28.5.2016
5.00 / 1 oy

Kamera Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni Kamera (Fotoğraf Makinesi) Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bu makalede herhangi bir kamerada rastlayabileceğiniz temel özellikleri ele aldık. Bunlar bütün kameralar için geçerlidir ve gelecekte çıkacak kameralarda da aynı özelliklerle karşılaşacaksınız, çünkü bu bölümde sayılan özelliklerin çoğu zaten fotoğrafçılığın uzantılarıdır ve film çekmenin büyülü bir yolu bulunmadığı sürece değişmeyecektir.

Bütün bu açıklamalardan sonra "Hangi kamera?" sorusu hâlâ kritik bir soru olmaya devam ediyor elbette. Kamera alacak insanlara ilk sorduğum soru gerçekten bir kameraya ihtiyaçları olup olmadığıdır. Kamera almak iyi bir yatırım değildir. Birkaç sene içinde elinizdeki kamera modası geçmiş bir ürün haline gelebilir. Öncelikle ne için kamera aldığınızı tekrar kendinize sorun.

Taş kağıt makas yapmaktansa bu yazıyı bence dikkatlice okuyarak kararınızı öyle vermelisiniz.

Taş kağıt makas

Profesyonelliğe adım mı atacaksınız? Ufak videolar çekip kurgulayıp festivallere mi katılacaksınız? Yoksa belgesel amaçlı mı kullanacaksınız? Anı çekimleri mi yapmak istiyorsunuz? Kameranızın büyük görünmesi önemli mi? (Müşteriler büyük kameraları daha fazla ciddiye alır!) Yoksa tam aksine en küçük kamerayla fark edilmeden sokaklarda mı film çekmeyi planlıyorsunuz?

Kamera Seçim Kılavuzu

Sanırım bunların hepsini yapmak veya yapabilmek istersiniz. Ne yazık ki böyle bir kamera henüz üretilmedi!

Bu yüzden önceliklerinizi belirleyin: Film çekmek zahmetli bir iştir ve birçok öğeyi bir araya getirmeniz gerekir. Bütün bunları becerip koca bir ekibi bir araya getiren biri haklı olarak en yüksek teknolojiyi kullanmak isteyecektir.

Bir yerden kamera kiralama şansınız var mı? Belki kendinize daha ucuz bir model alıp onunla denemeler yapmak, sonra asıl çekiminizde kamera kiralamak akıllıca olabilir.

Kesinlikle emin olabilirsiniz ki sadece kamera almak da yeterli olmayacaktır. Ek mercekler, LCD ekranlar, yedek piller, yedek şarj aletleri, geniş açı adaptörler, filtreler, mikrofon, ışık vs vs. Bütün bunları almak istiyor musunuz veya alacak gücünüz var mı?

Sizi hâlâ vazgeçiremediysem gidip bir kamera alacaksınız demektir.

Yukarıdaki girişten sonra bunu söylemem size saçma gelebilir, ama en önemli tavsiyem "Alabileceğiniz en iyi kamerayı alın" olurdu.

Tabii ki bazı noktalarda ödün vermek zorundayız. Yoksa hepimiz yüz binlerce dolarlık kameralar kullanırdık. Kendime göre önem sırasıyla sayarsam:

- Netlik, diyafram, beyaz ayarı, kazanç, örtücü hızı manuel ayarlarına izin vermeli. Bunları ayrı ayrı düğmelerde sunuyorsa daha da iyi. Menülerden girip uğraşmak zaman kaybıdır. Özellikle netlik ayarı kesinlikle mercekten olmalı, LCD ekrana koydukları saçma touch-pad'den değil (dokunmatik ekran).

- CCD'lerin büyüklüğü 1/3 inch'ten küçük olmamalı, hatta HDSLR boyutlarında (APS veya APS-C) olması tercih edilir.

- Sadece kameraya yatırım yapmak yetmez, merceğe de yatırım yapmak gerekir, çünkü çok daha kalıcı ve önemli bir yatırımdır. Geniş bir yelpazede seçenekler sunan ve ucuz bir mercek sistemini tercih edin (örneğin Super 35mm bir algılayıcıya sahip bir kameranız varsa 18 mm, 25 mm, 35mm, 40 mm, 85 mm, 135mm gibi merceklere ihtiyacınız olacaktır. Bunların en azından üçü elinizde yoksa bir şey çekmeniz çok zorlaşır. Bütçeniz kısıtlıysa bir zoom mercek alıp ciddi çekimlerde ek mercek kiralama yoluna gidebilirsiniz.)

- Kişisel bir görüş, ama kamera küçük olmalı. Dev bir kamera sizi hem yorar hem de gereksiz dikkat çeker.

