltihaplarında; iltihap giderici ve idrar söktürücü olması, acı baklaya ayrı bir önem katmaktadır.

Acı bakla; tonik (güçlendirici) etkiye sahip olup; böbreklerdeki kum ve taşı düşürmeye yardımcıdır. Şeker (diyabet) hastalığında kullanılan diğer bitkiler gibi; sindirim sistemindeki parazitleri dökmede de oldukça başarılı bir bitkidir.

Kadınların muayyen günlerinde; az kanamalı durumlarda, muayyen güne 2 veya 3 gün kala kullanılması durumunda adet söktürücü özellik göstermektedir.

Ülkemizde fazla bilinmemekle beraber, Avrupa'daki birçok kaliteli kozmetik ürünlerinde yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) ve kırışıklık önleyici (anti-wrinkle) özelliğiyle aktif madde olarak kullanılmaktadır.

Acı Bakla Nasıl Kullanılır?

Yetişkinlerde hastalığın boyutuna göre, günde 10-20 tane kullanılabilir.

Act baklayı haşlanmış olarak tüketmek için; 10-20 adet tohumu suda 1 saat kadar kısık ateşte haşlayıp daha sonra kabuğunu soyup iyice çiğnenerek tüketilebilir.

Acı Bakla'nın Böbrek taşlarına karşı kullanımı için; Kaynatılmış ve kabukları soyulmuş tohumlar temiz su ile ikinci kez 20 dakika kadar kısık ateşte haşlandıktan sonra suyu ile birlikte tüketilir.

Acı Bakla'nın Toz olarak kullanımı için; Tohumlar 15 dakika kadar tavada kum olarak kavrulduktan sonra öğütülerek günde 2 kez 1 tatlı kaşığı (silme olarak) kullanılır.

Acı Bakla'dan Macun yapımı için; Tadından dolayı tüketim zorluğu çekilmesi durumunda; kavrulmuş ve öğütülmüş 100 gr acı bakla 500 gr süzme balın içerisine katılıp macun kıvamına getirildikten sonra, günde 2 kez, 1 tatlı kaşığı ve her kullanımdan önce karıştırılarak tüketilmelidir. Şeker hası deki macunları içerisindeki baldan alan ve kilo alma riski olanlar; bu tür->layı kullanmamalıdırlar.

Acı Bakla'nın Tentiir hazırlamak için; 60 gram kavrulmuş ve dövülmüş acı bakla; 100 ml alkol ve 100 ml su ile karıştırılıp; ağzı kapalı olarak ve koyu renkli cam bir şişede 20 gün karanlık ve serin bir ortamda bekletilip her gün çalkalamak suretiyle kullanıma hazır hale getirilir. Elde edilen tentürden 1 bardak su içerisine 25 damla damlatılarak günde 2 kez içilir.

Acı Bakla Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kavrulmamış veya haşlanıp kabuğu soyulmamış acı bakla asla kullanılmamalıdır. Tüketime hazır olan ürün çocukların ulaşamayacağı yerde, güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza edilmelidir. Acı bakla çocuklarda kullanılmamalıdır. Yüksek dozda kullanımlar; olası bir aksilik durumunda erken fark edilmesi için uykuya yakın vakitlere denk getirilmemelidir. Belirtilen dozajın dışına asla çıkılmamalıdır. Hamile emziren kadınların kesinlikle kullanmaması gereken bir üründür.

Acı Bakla'nın Faydaları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 31146 kez okundu

09.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • djm hayran
  06.02.2020

  birincisi acı baklanın üzerine sarımsaklı yoğurt dökerseniz ve taze ekmekle birlikte suyuna bana bana yerseniz çok seversiniz. ikincisi dengeli beslenme denen bir kavram var, beyaz eti ve siyah eti de bu döngüye dahil ederek her türlü gıdayı düzenli olarak tüketiyor olmanız gerek. üçüncüsü ise bir gıdanın adında acı geçiyor diye bu kadar önyargılı olmayın, çiğ köfte olsa bayıla bayıla yerdiniz

 • sevecen
  06.02.2020

  zaten doğanın insanla dalga geçme şekli de hep bu değil mi, bir şey ne kadar faydalıysa o kadar lezzetsiz, acı ya da kötü oluyor. Daha bugüne kadar hem lezzetli hem de çok faydalı bir besin kaynağı görmedim zaten. ette protein var demeyin, fazla yenmesi durumunda zararları faydalarından daha fazla hale geliyor

 • justme
  01.03.2016

  40 yıl hatırı olmadığı için bakla sevenlerin sayısı pek fazla değildir, zaten sarımsaklı yoğurtsuz de gitmez, yanına salata da ister, olmadık yere masraf açar

 • aahmad
  09.02.2016

  30dan fazla türünden hangisinin yararlı olduğunu nereden nasıl anlarız?

 • ersan070
  01.11.2014

  Adı acı bakla diye tadının kötü olduğu sanılmasın üzerine sarımsaklı yoğurdu dökünce taze ekmekle yemelere doyamazsınız

 • gokhan39
  31.10.2014

  hangi yemeğin tadı kötü olsa kesin bir şifası vardır zaten

 • akılkarakter
  06.10.2014

  vay be, düzenli yemek lazım o zaman

 • lilith
  19.10.2013

  ben bu bitkiye hep rastlıyorum ve çiçek sanıyordum. Acaba benim gördüklerim acı bakla mı!

 • hadigari9
  18.10.2013

  Renklerinden dolayı süs bitkisi olarak kullanımı daha yaygın.

 • esen42
  17.10.2013

  Marmara ve ege bölgesindekiler yabani olarak bulunabilir.

 • küpü
  16.10.2013

  marmara ve ege bölgesinde bulabilirsiniz.

 • bella
  14.10.2013

  Kendimiz toplamak istersek nereden bulabiliriz acı baklayı? Nerede yetişiyor?

 • acdcengiz
  11.10.2013

  Acı Baklaya Gavur Baklası, Delice ya da Yahudi Baklası diyenler de var.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.