06.02.2014
4.25 / 4 oy

Psikonöroloji Nedir?

Ruhsal hayatın fizyolojik olaylarla bağıntılı olduğu çok eskiden beri kabul edilmiştir. Ancak bu olaylar, daha önceleri teolojik - metafizik açıdan yorumlanmaya çalışılıyordu. On sekizinci yüzyılın ortasından itibaren bütün ruhsal olayların sinir sistemi ile ilgili olduğu ileri sürülmeye ve bu alanda çalışmalar yapılmaya başlandı. On dokuzuncu yüzyılın başında sinir sistemi ve fizyoloji arasındaki bağıntı ile ilgili çalışmalar yeni bir döneme girdi. Özellikle canlı hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle, beyinin fonksiyonları araştırıldı. Daha sonra duyu sinirleri üzerinde çeşitli araştırmalar yapıldı. Vejetatif sinir sisteminin fonksiyonu ortaya kondu. On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru sinir fizyolojisi ve bunların psikolojik belirtileri üzerindeki çalışmalar iyice yaygınlaştı. Böylece sinir sistemi ile ruhsal olaylar arasındaki bağlantılar iyice saptandı.

psikoloji

Psikonörolojinin vardığı sonuçlar zamanımıza kadar uzayan çalışmalar sonucunda geniş bir alanı kapsayacak duruma gelmiştir. Bu sonuçlara göre, ruhsal dürtülerin, duyguların ve etkilenmelerin meydana gelmesinde sinir sistemindeki fizyolojik olayların etkisi vardır. Ancak genel olarak alındığı zaman bütün bu olaylar çok karmaşıktır ve basit birer zihin olayı değildir. Sinir sistemindeki zincirleme olaylar, hayvanlar üzerindeki araştırmalarda da ortaya çıkmıştır. Her hangi bir ruhsal olay diğer bedensel hücreler yanında sinir hücrelerinin ya da nöronların açılması ile başlar. Sinir hücreleri, alıcılar ve etkileyiciler olarak ikiye ayrılır. Her ikisi dışla iç arasındaki bağlantıyı sağlar. Alıcı ve etkileyici sinirler, dağıtıcı ya da yollayıcı sinirlerle bağlantı halindedir. Organizmanın bütünlük içinde bulunması, bu dağıtıcı sinirlerle sağlanır. Daha sonraki basamaklarda duyurucu ve motor fonksiyonu sağlayıcı olaylar meydana gelir; ayni zaman da sinirsel olay, düğüm halindeki sinir topluluklarında merkezîleşir. Bu sinir toplanmaları, bedenin belli merkezlerini meydana getirir. Bütün bu duyusal mekanizma daha başlangıçtan itibaren bir bütün halindedir. Merkezde toplanan nöron grupları düzenlidir ve hareket koordinasyonunu sağlarlar. Bir organizma için sık sık ortaya çıkan dış olaylar sinirler tarafından haber verilir ve organizma da bunlara karşı alışkınlıklar meydana getirir. Bilinçsiz olarak meydana gelen ve doğuştan itibaren bu alışkanlıklara içgüdüsel davranışlar denir. Böylece içgüdü ile sinir sistemi arasında yakın bir bağ bulunduğu kabul edilir. Refleksler de gene bu mekanizma çerçevesinde meydana gelmiş ve insan varlığına yerleşmiştir.

Bilinçli hayatın en ilkel biçimi organik duygulardır. Bunu izleyen sinirsel hareket sistemleri dürtü, içgüdü ve zorlayıcı davranışlardır. İnsandaki neşeli ya da üzüntülü ruh halleri, mizaç yönsemeleri, duygular ve etkilenmeler bu davranışlardan ileri gelir. Bunlar, bir şeyin yararlı ya da zararlı, kabule değer ya da değmez olduğu üzerindeki kararlarda etkili olurlar. Bazı duyular (dokunma ve koklama gibi), içgüdünün zorlaması ile yönünü bulur. Örneğin, insanın bazı kokulardan hoşlanması, bazılarından hoşlanmaması, sinir sistemine bağlı içgüdünün biçimlenmesi ile ilgilidir. Bunun gibi insanın her türlü ruhsal niteliğinin sinir sisteminin etkisinde olduğu kesinlikle anlaşılmıştır. Bellek bile, sinir sisteminin verdiği olgulara göre çalışır. Belleğe yerleşen olaylar, dış etkiler olmaksızın, yalnızca sinir sistemindeki bazı hareketler dolayısıyla canlanabilir. Bütün bunlar duygularla ve çağrışımlarla ilgilidir. Böylece insan, yaşayışını anılara dayanarak yöneltebilir, doğanın zorlamasından kurtularak bir ölçüye kadar özgürlük kazanabilir. Psikonöroloji buna benzer araştırmalarını çok hızlandırmış ve böylece psikolojik olguların daha derinden kavranmasına yardım edecek duruma gelmiştir. Ancak onun araştırmalarda dayanağı sinirlerle ilgili olaylardır.

Psikonöroloji Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3858 kez okundu

06.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • kapiş
  10.01.2019

  son günlerin gözde konularından olan psikonöroloji, her türde konuyu olayı inceler ve bunun düşünce yapısı ile olan ilişkisini kurar. bilinçaltının en ince ayrıntılarında nelerin gizlendiği psikonörolojinin temel konularından biridir.

 • enstantane53
  13.10.2014

  ruh hali yeterince değişken bir şeyken nörolojik bozukluklara sahip insanlarda daha uç kutuplarda değişkenliğin yaşanma halidir

 • dolunay666
  12.10.2014

  ruh hali deyince ele gelir gözle görülür birşey olmadığı için felsefe gibi fikirlerle sınırlı olduğunu düşündüğüm bilimdalıdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.