11.02.2014
4.58 / 31 oy

Cinsel Psikoloji Nedir?

İnsanın ruhsal hayatının cinsel özellik taşıyan ya da davranışlarda cinsel nedenin bulunduğu yanı ile cinsel psikoloji uğraşır. Cinsellik, organizmaların çifte cins yasasından ileri gelen biyolojik bir sonuçtur. Bir canlının cinselliği, erkeklik ya da dişilik etkenlerinin üstünlüğünden doğar. İki cins arasında cinsel birleşme amacı ile meydana gelen çok yanlı gerilim ilişkisi cinselliğin başlıca özelliğidir.

cinsel yaşam

Cinsel ilişki öteden beri edebiyatın ve düşünce dünyasının başlıca konularından biri olmuştur. Ancak bağımsız bir araştırma yönü bulunan bilim olarak cinsel psikolojinin tarihi yenidir. Bilimin bu kolunda insanın bütün varlığının geniş ölçüde gözden geçirilmesi gereklidir. Çünkü tek yanlı sonuçların ve yargıların tehlikesi büyüktür. Metod ve konu bakımından cinsel psikolojiye yön veren, Freud'un ortaya attığı cinsel öğreti olmuştur. Freud ile öğrencilerinin, görgül esaslara dayanan yeni cinsel psikolojiye ilk bilimsel temeli kazandırmayı bakarmış olmalarına rağmen, daha sonraki bazı araştırıcılar onun ileri sürdüğü noktalara itiraz etmişlerdir. Örneğin A. Adler ile C. G. Jung, cinsel içgüdüde insanın cinsel hayatını ve davranışını tek başına saptayan bir neden bulunduğu görüşünü kabul etmemişler, her şeyin cinselliğe bağlı bulunduğu hipotezine karşı çıkmışlardır. Bu iki bilim adamı, insanın cinsel yaşantısının ve davranışının kişiliğin önemli bir yanını meydana getirmekle birlikte, kişiliğin tümünün etkisi altında bulunduğu görüşünü savunmuşlardır. Bu demektir ki, her insanın cinsel yanı organların durumuna bağlı olarak değişmez niteliktedir; bununla birlikte değişebilir. Freud'un, çocuğun cinsel yanı ile ilgili öğretisi bazı noktalardan şüphe ile karşılanmıştır. Çünkü cinsel gelişmenin yapısında «cinsel basamaklar» vardır, cinsel içgüdünün uyanmadığı dönemdeki cinsel güdü ile yetişkinin cinsel içgüdüsü ayni şey değildir.

Daha başlangıçtaki cinsel ayrılıklarda kendini gösteren çocuk cinselliği, çocuğun genel ruhsal hayatının gelişmesi ile sıkı sıkıya bağıntılıdır. Çocukluk yaşantıları (cinsel ilişki konusunda yetişkinlerde gözlenen şeyler, yanlış bilgiler v.b.) ileri yaşlardaki cinsel tutum, hattâ cinsel davranış bakımdan önem taşır. Cinsel gelişmenin bütün basamaklarında bozukluklar ortaya çıkabilir. Bunlar çoğu zaman kalıcıdırlar, ya da düzeltilmesi zor olan anormal davranış biçimleri doğururlar (nevrozlar, cinsel sapıklıklar). Buna karşılık Freud, nevrozların tek nedeni olarak baskı altına atılmış cinsel kompleksi görür. Ancak bu görüş artık geçerli sayılmamaktadır.

Her iki cinsin cinsel davranışı öteden beri araştırma konusu yapılmıştır. Bu araştırmalarda, çıkış noktasında tutulan yola göre, değişik sonuçlara varılmıştır Genellikle geçerli olan birkaç nokta sayılabilir. Bunlar da şunlardır: Davranışında güçlü bir etkinlik ve saldırganlık bulunan erkekle cinsel tahrik daha fazla olur. Kadın bu konuda daha zayıftır, cinsel birleşmenin fizyolojik akışında pasif ve sabredici olduğundan varlığı bakımından tahrik edilmeye muhtaçtır. Kadın için cinsel yaşantı, bu konuda hızla ilerleme durumunda bulunan erkeğe göre daha derin bir anlam taşır. Cinsel beraberlik dışında erkek ile kadın arasındaki kişisel sevgi evlilik için şarttır. Evliliğin sürekli ve sağlam bir temele dayanması için erkekle kadının cinsel bir dengeye varması, bu konuda da karşılıklılık sağlaması gereklidir.

Cinsel Psikoloji Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2126 kez okundu

11.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • fatih55
  16.11.2014

  erkeklerimiz kadınlarımıza fazla değer verdikleri için öküz sanılmaktadırlar, halbuki tüm kadınlara hakettikleri değeri versek bizim kıymetimiz anlaşılacak

 • eliff
  21.10.2014

  erkeklerin öküz olduğuna katılıyorum ama tüm milletin erkekleri için bu durum geçerli, bizimkiler sadece yoklukta kendilerini arpa ambarında zannediyorlar

 • sinemcik
  07.10.2014

  ülkemizde cinselliğin sadece adı olduğu için kadın bulamama durumundan tersine işleyen psikolojidir. hayır kadın yok değil de erkeklerimiz fazla öküz

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.