11.6.2014
4.58 / 12 oy

Nominal Çapa Döviz Kuru Yaklaşımı

Nominal Çapa Yaklaşımı Nedir?

finans

Nominal çapa yaklaşımına göre, bir ülkenin döviz kuru, düşük enflasyonlu bir ülkenin parasına sabitlenmelidir. Böylece, düşük enflasyon ithal edilmiş olacaktır. Gelişmekte olan ülkelerde sürüp giden enflasyonun ana kaynağı, genellikle, bütçe açıklarının parasallaştırılmasıdır. Bu sebeple, enflasyon vergisi optimum değildir veya sınırlamaların olmaması hâlinde, bu verginin, optimum oranın üzerinde gerçekleşmesi tehlikesi vardır. Gerekli mali kısıtlamalar ise kolaylıkla uygulanamaz.

Bu yaklaşımın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için şu dört şartın yerine gelmesi gerekir: (1) Döviz kuru rejimi, kredi yaratılması konusunda (özellikle kamu kesimine açılan kredilerde) disiplin sağlanmasında başarılı olmalıdır. Bu sağlanmazsa; döviz rezervleri sürekli olarak azalacaktır. Spekülasyon olmasa bile; bu, krize ve sonunda, devalüasyona yol açacaktır. Bu durumda, düşük enflasyon değil, sadece, istikrarsızlık elde edilmiş olacaktır. (2) Döviz kuru rejimi, döviz piyasasında inanılırlığa (kredibilite) sahip olmalıdır. Bu ise, piyasada disiplin sağlanabileceğine dair bir inancın olmasına bağlıdır. (3) Kur rejimi, işgücü piyasasında da inanılırlığa sahip olmalıdır. Aksi takdirde, döviz kuru sabit tutulduğu müddetçe, ülke parası reel olarak değer kazanacak ve ülkenin rekabet gücü zayıflayacaktır. inanılırlık, bir taraftan disiplin konusundaki, diğer taraftan, döviz piyasasındaki reaksiyonlar hakkındaki bekleyişlere bağlıdır. (4) Nihayet, işgücü piyasasındaki, özellikle nominal ücretle ilgili esneksizlikler, gerekli reel ayarlamaları engellememelidirler.

Uzun süren sabit kur dönemi boyunca -en azından Güney Amerika dışında- enflasyon gerçekten düşük bir seviyede idi. Burada, düşük enflasyonun sağlanması, bizatihi arzu edilen, öncelikli bir hedef mi idi, yoksa sabit kurları sürdürme ve ÖB krizlerinden kaçınma isteği mi bu yönde politikaları teşvik etti, sorusu sorulmak gerekir.

Meksika, Türkiye ve Nijerya örneklerinde, döviz kurlarının sabit tutulmasına gayret edilmiş; fakat hem enflasyonu yükselten, hem de ÖB krizlerine ve devalüasyonlara yol açan genişletici politikalar takip edilmiştir. Bu ülkelerde, sabit kur enflasyonun hızlanmasını önlememiş; nominal çapa yaklaşımı, mali disiplini sağlayamamıştır.

Nominal Çapa Döviz Kuru Yaklaşımı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5679 kez okundu

11.6.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • ural
  6.12.2018

  ülke döviz kuru, düşük enflasyonlu bir ülkenin parasına sabitlenir. Sabitlenen ülkenin parasının değerinin yükselmesi veya düşmesi durumunda kendi ülkenizin para birimi de o doğrultuda yükselir ya da düşer.

 • mert0517
  23.4.2017

  işin özü senin ülke ekonomik durumu çok oynaksa yani bir dengesi yoksa enflasyon ile başa çıkamıyorsan, düşük enflasyonlu ve güçlü bir ülkenin parasını kendine referans alıyorsun ve bunu ilan ediyorsun. artık o para nasıl hareket ederse senin paranda aynı doğrultuda hareket edecektir.

 • adnuf
  21.6.2016

  çapa olarak kullanılan döviz kuru iyi seçilmelidir çünkü bağlanan para bu paraya göre şekillenmektedir.

 • kaşif
  kaşif
  26.1.2016

  ben o resimdeki kadar düzenli çalışan finansçı daha görmedim, öyle rengarenk grafikleri simetrik koyacak da tertemiz masada çalışacak, mümkün değil :)

 • flyemo
  25.11.2014

  resimler cici bici iç açıyor ama dövizdi kurdu çapaydı derken insanın içini bayıyor

 • emir
  6.11.2014

  dünya için örneklemelere yer verilmiş, Türkiye'nin döviz kuru yaklaşımı zaten rüzgarda uçuşan yaprak gibi

 • statik
  statik
  1.11.2014

  Meksika'nın döviz kuru yaklaşımı bizim döviz kuru yaklaşımı için ne kadar yakın bir tahmin edici olabilir ki?

 • gumanji
  14.10.2014

  o zaman kriz durumlarında ülkelerin merkez bankaları çaresiz kalmazlar mı?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz