12.02.2014
4.45 / 11 oy

Cinsiyet Farklılıkları Nelerdir?

Kadınla erkek arasındaki cinsel ayrılıklar yalnız birinci ve ikinci derecedeki cinsel belirtilerin (cinsel organlar, tipik yağ şişkinlikleri, kıllanma, ses değişikliği v.b.) çevresi içinde kalmaz; ruhsal özellikleri de kapsar. Cinsel karakter farklılaşmasının en önemli nedeni, salgı bezleri, özellikle cinsel salgılardır.

Ruhsal alandaki cinsel ayrılıklar gençlik çağında kızlarda duyguya daha fazla tutkulanma. kişilere daha fazla bağlanma, dikkatin daha çok hareketli olması, gelişme temposunun daha hızlı gitmesi; erkeklerde ise daha fazla objektiflik, etkinlik ve düşüncelilik biçiminde görünür. Okul çağındaki kızlar, çoğunlukla kavrayışta ve izlenimlerin işlenmesinde daha büyük bir hareketlilik ve hız gösterirler; soyut ve biçimsel düşünce süreçlerine karşı eğilimleri daha azdır, ama duygusal konulara (acıma, duygu dalgalanmaları) kabiliyetleri daha güçlüdür. Genç erkekler bazen belli ölçüde tembellik gösterirler: buna karşı yapıcılıktan, biçimler bulmaktan, objektif ve düşünceye uygun şeylerle uğraşmaktan yeri geldikçe zevk alırlar. Ruhsal yeteneklerin gelişmesi temposunda cinsel yönden tipik dalgalanmalar her zaman görülür. Okulda gösterilen başarılar, belli ilgilerin bulunmasına kızlarda daha çok, erkeklerde daha az bağlıdır. Kız çocuklarının başarısı ise, en yukarı ve en aşağı noktalar arısında geniş bir yükselme ve düşme çizgisi çizer. Biçimsel yönden bakılınca erkek çocukların başarısı kızlarınkine göre daha düşüktür. Erginlik çağının başlaması ile birlikte erkek çocuklarda hoyratlık döneminin görüntüleri meydana çıkar; değerini kabul ettirme isteği, küçüküğünün bilincine varma ve bazen de kibir kendini gösterir. Kızlarda ise sık sık görülen duygusal dalgalanmalar ve yeri geldikçe beliren melankolik haller yanında kuruntulara, dalgınlıklara, yersiz kırgınlıklara ve bezginlik hallerine rastlanır. Cinsel özellikler gençlik çağında ve bunu izleyen kişiliğin biçimleşmesi döneminde daha açık olarak belli olur. Her cinste değişik olan sevgi yaşantıları, duygusal ritmlerdeki başkalık ve değer yönleri bakımından meydana gelen özellik, gelecekteki hayat ödevleri ile ilgili olarak biçimleşmeye başlar. Kızlarda analık ve kadınlık ödevleri yönünde bir eğilim görülür. Erkeklerde ise var olan enerjinin büyük bir kısmı belli bir meslek edinme yolunda kullanılır. Ancak bütün bu ayrılıkların izafî olduğunu, büyük kişisel sapmalar gösterdiğini kabul etmek gerekir.

Her iki cinsin yaşayışındaki bu ruhsal ayrılıklar, gelişme temposundaki başkalıklar, iş ve meslek görevleri bakımından görülen özellikler, biyolojik görevlerin değişik oluşu genel eğitimde dikkate alınır. Çocukların ve gençlerin eğitimi ve öğretimi ile uğraşanlar iki cins arasındaki bu ayrılıkları göz önünde bulundurmayacak olurlarsa, çalışmalarında hem zorluk çekerler, hem de büyük yanlışlıklar yaparlar. Özellikle orta ve yüksek öğretim kurumlarında çalışan eğiticiler için bu nokta çok önemlidir.

Cinsiyet Farklılıkları Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2919 kez okundu

12.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • plessiscede1
  30.05.2019

  hastalık değilmiş gibi bir algı var toplumda fakat cinsel farklılık yani görüntü ile hissedilen farklılık tamammen hormonel. elbette çok nadir de olsa bazı kişiler içsel hissetmese de farklı sebeplerle cinsiyet değişimini tercih edebilir. Fakat bu kişiler bir elin parmaklarını geçmez.

 • senan
  10.05.2019

  yaşa göre öncelikler değişiyor. 20'li yaşlarda kişisel bakım olan konu 30'larda kariyer problemlerine ve çok çalışmaktan kaynaklı depresyonlara kayıyor. 40 gibi kimi görsem zaten çoluğunun çocuğunun eğitim derdine düşmüş oluyor. sonra emeklilikti torundu derken zaten herkes üç aşağı beş yukarı aynı süreçten geçiyor

 • astsubay
  19.12.2018

  iki erkek ile iki kadının sohbetlerinden de en temel farkı yakalayabilirsiniz, bir olayı anlatırken erkekler detayda boğulmadan direk özetini paylaşırlar, kadınlar ise aynı konuyu en az 3 kat sürede nefes nefese anlatırlar, sonuç olarak bir erkek ile bir kadının karşılıklı konuşma sonucunda kadının yeterli bilgiye ulaşamadığı kanısına varması ile erkeğin dinleyici rolünde olduğunda da artık yeter kısa kes diye isyan etmesi boşuna değildir

 • melli
  20.03.2016

  anaokulundan ne olacağınız belliymiş tamam da yıllar sonra bunu anı olarak paylaşıyor olmanız apayrı bir durum, psikolog çağırayım ister misiniz?

 • E.Boztaş
  09.05.2015

  anaokulunda ogretmen anlatmisti, goster diye cok yalvardim ama gostermedi

 • volkanoxfb
  03.11.2014

  kadınların periyodik hastalıkları vardır erkeklerin yoktur

 • mehmet güder
  16.10.2014

  çocukluktaki bilgimizi ölünceye kadar koruduğumuz tek konu da sanırım budur. erkeklerin malum organı vardır, kadınlarınsa yoktur

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.