- Mutlaka fazla pil alın. Pilleri de alabileceğiniz en yüksek güçte olanlardan seçin. Satıcılar daima en kötü pilleri vermeye çalışırlar. Pillerin gücü üzerlerinde miliamper olarak verilmiştir. En güçlüsünden en az iki tane (hatta üç) alın çünkü pili biten bir kamera hiçbir işe yaramaz! Biri doldurulurken diğeri çekimi sürdürmenizi sağlar. Şarj aletlerine dikkat edin. Çoğu üretici ayrı şarj aleti satmak için bu özelliği kameranın içine koyuyor. Yani şarj aletiniz kameranız oluyor. O zaman da siz çekime devam ederken birisi aynı anda şarj yapamıyor. Yedek şarj aleti almanız gerekebilir.

Yukarıdaki özelliklere dikkat edip bir kamera aldınız. Mutlaka birileri sizden kamera isteyecektir. Burada kötücül olacağım, ama kameranızı kimseye vermeyin!

Sonuç olarak, kamera hassas bir alettir. Başkalarına kameranızı verirken bunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca insanların kendilerine ait olmayan kameraları ne kadar özensiz ve kötü kullandığını çok görmüş biri olarak bana güvenin. Tabii ki birine yardım etmek iyi bir şeydir. Burada kimsenin film çekmesini engellemeye çalışmıyorum, ama iyi bir kamera ortalama 3000-4000 dolar civarındadır ve bu herkesin hemen altından kalkabileceği bir masraf olmayabilir.

Kamerayı mutlaka vermek istiyorsanız siz de birlikte gidin, sette bir görev alın. Böylece hem arkadaşlarınıza yardım etmiş olursunuz, hem de herhangi bir sorunu anında görebilirsiniz. "Ben yapmadım, kamera başkasındaydı, ona vermiştim, bilmiyorum," gibi sözlerle uğraşmaktan iyidir.

Kamerayla ilgili aşağıdaki uyarılara dikkat edin:

• Aküleri kamerayı kullanmadığınız zaman çıkarın. Uzun süre bekledilerse çekimden önce yeniden doldurun.

• Akülerin ömrü de sonsuz değildir (500-1000 şarj). Tükendilerse hemen yenileriyle değiştirin.

• Çok sıcak veya nemli ortamlarda ya da kumda kamerayı kullanmamaya çalışın, arıza olasılığı çok yüksektir.

• Hiçbir şekilde kamerayı zorlayacak bir hareket yapmayın (Girmeyen bir bellek kartını zorlayarak oturtmak gibi!).

• Kameranızı iyice öğrenin. Bu makalede yer almayan ama menülerin arasına gizlenmiş birçok ufak ama önemli özellik vardır. Bunları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

• Değişebilir mercekli kameralarda algılayıcıda toz sorunu yaşanabilir. Mercek değiştirme işini temiz bir yerde ve hızlı şekilde yapmaya çalışın.

Kamera Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1046 kez okundu

28.5.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • lazo
  10.1.2019

  bir heves kamera almış ve yıllardır da kullanmadığı ya da kullanamadığı için satmaya çalışan insanlar ile ikinci el pazarı olma görevi üstlenmiş internet sitelerinde iletişime geçin ve yeterince temiz olduğuna inandığınız kısmen de eski olmasında bence bir mahsur olmayan bir kamerayı yarı fiyatından daha ucuza alarak iyi bir lens için kendinize daha fazla bütçe payı bırakabilirsiniz

 • Hafize.Kılıç
  28.8.2018

  ne kullanacağınızı bilmiyorsanız bir fotoğraf kursuna gidin önce oradakilerin makinelerini çekimlerini inceleyin izin veriyorlarsa kullanın, siz çekin. sonra karar verin, pahalıydı artık daha pahalı her şey.

 • temizbilek
  8.6.2018

  akü değil ama yeni bataryaları orjinal olarak tekrar bulmak mümkün olamayabilir, bu yüzden kamera ile birlikte 2 de yedek batarya almak çok mantıklı bir hareket

 • Y.Çançin
  24.4.2018

  çok pahalı ve üstün özelliklere sahip olduğunu söyleyen makinelere bakıyorum, 2. el araba fiyatı ama saydığı özelliklerin ne olduğunu bile bilmiyorum. Fotoğrafçılık konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz ya da düzenli olarak kullanacağınızdan emin değilseniz 1000 tl bandında 5 yıl öncesinin en iyi makinesinden daha iyi makineler var, bunları seçmek daha mantıklı

 • dogruyaklasim
  20.6.2017

  Sizin icin onemli ozellikler neyse onceliginiz o olsun. Hafifliği mi? Kamerasi mi? Çözünürlüğü mü?

 • gizemlimerve
  24.8.2016

  teknolojik tüm ürünlerde önce o ürünü kullanmış birisinin yorumlarını almakta hep fayda var, ama amacı hava atmak için kötü olan ürünü iyi gibi göstermek de olmamalı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz