01.02.2014
4.50 / 20 oy

Johann Friedrich Herbart Kimdir?

1776 ve 1841 yılları arasında yaşamış büyük bir Alman eğitimcisidir. Psikoloji ve felsefe alanında da önemli çalışmalar yap mıştır. Eğitimi bilimsel temellere dayamak için çok çalışmış, önemli buluşlar ortaya atmıştır. Kitaba dayanan okulun çalışmala rina, özellikle orta öğretim kurumlarına büyük etki yapmıştır.

Herbart

Herbart, hümanizmin, Goethe ve Schiller'in etkisi altında kalmış, buna karşılık Alman ülkücülüğünün etkisine girmemiştir. İleri sürdüğü pedagojiye metafizik bir temel bulmaya çalışmıştır. Ona göre metafizik, tecrübeye karşı oluşmanın çıkardığı çelişmeleri gidermelidir. Metafizik kavramlar da psikolojiye dayanmalıdır. Düşünceler, mekanik yasalara göre meydana çıkan, birbirleriyle çok çeşitli ilişkiler halinde bulunan nesnelerdir. Öteki ruhsal olaylar da buna göre olur. Herbart, böyle bir sistem içinde eylemin özgürlüğü olamayacağından, estetiğin yardımı ile eylem özgürlüğünü kurtarmaya çalışır. Onun estetiği, bir töre meydana getirir. Bu töre beş temele dayanır. Bunlar öz gürlük, tamlık, mutluluk, hukuk ve adalettir Bütün bunlar insanda hoşnutluk yaratır ve insan buna göre eylemde bulunabilir. Herbart, bu şüphe götüren töreye ve psikolojiye dayanarak eğitim hedefini ve yollarını çizer. Hedef, ahlâk yönünden karakter sağlamlığı; bu hedefe götüren yollar da hükümet, öğretim ve yetişmedir. Hükümet, herkesin gerektiği gibi çalışması, gözcülük altında bulundurulması için gerekli tedbirleri, sağlam bir dış düzene alışmayı kapsar. Öğretim ise bütün eğitim araçlarının en önemlisidir Çünkü düşünce alanındaki sistematik etkinlikler yolu ile çocuğun törel kişiliğinin yaratılmasına adım adım götürür. Bunun için de sürekli ve ahenkli bir ilgi gereklidir. Öğretimin gerçek hedefi bu ilgidir. Herbart tecrübenin ilgilerini, içten gelen katılmanın ilgilerinden ayırır. En başta gelen koşul, isteğe bağlı olmayan dikkatin uyandırılmasıdır Zihnin etkinliği, bazı bilgilerde derinleşme ile ilişkiler üzerinde düşünme arasında değişir Bu, söz konusu süreçlerde sessizlikle hareke tin durmadan birbirlerinin yerini alması dolayısıyla, öğretimde dört biçimsel basamağın bulunması sonucunu doğurur. Bu basamaklar, aydınlanma (sessiz derinleşme), çağrışım (geliştirici derinleşme), sistem (sessiz düşün, me) ve metottur (geliştirici düşünme). Herbart, bu şemayı her ders saati için ayrı ayrı uygulamaz. Yetiştirme deyince Herbart'in anladığı, çocuk üzerindeki dolaysız eğitim etkisidir. Çocuğun tutkulardan ve zararlı dış etkilerden korunması, çocukta bulunan iyi şeylerin pekiştirilmesi, örnek olma, övme ve azarlama, mükafat ve ceza eğitim tedbirleri arasındadır. Eğitimin en güvenilir aracı, eğiticinin otoritesi ve sevgisidir.

Johann Friedrich Herbart Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5252 kez okundu

01.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • cakmakderya
  14.12.2015

  Çocuk üzerindeki dolaysız çalışma etkisi demiş ne demek istemiş anlayan var mı

 • isa650
  29.10.2014

  acaba şimdiki eğitimcilerimiz acaba hangi yeni deneysel eğitim psikolojisi tekniklerinin gelişmesi için çaba sarfetmekteler sorusunu sordurur

 • seyma
  29.09.2014

  eğitim psikolojisinin doğmasını sağlayan eğitimcilerdendir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.