24.01.2014
4.53 / 19 oy

Konservatuvar Nedir?

Müzik eğitimi veren, müzik mesleğinde etkinlik gösterecek kişilerin yetiştirildiği okullara konservatuvar denir. Konservatuvar tarihi çok eski olan bir kurumdur. İlk konservatuvar on altıncı yüzyılda İtalya'da açılmıştır. On yedinci yüzyılda başka ülkelerde de bu çeşit kurumlar açılmaya başlanmıştır. Avrupa'da bugün var olan konservatuvarlar çoğunlukla on dokuzuncu yüzyılın başlarında açılmıştır.

Genellikle konservatuvarlarda müzik alanında çok yanlı bir eğitim verilir. Müziğin her alanında çalışacak elemanlar, bu arada müzik öğretmeni, orkestra üyeleri, korocular, besteciler, orkestra şefleri, çeşitli enstrümanlardan birini çalacak elemanlar yetiştirilir. Hangi alanda olursa olsun bütün öğrenciler kulak eğitimi, müzik teorisi, müzik tarihi, müzik estetiği ve eğitimi derslerinden geçerler. Dersler genellikle uygulamalı olur. Bu arada genel kültür dersleri de okutulur. Eğitim ve öğretimin amacı, hem bir müzik eğitimi vermek, hem de iyi bir müzisyen olmak için gerekli bütün nitelikleri kazandırmaktır.

Batı ülkelerinde müziğe karşı ilgi ve müzik yüksek okulları vardır. Bazı konservatuvarlar ise dünya ölçüsünde ün kazanmıştır. Böyle ünlü konservatuvarlarda iyi öğrenci yetiştiren çok değerli sanatçı öğretmenler bulunduğu için iyi müzisyenler yetişir. İsteklisi çok olan bu kurumlara çok sıkı seçme sınavları sonunda öğrenci olarak girilebilir.

Bir ulusun ve ülkenin kültür yönünden gelişmesi, sanat eğitimine önem verilmesini, halkın içindeki müzik değerlerinin sanat eğitimine önem verilmesini, halkın içindeki müzik değerlerinin sanat eğitimi yolu ile işlenip geliştirilmesini gerektirir. Bu da ancak batı ülkelerinde çok ileri düzeye varmış bulunan müzik tekniği ile yapılabilir. Bundan dolayı Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'de devlet eliyle konservatuvarlar açılmasına önem verilmiştir. Günümüzde ise Türkiye’de çok sayıda konservatuvar bulunmaktadır.

Konservatuvar Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1802 kez okundu

24.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • acrylonitrile
  15.11.2019

  konservatuvar eğitimi sadece teorik eğitim olarak değil, aynı zamanda kültürel etki ve genç yaşta çevre kazanımı konularında da çok faydalı. üniversite kampüslerinde de güzel sanatlar fakülteleri ile birlikte en çok sevilen ve dışarıdan da insanların gelip bir parçası olmaya çalıştıkları bölümler oluyorlar

 • davey jones
  03.02.2019

  bir eğitim alanı olarak olabilecek en güzel sosyal çevreye ve eğitim araç gereçlerine sahip olan yerlerdir, eğitimcileri ve öğrencileri ile dışarıdan görenleri hep gıpta ile baktırır

 • kontkral
  13.02.2016

  besteciliğin konservatuvar ile çok ilgisi yoktur ama müzik bilgisi olan besteciler olursa daha iyi tabi

 • zemo
  12.06.2015

  genelde konservatuvar mezunları hep güzel insanlar olarak hayatta karşımıza çıkarlar ama az bir kısmı da sağlam kompleks yumağı olabiliyorlar

 • sudecan
  04.06.2015

  diplomalı müzisyen olarak ifade ettiğimiz insanlar

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.