04.02.2014
4.56 / 32 oy

Maria Montessori Kimdir?

1870 ve 1952 yılları arasında yaşamış olan Maria Montessori, ünlü bir İtalyan hekimi ve eğitimcisidir. Antropoloji ve hijyen profesörlüğü yapmıştır. Küçük çocukların eğitiminde kendi kendine etkinlik ilkesine dayanılmasını istemiş ve Montessori metodu diye anılan eğitim yolunu ortaya atmıştır. Milletlerarası alanda ün salmasına da bu durum sebep olmuştur.

Maria Montessori

Buluşu, eğitim felsefesiyle ilgili kuramsal çalışmalara değil, hekim olarak çocukları tedavi ederken gelişim üzerinde yaptığı gözlem ve araştırmalara dayanır. Montessori'ye göre, çocuğun bedenî nasıl bakıma muhtaç ise, bunun gibi ruhsal hayatı ve zihin gelişimi de dikkate muhtaçtır. Bunun yapılabilmesi için, bilimsel metodlara göre hazırlanmış, zihinsel yetenekleri geliştirmeye elverişli alıştırmalar gereklidir. Küçük çocukların eğitimiyle ilgili bu nitelikteki bir metodun ilk şartı, çok yanlı serbest etkinliktir. Çocuğun ruhsal gelişimi, bu etkinlikler olmaksızın düşünülemez. Çocuğa verilmek istenen serbestlik çoğu zaman ona yardım etmek isteği denilen iyi niyet yüzünden kısılıp daraltıldığı için bu noktaya çok dikkat etmelidir. Öğretmenler çocuklarla gerektiğinden fazla konuşup ikide bir onlara bir şeyler anlatmaya kalkışmamalı, öğrencilerin çalışmalarına karışmamalıdırlar. Öğretmenler, konuşacakları, çocuğa bir şeyler anlatacakları yerde susmalıdırlar. Yalnızca çocuğun parmaklarını işe alıştırmaya yarayacak çalışma araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenciye göstermekle yetinmelidirler. Küçüklere, oturmak, kalkmak, tabakları yerine yerleştirmek, düğme iliklemek, ayakkabı bağı bağlamak gibi basit ve kolay işler özellikle öğretilmeli ve bunlarla ilgili çeşitli alıştırmalar yaptırmalıdır. Duyuları, özellikle dokunma duyusunu geliştirmeye yardım eden etkinliklere ait alıştırmalar plânlı biçimde uygulanmalıdır. Böylece çocuk, gözleri bağlı olarak, örneğin geometri biçimlerine dokunmalı, onların esas çizgilerini, sınırlarını kavramaya çalışmalıdır. Birçok renklerin kavranması için hazırlanmış küçük renkli kartlar, iplikler ve boncuklarla çocuk temasa getirilmeli, bunların içinden istediği renkleri bulup çıkarmalıdır. Montessori'nin metodu esas olarak bu türlü etkinliklere dayanır. Böylece Montessori, Fröbel gibi küçük çocuk eğitiminde yepyeni bir çığır açmıştır. Bugün anaokullarında onun ortaya attığı metod yaygın olarak uygulanmaktadır.

Maria Montessori Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2341 kez okundu

04.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • denizmavisi
    10.10.2014

    İtalya'nın eski paralarında da resmi olan kişi Montessori'dir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.