27.01.2014
4.48 / 31 oy

Ernst Kretschmer Kimdir?

1888'de Almanya'nın Hellborn şehrinde doğmuş, 1926’dan bu yana Marburg Üniversitesinde sinir hastalıkları profesörlüğü yapan, karakter sorunu üzerinde seçkin araştırmalarda bulunan ünlü bir psikologdur.

Ernst Kretschmer

Kretschmer, insan bedeninin yapılışı ile karakter arasında bir ilişki bulunduğunu ileri sürmüştür. Bu konu üzerinde geniş incelemelerde bulunmuş ve karakteri şu şekilde tanımlamıştır: “Karakter denince insanın duygusu, istek içinde bulunan bütün tepki olanakları anlaşılır. Bunlar, insanın gelişmesi devam ettiği sürece meydana gelebilen kalıtımdan gelme istidat, bütün dış dünyanın getirdiği etkenler, beden etkileri, ruhsal eğitim, çevre ve yaşanılan hayatın izleri gibi şeylerdir.” Kendisi insanları beden yapısı bakımından şu tiplere ayırmıştır:

1) Leptozomlar; narin, uzun boylular,

2) Atletikler; kuvvetli bedeni olanlar,

3) Piknikler; şişman yapılılar.

4) Displastikler; keskin çizgilerle tanımlanamayan tipler.

Yaptığı araştırmalar sonunda, pikniklerin % 66'sının mani niteliğinde tepkiler (bazen keder, bazen neşe halinde beliren ruh hastalığı), leptozomlarla atletiklerin % 66'sının da şizofreni (kalıtsal bir ruh hastalığı, zihin ve akıl bakımından genellikle durgun, sebatsız, inisiyatiften yoksun) belirtileri gösterdiğini meydana çıkarmıştır. Bu sonucu şöyle bir formüle bağlamıştır:

1) Mani tepkili ruhsal durum ile piknik beden yapılı tip arasında belirli bir biyolojik ilgi vardır.

2) Şizofreniliğin ruhsal durumu ile astenik, atletik ve displastik beden yapılı tipler arasında da belirli bir biyolojik ilgi vardır.

3) Bir taraftan şizofrenilerle piknikler, öte yandan sirkülerlilerle astenik - atletik - displasükler arasında pek az ilgi bulunur. Bu sonuçları mizaçlar bilgisinde kullanarak karakter sorununu bilimsel esaslara dayandırmış ve mizaçları iki kısma ayırmıştır:

1) Ziklotimikler (topluluktan hoşlananlar, iyi yürekliler, dostluğa düşkün olanlar, sevimliler).

2) Şizotimikler (Bu mizaçta olanların yaradılışları çok karmaşıktır. Bunların iç görünüşleri dış görünüşlerinden tamamen başkadır. Aralarında her şeyden pek çabuk duygulanan, düşmanca hareket eden, soğuk, patetik, ülkücü, zorba, kızgınlığının kurbanı, yıkıcı tiplere rastlanır.) Piknikler ziklotimik mizaca; leptozomlar ve atletikler şizoid mizaca sahiptirler Bir çeşit “yap” psikolojisi kurmuş olan Kretsehmer, yeni bir mizaç teorisi ortaya atmış, bilim dünyasında ilgi uyandırmıştır.

Ernst Kretschmer Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5475 kez okundu

27.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • toceho
    31.12.2015

    bir ziklotimik olarak tezini destekliyorum, bedenim de gayet güzeldir ayrıca

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.