08.08.2013
4.45 / 11 oy

Lüster Sırlı Seramik

Lüster Sırlı Seramik Nedir?

Lüster Sırlı Seramik, yüzeyinde metalik bir pırıltı olan bir seramik türüdür. Bu tür seramik ve çinilerin en az 9. yüzyıldan beri üretildiği bilinmektedir.

Lüster Sırlı Seramik Tarihçesi

Ünlü İspanyol-Arap seramikleriyle İtalyan ve İspanyol majolikalarında da kullanılan Ortadoğu’dan gelme bir teknikte, ürünler çeşitli aşamalardan geçirilerek bir tür lekeli yüzey elde edilmekteydi.

Daha ucuz ve daha az karmaşık başka bir lüster tekniğinde de altın ve platin tuzları içeren pigmentler kullanılıyordu. Bu, 18. yüzyıl sonlarındaki İspanyol majolika tabaklarından esinlenen bir İngiliz buluşudur ve 19. yüzyılda çok yaygın olarak kullanılmıştır.

İspanya’da üretilen lüster sınırlı seramikler arasında altın yeşiline çalanlarla soluk bakır renkli olanlar vardı. Bunların yerini 17. yüzyılda parlak bakır renkliler almaya başlamıştır. İtalya’da ise 16. yüzyılda yakut kırmızısı ya da altın sarısı sedef pırıltılı lüster sırlı seramikler üretiliyordu. Napoleon Savaşları sırasında altın bulmak zorlaşınca pek çok seramikçi, bakır platin klorürden elde edilen bu tür gümüş lüster sır yapımını benimsemiştir. Pahalı Sheffield metal işlerine benzerliğinden ötürü bu tür lüster sırlı seramiklere “fakir gümüşü” adı de verilmektedir. 

Lüster Sırlı Seramik
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5368 kez okundu

08.08.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • alagirl
    25.02.2016

    seramik bana hala emekli teyze uğraşı gibi geldiği için bir türlü sevemedim. bir tane kırsam ilgimi çekecek gibi aslında ama henüz nasip olmadı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.