22.02.2014
4.33 / 12 oy

Ernst Meumann Kimdir?

1862 ve 1915 yılları arasında yaşamış olan ünlü Alman eğitimcisi Meumann, deneysel pedagojiyi sistemli olarak kurmuş, çocuğun gelişimi, yetenekleri ve çalışma gücü gibi konular üzerinde araştırmalar yaparak çocuğa uygun bir eğitime olanaklar kazandırmıştır. Böylece psikoloji alanında da büyük hizmetleri olmuştur.

Ernst Meumann

Pedagojide önemli ve tarihsel bir yeri olmasının başlıca nedeni, modern pedagojinin gerektirdiği «çocuktan hareket» ilkesine dayanan okul yeniliği hareketini iyi karşılaması ve bu sorunu bilimsel bir temele oturtmak için geniş ölçüde çalışmasıdır. Ayrıca deneysel pedagojinin görevleri, öğrencilerin giriştikleri zihinsel çalışmaların tekniği ve hijyeni, çocukların yetişkinlerden ayrıldıkları noktalar ve onların özellikleri, özellikle ruhsal çalışmaların eğitim işiyle ilgili yanları, çeşitli didaktik sorunlar üzerinde de araştırmalar yapmıştır. Pedagojinin, özellikle bir bilim dalı olması dolayısıyla ve özel biçimde ele alınacak araştırma alanlarına sahip bulunduğunu. eğitilecek çocuğu eğitimin gereklerine göre incelemek gerektiğini anlatmıştır.

Ernst Meumann Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2105 kez okundu

22.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • shaziye
    05.05.2016

    disiplinli millet olarak bilinen Almanlar'ın bir eğitimcisi olarak pedagojik araştırmalara kadar işini en iyi şekilde yapmaya çalışmış. keşke bizim 9 ay tatil yapan öğretmenlerimiz de okusa da ibret alsa

  • penata
    01.06.2015

    teşekkürler

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.