20.02.2014
4.53 / 19 oy

Kendindenlik Nedir?

Psişik etkinlik yalnız bir tepki (dışardan gelen etkiye karşı bir cevap) değil, ayni zamanda insanın kendiliğinden gösterdiği bir etkinliktir. Etkiler algılarımızı da ortaya koymazlar, yalnız onların meydana gelmesini sağlarlar. Tasarımlarımız ruhun ikincil ürünleridir; çevrenin bir sonucu olmakla birlikte, yalnızca onun etkileri değildirler. Düşünceler demek olan ruhsal ürünlerin ilk koşulu tanımadır. Hayatın tümünde olduğu gibi ruhsal yanımızda da bir yaratıcılık vardır. Gençlik çağı boyunca birçok önemli şeyler kendiliğinden olur; yani bunlar organizmanın kendiliğinden ortaya koyduğu üründür. İnsan olgunlaştıkça bu olgunluğun üzerine bir dünya görüşü, bir karakter oturur. Kısacası kendindenlik ruhsal olmayan olaylar arasındaki bir etkinlik değil, hayatın, genellikle ruhsal hayatın temel özelliğidir. Kendi kendimizi idrak ederken, bazı olaylar kendimizi onlardan daha etkin halde yaşadığımız için ötekilerden ayrılırlar. Ama bu demek değildir ki, tüm psişik olaylar yalnız ruhsal niteliktedir ve irademiz içindedir. Bunlar, bizdeki psişik kendindenlik ile sınırlanmıştır. Çünkü düşüncemiz ve değerlendirmemiz. doğamız bakımından ruhumuzla bağıntılı bir yöndedir. Aklımıza gelen şeyi, düşüncenin ve idrakin anlamını. özellikle çevre etkilerinden gelen anlamı belirtmeden ortaya koyamayız. Her hangi bir şey üzerinde. iradenin kararını hesaba katmadan» «değerlidir» diye rastgele bir yargıda bulunamayız. Biopsişik kendinden etkinliğin yüksek olduğu yaş basamaklarından ruhsal kendindenliğin çizdiği sınırın aşıldığı olur. Böyle zamanlarda imgenin ve dış davranışların tehlikeli durumları göze çarpar.

beyin

Pedagojik ilke olarak kendindenlik: Psikoloji (özellikle çocukluk ve gençlik psikolojisi), pedagoji için bu alanda büyük ö-nem kazanır. Çünkü eğiticinin aldığı tedbirlerin çocuğun psikolojik durumunda nasıl bir tepki yaratacağını, ondaki psikodinamizmin hangi hedefe yöneldiğini, hangi güçleri gösterebildiğini, eğiticinin çocukta hangi tutamak noktalarını bulacağım ortaya koymalıdır. Ama eğiticinin hangi tedbirleri alacağım ve hangi hedeflere yöneleceğini psikoloji asla söyleyemez. Psikoloji direktif veremez, yalnızca olanakları belirtir. Özellikle öğretim ruhsal dürtülerin verdiği güçlerle bağlantılı olmalıdır. Çocuktaki güçlere ne kadar köklü olarak, inerse, bilgi olarak çocuğa verdiği şeylerin okul çağından sonra da sürekli olmasını o kadar çok garantilemiş olur. Çocuğun rastgele bir ilgisinin öğretim konusunun seçimini saptayacağını kabul etmek kendindenlik ilkesinin yanlış anlaşılması demektir. Öğretmen bu kendinden ilgiyi daha çok ilgilerin uyandırılması için kullanmalıdır. Ama öğretmenin uyandıracağı ilgiler de çocuğun yaşına ve öğrenilen konuya uygun düşmelidir. Öğrencilerin öğretmenden bir şey sorması ve ondan bir şey öğretmesini istemeleri kendindenlik ilkesine uygundur. Ama öğretmenin cevabı da konuya uygun olmalı, öğrencilerde yeni ruhsal dürtüler meydana getirmelidir. Karakter eğitiminde, öğrenciye bir dünya görüşü ya da görüş değerlerini yalnız öğretme yolu kazandıramayacağımızı göz önünde tutmalıdır. Bu nokta da öğrencinin kendindenliği önemlidir. Ahlâk eğitimi, özellikle çocukta değerli dürtülerin uyandırılması ve geliştirilmesi demektir. Bu da düzenli bir aile kucağında ve iyi yönetilen bir oyun ya da çalışma topluluğu içinde gerçekleşebilir. İçgüdüsel hayatın sınırlanması ve düzenlenmesi yasakları gerektirir, ama bunun yanında serbestçe etkinlik gösteren ruhsal güçlere daha çok yer verilir. Yalnız kuru yasaklar koymakla hiç bir şey elde edilmez. Eğitici, çocukta her şeyin sağlam bir temele dayanması için, onun üzerinde bir bahçıvan, bir heykel yapıcı gibi işlemelidir.

Kendindenlik Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2773 kez okundu

20.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • ankarali_kasar
  04.11.2018

  doğada olan ve müdahale gerektirmeyen belki de en güzel şeylerdir kendinden olan şeyler. bazen ufak bir dokunuş değiştirse de her şeyi iyi ya da kötü ayrımı yapılamaması işin güzel kısmı. bazen kader deyip bırakmak lazım.

 • arabi
  09.08.2018

  Öz benlik ile aynı şey mi Kendindenlik? Özünden gelen olabilir. Dış etkenlerden etkilenir ama ne kadar korumalı olursa olsun.

 • gencer
  20.04.2018

  özgün olmak anlamına da gelmektedir. kişinin kendini yansıttığı, kendinden benliğinden bir şey kattığı tüm her şeydir aslında. bilinçsizce gibi görünse de bilinçaltında kayıtlı olan duyguların dışa vurumudur.

 • malkocbey
  08.12.2016

  istemsiz gösterilen tepki diye çevrilebilir aslında. daha anlaşılır olur böylelikle.

 • D.Hülya82
  01.12.2015

  ben anlamadım desem?! daha kısa öz nedir bu kendindenlik?

 • kalkan
  22.02.2014

  bu kelimeyi duyduğumda aklıma hep Murat Yılmaz Yıldırım'ın "kendindendir olup biten her şey" şarkısı geliyor.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.