31.7.2014
4.50 / 2 oy

Elektrik Çarpmalarında ilk Yardım

Elektrik Çarpması Durumunda Ne Yapmalı?

Elektrik çarpan kazazedenin vücudundan geçen elektrik akımı solunum ve hatta kalp durmasına yol açabilir. Akım vücuttaki giriş ve toprakla temas halindeki çıkış bölgelerinde yanıklara yol açabilir. Alternatif akım, kazazedenin elektrik kaynağını elinden bırakmasını önleyen istemsiz kasılmalara da yol açabildiğinden, olay yerine ulaştığınızda onu hâlâ elektrik akımına maruz olarak bulabilirsiniz.

YILDIRIM ÇARPMASI

Atmosferden boşalan doğal bir elektrik patlaması olan yıldırım, çevredeki en yüksek iletken yapı, muhtemelen de düz bir alandaki insan üzerinden yeryüzüyle temas arayan, büyük bir ışık ve ısı izi oluşturur.

Yıldırım, çarptığı kişinin elbiselerini tutuşturabilir ve onu yere fırlatabilir. Bazen ani ölüme yol açabilir. En kısa zamanda, yıldırım düşen bölgedeki insanları uzaklaştırın.

YÜKSEK GERİLİMLİ AKIM

Elektrik hatlarında ve yüksek gerilim kablolarındaki yüksek gerilimli akımla temas genelde ani ölümle sonuçlanır. Daima ağır yanıklar meydana gelir. Şokun yol açtığı ani kas spazmı, kazazedeyi belli bir mesafeye fırlatarak kırık gibi yaralanmalara yol açabilir.

Yüksek gerilimli elektrik 18 metre kadar uzaklığa atlayabilir. Kuru tahta veya kumaş gibi malzemeler sizi korumayacaktır. Kazazedeye yaklaşmadan önce güç kesilmeli ve izole edilmelidir. Bu husus, özellikle tren ve tramvay elektrik hatlarındaki hasarlarda hayati önem taşır.

DİKKAT! Resmi yetkililerden elektrik akımının kesildiğini ve gerekiyorsa, izole edildiğini öğrenmeden kazazedeye yanaşmayın. En az 18 metrelik bir güvenlik mesafesini aşmayın ve çevredeki izleyicileri yaklaştırmayın.

 1. Acil yardım servislerini (itfaiye (110), hızır acil (112), elektrik arıza (186)) arayın.
 2. Kazazedenin muhtemelen bilinci kapalı olacaktır. Ortam güvenli hale gelir gelmez, havayolunu açıp solunumunu kontrol edin; gerekiyorsa yeniden canlandırmaya hazır olun. Onu ayılma pozisyonunda yan yatırın).
 3. Eşlik eden her türlü yaralanma ve yanıklara müdahale edin.
 4. Şokun etkilerini azaltmak için gerekli girişimlerde bulunun.

DÜŞÜK GERİLİMLİ AKIM

Evde, atölyelerde, fabrikalarda ve işyerlerinde kullanılan şehir şebekesi akımı ile çarpılma, ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilir. Çoğu yaralanma bozuk düğmelere, yıpranmış kablolara veya cihazdan kaynaklanan arızalara bağlı olarak oluşur. Özellikle küçük çocuklar tehlikededirler. Çok etkili bir iletken olan suyun tehlikesinin farkında olmalısınız. Normal şartlarda güvenli olan bir cihazı ıslak elle tutmak veya ıslak bir zeminde bulunmak büyük oranda çarpılma riskini arttırır.

DİKKAT! Eğer hâlâ elektrik akımıyla temas halindeyse, kazazedeye temas etmeyin; elektrik akımı taşımaktadır ve sizi de çarpabilir.

DİKKAT! Metalik bir aletle elektrik kaynağını uzaklaştırmaya çalışmayın.       

Telefon rehberi iyi bir yalıtkandır.

Kuru tahta iyi bir yalıtkandır yani sizi elektrik akımından koruyabilir

Kazazede hâlâ çarpılıyor (akıınlı) olabilir.

