06.02.2014
4.33 / 6 oy

Psikonevroz Nedir?

Ruhsal bozuklukların hafif olanlarına psikonevroz denir. Bu çeşit bozukluklar hekime ara sıra başvurmakla ya da hastaneyi ziyaret etmekle tedavi edilebilir. Çoğunlukla normal mekanizmanın sert bir görüşünden başka bir şey değildirler; normal ruh sağlığı ile psikotik bozuklukların arasında bir yer tutarlar. Psikonevrozlarda bireylerin çatışmaları ve korkuları yenmeye çalıştığı, ancak savunma mekanizmalarının yetersizliği yüzünden bunu başaramadıkları görülür. Psikonörotik tepkilerin bazıları korku, pişmanlık, fobi tepkileridir. Psikonörotik korku tepkileri ya da halleri, büyük bir dehşet olarak en yoğun biçimi alır, ayni zamanda da bitkinliğe, kalp çarpıntısına, terlemeye ve mide bulantısına sebep olurlar.

psikoloji

Histerik tepkilerde ise bütün organların titrediği, bedenin bazı yerlerinin duyarlığını yitirdiği, ya da kontrolsüz ağlama ya da gülme halinde insanın birden boşandığı görülür. Hastanın bilinçsiz davrandığını anlatan belirtilerin ortaya çıkmasını korkuyu azalttığı ya da ortadan kaldırdığı kabul edilir. Örneğin korku dolayısıyla askerin bacağı uyuşursa savasın hiçbir tehlikesinden korkmaması ve böylece kendini koruyabilecek durumdan çıkması sonucu ile karşılaşılır. Böyle bir asker savaş meydanından uzaklaştırılır ve korkuyu doğuran durum ortadan kaldırılır. Daha sonra bacağını normal olarak kullanacak hale gelir.

Fobik tepkiler ise, gerçek bir tehlike olmadığı, hatta hasta böyle bir tehlikenin olmadığını bildiği halde meydana gelen aşırı korkulardır. Hastanın bu nörotik tepkisi, davranışının bilinçsiz bir kaynağa dayandığını gösterir. Açık yerlerden korkma (agorafobi), kapalı yerlerde bulunmaktan korkma (elostrofobi) tipik fobilerdir. Psikonevrozların geri kalan çeşitleri arasında şunlar sayılabilir: Sürekli olarak başkalarından şüphe duyma ve hakkında kötü şeyler düşünüldüğünü sanma, hasta olmadığı halde kendini hasta sanma, mikropla karşılaşmaktan korkarak sık sık ve gereksiz olarak el yıkama gibi.

Psikonevroz Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 74335 kez okundu

06.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • geylani
  27.05.2015

  sen delilik deyip geçme diye uğraşıyor ya adamlar da zaten

 • sevvall
  19.11.2014

  delilik işini bile sınıflandırabiliyorsunuz ya bravo

 • enricos
  22.10.2014

  o zaman psikonevroz kişilere az deli denilebilir olarak özetlenebilir olarak görünüyor

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.