16.01.2014
4.46 / 13 oy

Gaudig Hugo Kimdir?

1860 ve 1923 yılları arasında yaşamış, tanınmış Alman eğitimcilerinden biridir. Eğitimci ortaya attığı görüşler bakımından dünya ölçüsünde ün kazanmıştır. Hayatı boyunca öğretmenlik ve okul yöneticiliği yapmış olan Gaudig, belli bir sistem ortaya atmamış olmakla birlikte, eğitimde kendi kendine etkinliğin her şeyin üstünde bir önem taşıdığını ileri sürmüş ve bu görüşün yerleşmesi için çalışmıştır. Gaudig'e göre, her türlü eğitici nitelikteki işin ve çalışmanın amacı, öğrenciyi işi sevmesi için eğitmek, ona çalışma olanaklarını hazırlamak ve onun çalışma gücünü geliştirmektir. Bundan dolayı etkinlik ilkesi, her derecedeki eğitim kurumunda en başta gelen yeri almalıdır. Öğrenme olayının bütün aşamalarını ve okulda sosyal hayatın biçimlenmesini etkinlik saptamalıdır. F.1 etkinliğine dayanan dersler serbest etkinlik niteliği taşımaz. Etkinlik tekniğine egemen duruma gelmek için uzun ve zahmetli bir yoldan geçmek gereklidir. Beden faniliği, hiçbir zaman zihin kavrayışına engel olamaz. Eşya ile ilgili hem zordur, hem de zaman israfına sebep olur. Dil ve kitap yolu ile görülen iş daha kolaydır, kendi kendine etkinlik için daha zengin ve daha çok yanlı olanaklar sağlar. Aslında bütün dersler etkinlik içinde geçmelidir. Edebiyat, tarih bile bunun içine girer.

gaudig hugo

Gaudig'in pedagojisi kişilik ilkesine dayanır. Kişilik ile kendi kendine etkinlik arasında hayatın gerektirdiği bir ilişki bulur. Kişilik, kendi kendine karşı sorumluluk duymalı, ruhsal ve ahlaksal bağımsızlığa götürmelidir. Bundan dolayı kişisel etkinliği harekete getirmek, öğretimin temel gerekliliğidir. Öğrencide kendi güdüsü ve kendi gücü ile düşünce ve eylem meydana getirmek, öğretmenin bir metod kullanmasından çok öğrencinin bir metodu olması ihtiyaç gösterir. Bu da öğrencinin çalışma teknikleri için yetiştirilmesini, yani bağımsızca zihin etkinliğinde bulunma, her yeni çalışma alanının tekniğini. yani bağımsızca zihin etkinliğinde bulunma, her yeni çalışma alanının tekniğini kazanma yolunda eğitilmesini gerektirir. Serbest zihin çalışma alanının tekniğini kazanma yolunda eğitilmesini gerektirir. Serbest zihin çalışmasının bu çok yanlı tekniğinin aracı olarak Gaudig, grup halinde tartışma metodunu iş okulunun başlıca öğretim yolu olması için\ geliştirmiştir. Gaudig'in asıl önemi, bu kendi kendine etkinlik metodunu çok ustaca kullanmasındadır. Bunu bir öğretim sanatı olarak geliştirmiş ve kendinden sonrakilere bırakmıştır.

Gaudig Hugo Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1771 kez okundu

16.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • emir
    12.12.2016

    dünyaca ünlü eğitimci olmasına karşın ülkemizde hak ettiği üne kavuşamamıştır.

  • zenon
    13.11.2014

    bilgisayar oyunu hugo'dan sonra herhangi bir hugo bana karizmatik gelemiyor, bilinçaltım çocukken çok yamuk şekillendi sanırım

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.