9.7.2016
5.00 / 1 oy

Manzara Fotoğrafçılığı

Manzara Fotoğrafçılığı Nedir?

Manzara fotoğrafları gezi, yürüyüş, kampçılık ve her türlü seyahatte sıklıkla çekilen fotoğraflardır. Yeni tanıştığınız bir coğrafya veya gözünüzde farklı bir anlam kazanan tanıdık topraklar bu tür fotoğrafların konusu olabilir. Fotoğraflarınız alışılmadık dokuları taşıyabilir veya her gün geçip de fark etmediğimiz yerlere başka bir gözle bakılmasını sağlayabilir. Manzara fotoğrafında kompozisyon dile gelmemiş olan yüzlerce şeyi açığa vurabilir, çok farklı ve bazen karmaşık ifadeler yaratabilir.

Bu tür fotoğraflarda portre fotoğraflarının aksine modelle fon ayrımı yapılmaz. Çünkü esas olarak yakalanmak istenen belli bir nesne veya insan değil, geniş bir alandır. Bu da manzara fotoğraflarının kontrol edilmesini güçleştirir. Rica edip evlerin, ağaçların veya elektrik direklerinin yerini değiştiremezsiniz. Olanı en iyi şekilde yakalamanız gerekir. Yine de çekime dair kontrol edebileceğiniz bazı noktalar bulunur.

Manzara Fotoğrafçılığı ipuçları

Manzara çekerken, çekim zamanı ve buna bağlı olarak ışık fotoğraf açısından en önemli değişkendir. Çekim saatine bağlı olarak güneşin yüksekliği, yaydığı ışığın rengi ve parlaklığı değişiklik gösterir. Öğlen saatleri daha önce de bahsettiğimiz gibi keskin gölgeler yaratacak şekilde sert bir ışık sunar. Bu yüzden manzara fotoğrafları için ideal saatler güneşin doğuşundan 9:00'a kadar ve 16:00'dan güneş batana kadardır. Bu saatlerdeki ışığa "sihirli ışık" denir. Sihirli ışık dağınık bir şekilde gelir ve rengi kırmızıya kayar. Bu da yumuşak ve fotojenik bir aydınlatma sunar. Çektiğiniz alan bu ışığı cepheden görüyorsa fotoğraflarınız göz alıcı renklere ve detaylara sahip olacaktır.

Elbette sabah gün doğduktan sonra ve akşam gün batarken ışık farklı açılardan gelecektir. Bu yüzden çektiğiniz manzaranın hangi dilimde daha iyi aydınlanacağını göz önünde bulundurmalısınız. Sabah denizden doğan güneş akşam yüksek dağların arkasında batıyorsa, bu iki anda güneşin yüksekliği farklı olacaktır. Ayrıca manzarada bulunan yapıların cephelerinin hangi yöne baktığına da dikkat etmelisiniz.

Manzara

Ufuk çizgisi tam ortaya değil de, yatay iki çizgiden birine veya diğerine oturtulduğunda daha dengeli bir görüntü elde edilir. Ayrıca ufuk çizgisinin altta tutulması fotoğrafta gökyüzünün ağırlığını artırıp bulutların eşsiz şekillerini sergilerken, üstte tutulması yerdeki ayrıntıların ağırlığını artırır. Kompozisyonda vurgulanacak öğeler de merkezdeki 4 noktaya çeşitli şekillerde yerleştirilebilir. Karenin köşegeni boyunca yerleştirilen öğeler fotoğrafa dinamizm katabilir veya gözün takip etmesi için uygun bir yol sunar.

Keskin ve kaliteli fotoğraflar için tripod kullanılabilir. Özellikle ışığın nispeten az olduğu saatlerde net fotoğraflar çekmek için makine sabitlenmelidir. Çözünürlük yüksek tutmak detayların mümkün olduğunca kaydedilebilmesini sağlar. Doygunluğu artırmak ise doğanın eşsiz renklerini belirginleştirir. Ayrıca net ve keskin kareler için keskinlik ayarını artırmayı da tercih edebilirsiniz. Asa ayarı ise mümkün olabildiğince düşük tutulmalıdır. Aksi takdirde gürültü miktarı artacak ve fotoğraf kalitesi düşecektir. Tripod ile birlikte zaman ayarlı çekimin (self timer) kullanılması daha iyi bir seçenektir. Böylece fotoğraf makinesinin el titremesinden etkilenmesi önleneceği gibi, deklanşöre basılırken oluşan titreme de engellenir.

Güzel manzaralar yakalamanın yolu biraz da gezginlikten geçer. Sabah erken kalkıp yürüyüş yapmak, araba seyahatlerinde çevreye dikkat etmek, molalarda kaybolup keşiflerde bulunmak ve sabırla oturup ışığın manzara üstündeki etkisini izlemek görme yeteneğinizi geliştirecektir. Fotoğrafçının fotoğraflananla arasındaki ilişkinin sahiciliği ve yakınlığı çekilen karelere de yansıyacaktır. Bazen de yine aynı doğallıkla araya mesafe koymak gerekebilir. Alışıldık bir görüntüyü sorgulamak, hatta belki öfke duymak ve suçlamak onun saklı yönlerini açığa çıkarır. Tutku fotoğrafçının en kıymetli hazinesidir.

Gündoğumu ve günbatımında portre bölümünde bahsettiğimize benzer siluet görüntüleri yakalamanız mümkündür. Çektiğiniz manzaraya göre ışık ölçüm yapıp, hemen önünüzde siluet oluşturan insanları veya yeryüzü şekillerini fotoğrafa dâhil edebilirsiniz. Sırt çantalarıyla gezginlerin yüksek bir tepede veya dağdaki gün batımını izlerkenki silueti, fotoğrafa bakanları onların arasındaymış gibi hissettirecektir. Yeryüzü şekillerinin formları da bu şekilde vurgulanabilir.

Manzara Fotoğrafçılığı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1508 kez okundu

9.7.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • sedat_uzman
  11.1.2019

  fotoğraf çekemeyen japon görmek uğur getirir derler ama öyle kolay kolay bulmak da mümkün olmadığı için unicorn at bulmak fotoğraf çekemeyen japon bulmaktan daha kolaymış

 • aylagunes
  aylagunes
  6.10.2018

  kırmızı ve yeşil renklerin fotoğraflarda insan gözüne daha güzel geldiğini gösteren araştırmalar var, bu yüzden yeşil doğa içerisinde bulacağınız kırmızı unsurları bir arada çekerek daha da ilgi çekici kareler yakalayabilirsiniz

 • droper
  30.6.2018

  Kolay görünür aslında fakat zordur çünkü doğaya komut veremezsiniz. Gün nasılsa siz ona uymalısınız pozu ona göre ayarlamalısınız.

 • cuneytmertayak
  16.6.2018

  amca doğru ama eksik, beyaz uzun sakalları olmalı ve göz kenarlarında bol bol kırışık olmalı, sergi kısmını bilemiyorum ama üzerine güzel sözler yazarak facebook'ta paylaşırsanız 100 like'ınız garanti

 • temizbilek
  16.6.2018

  gün doğumu, gün batımı ve mehtap deniz manzaraları varsa bir miktar da bütünleyici öğe (iskele ya da yaşlı bir amca olabilir) katarak siz de sergilere katılabilecek kadar güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz

 • Veysel79
  15.6.2018

  En keyif aldığım fotoğraf çekimleridir. Kapris yok yapaylık yok. Tamamen doğa ana ve makineniz ile basbasasiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz