25.03.2014
4.53 / 19 oy

Hicret Nedir?

Hicret, Hz. Muhammed'in M.S. 622 yılında Mekke'den Medine'ye göç etmesine denir. Bu tarih, Hicret takviminin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hz. Muhammed, eşi Hatice'nin ve arkasından amcası Ebutalib'in ölmelerinden sonra, artık Mekke'de kalamayacak duruma geldi. Her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya idi. Bir ara Taif şehrine gittiyse de orada da iyi bir ortam bulamadı. Hac zamanlarında Mekke'ye gelen Medinelilerden bazıları Hz. Muhammed'le görüşerek Müslümanlığı kabul etmişlerdi. Hz. Muhammed, Medine'ye gönderdiği adamlarıyla bu şehirde İslâm dininin yayılmasını sağladı. 622 yılında Hac zamanında Mekke'ye gelen Medineliler, Hz. Muhammed'l kendi şehirlerine çağırdılar; ona bağlanacaklarına söz verdiler. Mekkeli Müslümanlar, Medine'ye gitmeye başladılar. Müslüman olmayan Mekkeliler ise Hz. Mu-hammed'i öldürmeye karar vermişlerdi. Çok güç durumda kalan Hz. Muhammed. yerine Ali'yi bırakarak bir gece gizlice Ebubekir'le birlikte Mekke'den Medine'ye göç etti. İlk gece, devesinin, evinin önünde çöktüğü Eyyub-el Ensari'de misafir kaldı. Daha sonra bir ev yapılarak oraya yerleşti. Medineliler, Hz. Muhammed'i çok İyi karşıladılar. Yahudilerden başka hemen hepsi Müslüman oldu. Bundan sonra adı Yesrib olan bu şehre Medinetünnebi, yani Peygamber şehri, yahut sadece Medine denildi. Mekke'den göç eden Müslümanlara Muhacir, Medineli Müslümanlara Ensar (yardımcı) adı verildi. Hz. Muhammed, bu iki grubun kardeş olduğunu ilân etti. Hicret. İslâm tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Yeni bir toplum oluşuyordu. Bu yeni toplum yani ümmet, kan bağına değil, din birliğine dayanıyordu. Hz. Muhammed, Medine'de ümmetin hem din başkanı ve hem de hükümdarı oldu. Bütün gücüyle İslâm dininin yayılmasına çalıştı.

Hicret Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1780 kez okundu

25.03.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • alsancak
  02.10.2017

  konuyu hicret ile hicri takvim arasındaki ilişki olarak da işleyecek bir yazar yok mudur? faydalı bir makale olabilirdi

 • handequrten
  21.11.2014

  İslam tarihinin en önemli olayıdır

 • sauron
  18.11.2014

  Meşhur göç olayıdır ama tarihteki etkisi çok önemlidir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.