21.12.2013
4.50 / 14 oy

Farmakopsikoloji Nedir?

Kimyasal maddelerin ruhsal hayat üzerindeki etkilerini inceleyen bilime farmakopsikoloji denir. Bu bilim özellikle yüzyılımızın ikinci yarısında büyük gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmenin başlıca nedeni, uygarlığın ve endüstrinin ilerlemesi, insanın ruhsal hayatında türlü kompleksler meydana getirmesi dolayısıyla ruhsal hayatı etkileyen kimyasal maddelerin kullanılışının çok yaygınlaşmasıdır. Bunun yanında bu bilimin sağladığı sonuçlardan faydalanılarak yeni kimyasal maddeler kullanma yoluna da gidilmiştir.

ilaç

Ruhsal hayatı etkileyen maddeler üçe ayrılır:

1) Zekâ gücünün arttırılmasına yarayan maddeler,

2) Sinirleri yatıştırıcı ve uyanık tutucu maddeler,

3) Uyuşturucu maddeler.

Bütün bu maddelerin kullanılışı uzun zamandan beri devam eder. Örneğin ilâç ya da kimyasal madde alarak zekâ gücünün arttırılmaya çalışılması eski çağda bile biliniyordu. Zamanımızda hormon tedavisine başvurularak zekâ bozukluklarına, infantilizme, yani gelişmedeki gecikmeye dayanan çeşitli durumlarda başarının arttırılması sağlanmaktadır. Bundan başka glutamin asidi ilâçları ile zekâ fonksiyonları üzerinde dürtükleyici etkiler meydana getirilir. Bu maksatla gerekli olduğu üzere sinirleri yatıştırıcı ve uyanık tutucu türlü kimyasal maddeler ya da ilâçlar yapılmıştır. Bu ilâçların ruh ve sinirler üzerindeki etkilerini sağlamak, sonuçları saptamak farmakopsikolojinin ödevidir. Bazı bedensel hastalıkların tedavisinde ruhsal durumun da sonucu büyük etkiler yapması dolayısıyla bu konuda hangi ilâçların gerektiği, nasıl etkiler sağlanmasına ihtiyaç olduğu ayrıca incelenir. Bu arada insan sağlığı için büyük bir tehlike yaratan uyuşturucu maddelerin kullanılmasına karşı yapılan mücadelede de bu bilimden faydalanılır. Uyuşturucu maddeler kullanmaya alışmış insanları bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için hangi karşıt etkiler yapılması gerektiği farmakopsikolojinin inceleme ve araştırma alanına girer. Bundan anlaşılıyor ki, sözünü ettiğimiz bilim tıpla sıkı bir işbirliği halindedir ve onun sonuçlarından da gene tıp bilimi faydalanır.

Farmakopsikoloji Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2166 kez okundu

21.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • natavan
  05.11.2019

  kimyasal maddelerin derken bitkisel maddeler de olur ruha iyi gelen her türlü koku sayılabilir. zihni etkileyen de aslın da sayılabilir çünkü bir yerde ruh ve zihin birbirini yakalar birlikte hareket eder.

 • sezginipek
  30.05.2019

  enerji veren maddeler de kimsayal ve psikolojiiyi de etkileyen ilaç türleridir. bir de tabii zayıflamaya yardımcı olan kimyasallar var bitkisel adı altında satılan her ne kadar insan hayatını etkilese de zararlarıyla, kişi kendini zayıflamış gördükçe olumlu psikolojik etkileri de bulunmaktadır.

 • xone
  06.08.2016

  onu boşverin de farmat's room diye bir film vardı, bilimsel filmleri seviyorsanız, üzerine kapalı mekan gerilimini de ekleyiverin

 • kaan onay
  10.02.2016

  Kesinlikle benim incenlenmem gerekiyor gönüllü denek olabilirim.

 • avukat24
  27.11.2014

  kimyasal olaylardan birisi olarak farmante olmak konusunda bilginiz var ise farmakopsikoloji de bunu inceleyen bilim dalıdır. farmantasyona verilebilecek örnek ise turşudur, evet bildiğiniz turşu. (Yorumum tamamen tahminidir, lütfen referans almayınız)

 • denci
  23.11.2014

  bi kalabalık sohbette farmakopsikoloji diyemedim ya la

 • cukalvat or
  27.10.2014

  adı tekerleme olmaya aday bilim dalıdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.