18.02.2014
4.44 / 27 oy

Darüşşafaka Lisesi ve Tarihi

Önceleri Cemiyeti Tedrisiyei İslamiye denilen, daha sonra ise adı Türk Okutma Kurumu olarak değiştirilen kuruluş tarafından 1873'de açılmış bir lisedir. İstanbul'da, Büyük Çarşının kapıları önünde toplanan bir kısım çocukların çarşı açılıncaya kadar vakitlerini boş yere geçirdiğini gören ileri düşünceli, iyiliksever kimseler bunlara biraz okuma - yazma ve hesap öğretmek üzere dersler açarak Türkiye'de ilk çırak okullarının temelini atmışlardır. Aynı kimseler bu girişimlerinden sonra öksüz ve kimsesiz çocukları toplayıp okutmak amacı ile yukarıda adı geçen derneği kurmuşlar ve Darüşşafaka lisesini açmışlardır. 1867 tarihinde Darüşşafaka binasının yapılmasına başlanmıştır. Daha sonra buralardan mezun olanlar yurdun önemli örgütlerinde görevler yüklenmişler ve değerli hizmetlerde bulunmuşlardır. Darüşşafaka lisesi yurdumuzda açılan ilk orta öğretim kurumudur. Bu bakımdan oynadığı rol önemli sayılır. Okul, kuruluşundan bu yana eğitim ve öğretim yönünden hiçbir gevşeklik göstermeden çalışmasını sürdürmüş, zaman zaman bazı iyilik sever kişilerin yaptıkları büyük bağışların, onu yaşatmayı amaç edinmiş derneğin sağladığı yardımlara eklenmesiyle mali durumu gittikçe kuvvetlenmiştir.

Darüşşafaka

Darüşşafaka lisesine, anası ve babası, ya da yalnız babası bulunmayan, geçim durumu çok zor olan yoksul çocuklar alınmıştır. Okula başvuran bu türlü çocukların sayısı yüksek olduğu zaman seçme sınavı yapılır, okulun alacağı öğrenci sayısına göre sınavda en üstün başarıyı gösterenler okula kabul edilirler. Darüşşafaka lisesinin yöneticileri, okuldan mezun olanların daha sonraki durumunu da izler: okulu çok iyi durumda bitirenlerin yüksek öğrenim yapmasına çalışır ve bu yolda onlara yardımcı olur. Okulu bitirenler arasında sıkı bir dayanışma vardır. Bu dayanışma hayatta da uzun süre devam eder. Okulun eski mezunları zaman zaman bir araya gelerek dayanışmayı tazelerler.

Darüşşafaka Lisesi ve Tarihi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2932 kez okundu

18.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • hasanhusami
  23.01.2019

  hem bir marka olarak, hem de mezunlarının aile gibi sık ve dik duruşu ile adının içini dolduran bir kurumdur ve sahip çıkılmalıdır. Prestijinin korunmaya devam etmesi ve basketbol takımının da daha da başarılı olmasını umuyorum

 • sezginipek
  06.06.2015

  bence darüşşafaka basketbol takımının da bu başarıda payı büyük, sponsoru da zaten doğuş olduğuna göre ntv gayet normal

 • zizou
  27.05.2015

  ntv'deki yayınlarla insanlara kendisini daha da başarılı olarak tanıtmayı başarmışlardır

 • izmir1987
  29.09.2014

  kendi kültürü olan sayılı liselerdendir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.