* Elektrik kaynağını uzaklaştıran.

Düğmeyi kapatın veya eğer kolayca ulaşabiliyorsanız, sigortadan veya şebekeden elektrik akımını kesin. Aksi takdirde fişi çekin veya kabloyu kopartın.

EĞER kabloya fişe veya prize ulaşamıyorsanız şu adımları izleyin:

Tahta bir kutu, plastik veya dokuma paspas, telefon rehberi veya kalın bir gazete yığını gibi kuru, yalıtkan nesneler üzerinde durun. Bir süpürge, tahta sandalye veya tabureyle, kazazedenin elektrikle temas halindeki uzvunu elektrik kaynağı olan nesneden veya duruma göre, kaynağı kazazededen ayırın.

Kazazedeyi, ayaklarına veya kollarının altından gövdesine dolayacağınız bir ip yardımıyla, hiç temasta bulunmadan çekerek elektrik akımından uzaklaştırın.

Mutlak mecburiyet halinde kazazedeyi kuru ve bol elbisesinden tutarak çekerek uzaklaştırın. Bunu son bir çare olarak yapın.  

EĞER kazazedenin bilinci kapalıysa, nefes yolunu açın ve solunumu kontrol edin; eğer gerekirse yeniden canlandırma için hazır olun. Kazazedeyi ayılma pozisyonunda  yan yatırın. Yanıklara soğuk su tatbik edin.

AMBULANS İÇİN HIZIR ACİL (112) SERVİSİNİ ARAYIN.

EĞER kazazede sağlıklı görünüyorsa, istirahat etmesi önerilmiş olabilir. Onu yakından takip edip, eğer gerek duyarsanız doktor çağırın.

EĞER KALP DURURSA

Normal kalp atımı geri gelene veya özel tıbbi yardım sağlanana dek, yeniden canlandırmanın ABC kuralını uygulayın.

Elektrik Çarpmalarında ilk Yardım
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1925 kez okundu

31.7.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • aahmad
  6.12.2018

  elektrik akımı eğer ki baş boyun bölgesinden geçiş yapıp solunum ve dolaşım merkezine varırsa ölümle sonuçlanabilir. bu sebeple ilk yardımda öncelikle akıma maruz kalan kişinin hangi aşamada olduğu bilinmelidir.

 • Webstar
  Webstar
  18.11.2018

  geçenlerde bununla ilgili bir eşek şakası vardı. kız elektrik çarıyormuş gibi titremeye başlar yanında oturan kişi de paniğe kapılarak etrafında ne varsa kıza fırlatır ki akımdan kurtulsun. sonra tabii kız her tarafını tutarak ve ahlayarak eşek şakası yaptığını söylemek zorunda kalır.

 • mehmet can
  26.10.2018

  kesinlikle elle iterim sarılırım filan gibi duygusall yaklaşımlarda bulunmayın ikiniz birden gidersiniz önce sakin olun ve sigortaları kapatın.

 • justme
  20.10.2018

  evinizin bir köşesinde elektik çarpması, yangın gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini yazarsanız olası durumlarda paniklemeden hemen uygulamaya geçebilirsiniz.

 • aky
  4.5.2017

  Herkes sıklıkla okumali iyice ogrenene kadar. Cocuklu ailelerin basina gelmesi olasi durumdur.

 • sevvall
  sevvall
  12.5.2016

  en iyisi sigortaları kapatmakmış tabii evde meydana gelirse.

 • stalker
  24.4.2016

  adam üstüne su dökmekten bahsetmiş, bence direk adamın üstüne mazot dökün ve sigara yakın, böylece elektrikten hasar almamış olur gariban

 • Hasan81
  26.1.2015

  En korktugum sey birine elektrik carpsa ne yaparim diye dusunuyorum hep. Onu kurtarmaya çalışırken ben de carpilir miyim diye korkuyorum.

 • kaptanmosey
  9.10.2014

  dimi, sonra bide senden elektrik alamadım diyorlar

 • kaderim
  9.10.2014

  üstüne su dök, bırak aranızda elektrik alışverişi olsun

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz