16.02.2014
4.41 / 17 oy

Darüleytam Nedir?

Osmanlı İmparatorluğu devrinde türlü nedenlerle ana babalarını kaybeden bakılmaya muhtaç ya da yoksul çocukların korunmaları ve eğitilmeleri için kurulmuş kurumlara bu ad verilmişti.

Darüleytam

İkinci Meşrutiyet devrinde arka arkaya çıkan savaşlar yüzünden bu gibi çocukların sayısı birden çoğaldığı için 1914 yılından başlayarak darüleytamlar kurulmağa başlanmıştır. Bu kurumlar bağımsız bir genel müdürlükçe yönetilirdi. Darüleytamların kurucusu, bunların genel müdürlüğünü de yapmış olan İsmail Mahir Efendidir. Buralara alınan çocuklar hem bakılır, hem de ilköğretimden geçirilirdi. Bunlar iç yapıları bakımından ilkokullardan oldukça farklı kurumlardı. Buralarda iş eğitimine daha geniş ölçüde değer ve yer verilirdi. İlkokullarda gösterilen derslerden başka çinicilik, marangozluk, terzilik kunduracılık, çorapçılık, kızlara broderi, oya, biçki dikiş gösterilirdi. Darüleytamlar zamanına göre yeni ve ileri bir eğitim hareketinin temeli olan kurumlardı. Bunların ana okulu ve sanat şubesi denilen kolları vardı. Müdürler, müdür yardımcıları, bekâr öğretmenler bu kurumlarda oturur, çocukların eğitimlcriyle uğraşırlardı. Her darüleytam daire denilen kısımlara bölünürdü. Daireler de, «daire reisi» denilen bir öğretmenin yönetimine verilirdi. Dairelerce sık sık geziler, eğlenceler düzenlenir, çeşitli sporlar yapılırdı. Çocuklar kendi işlerinin önemli bir kısmını (yatak yapmak, temizlik ve onarım işleri gibi) kendileri görürlerdi. Bunlarda sınıf öğretmenliği usulü uygulanırdı. Senenin elverişli zamanlarında kamplar kurulurdu; izciliğe önem verilirdi. Törenler düzenlenir, ulusal günler ve bayramlar kutlanırdı. Darüleytamlar, Birinci Dünya Savaşı yenilgisinden sonra parasızlık yüzünden sürdürülememiş, çeşitli bakanlıklar arasında el değiştirerek sönüp gitmiştir. Buralarda barınarak ilköğretim gören çocuklardan bazıları yüksek öğretim yapmayı başarmış, yurda önemli hizmetler görmüştür.

Darüleytam Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 13199 kez okundu

16.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Y.Tin
    30.05.2016

    yetimhane ya da yetimler yurdu da diyebiliriz.

  • ultraslian81
    07.09.2015

    Osmanlida garibe sahip cikilirmis nerede simdi o gunler. Gariban ölsun devri gunumuz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.