06.02.2014
4.50 / 6 oy

Psikopati Nedir?

Psikopatinin en tanınmış tanımlaması, anormalliğinden acı çeken ya da bu durumundan dolayı topluma rahatsızlık veren anormal kişilerin psikopat oldukları yolundadır. Ancak modern bilim daha belirleyici tanımlamaları gerektirir. Bu çerçevede ele alındığı zaman, rahatsızlığın daha başlangıçtan itibaren kişiliğin asıl yapısında olması, kişiliğe yerleşmiş bulunması, soyaçekimle ilgili bulunması, türlü anormallikler, ruh hastalıkları olarak ortaya çıkması halinde psikopatiden söz edilebilir. Bu rahatsızlıklar organik bozukluklardan, özellikle beyin yanışından, çevre etkilerinden, yaşantılardan ileri geliyorsa, psikopati olarak nitelenemez. Bugün için psikopati kavramı başka bir kavramla, nevrozla sınırlandırılmaktadır. Psikopatik tepkiler, ruhsal sarsıntılar olarak nitelenen aynı yöne çevrilmiş yaşantılara bir karşılıktır. Bu yaşantılar, bilinçaltına itilerek ayni tipten başka çatışmalara ve sosyal güçlüklere götürebilirler. Özellikle, hayatın ilk yıllarında anne ile çocuk arasındaki duygusal ilişkilerin bozuklukları, sarsıntı etkisi yapar ve eskiden «psikopatik» denilen durumlara götürür. Şüphesiz kötü çevre koşulları, özellikle eğitimin etkileri, psikopatik faktörlerin boşanması için birer sebeptir. Anormal ana - babalar kötü karakter yönsemelerini çocuklarına getirmekle kalmaz, onlara kötü de bir çevre sunarlar. Psikopatik haller çok çeşitlidir ve türlü biçimlerde sınıflandırılır. Ancak sınıflandırma nasıl olursa olsun, böyle kişilerin (»üçlüklerinin anlaşılması ve çatışma için de bulunmalarına rağmen onların topluma kazandırılması psikopatik kişiliğin bedensel ve ruhsal özelliklerinin bir bütün olarak teker teker anlaşılması ile mümkündür.

psikoloji

Psikopati, aşağılık kompleksi ile ayni anlamda değildir. Ancak bu, ilgili kişinin kendisinin bir acı durumu ve çevre ile çatışmasıdır. Ama karakterin bu ahenksizliği olağanüstü başarılara götürebilir. Bir insanın güçlükler ve yıkımlarla karşılaşması, onun özel yetenekler ve güçler kazanmasını sağlıvaMlir. Bundan dolayı muhakkak olarak psikopat demek zorunda bulunduğumuz insanlarda bazen çok üstün bilim ve sanat başarılarına rastlayabiliriz. Şüphesiz burada öteki zekâ ve karakter yönsemeleri de söz konusu olur. Psikopatik bir olguya karşı mücadele, ruhsal dengesizlik, eser ortaya kovacak güçlü bir enerji geliştirebilir. Bu bakımdan yardımcı olacak ve insanı teşvik edecek bilgi dalı psikoterapidir.

Psikopatinin tedavisinde, psikopat kişinin her yanı ile tanınması en başta gelen noktadır. Psikoterapist, psikopat çocuğa ve ailesine, psikopat yetişkine karşı ayna tuttuğu zaman, karşılaştığı en önemli konu duygusal alandır. Tedavi her şeyden önce iki alan üzerinde etki yapmaya çalışmalıdır: İlişkilerdeki anormallikler ve etkinlik rahatsızlıkları. Bunun yanında psikopat kişiyi en yüksek noktadaki çalışmalara yöneltmelidir. Bunun için pedagojik çalışmaların olağanüstü ölçüde olması, bakım ve öğretim alanında özel kurumların, psikopatla ilgili özel okulların (aile çevresinin pek elverişli olmaması ve çocuğun ya da gencin aileden uzaklaştırılmasının zorunlu olduğu hallerde) bulunması gereklidir. Çevre iyi olmadığı zaman özel bakım kurumlarında bakımın ve öğretimin önemi büyüktür. Modern çocuk rehberlik klinikleri, ana - baba ve çocuk üzerinde bu konuda sürekli etkide bulunmak olanağına sahiptirler. Genç psikopat kişilerin karmaşık karakter yapısında bıı türlü kurumların etkisi büyüktür. Bunun yanında tedavi eğitimi yapan okul bölümlerinde ve kurumlarda çocuklar ve gençler sürekli gözlem ve tedavi altında tutulur, evdeki ortam elverişli olmadığı zaman bu türlü çocukların aileden uzaklaştırılmasını sağlarlar. Özellikle şehir okullarında çocukları bu yönden gözlem altında tutacak psikologların bulunması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Psikopati Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3289 kez okundu

06.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • kırasavcık
  06.09.2018

  olumlu taraflarından bakılırsa kişinin kendi yeteneklerini keşfetmesini sağlayabilir. daha çok kendiyle vakit geöirip dış dünyadan kopan birey sevdiği işleri yatkın olduğu işleri ön planda tutar.

 • papatya01
  27.10.2016

  totoş popçularımızdan birisinden her an nakaratında milyon kere psikopati geçen bir şarkı bekliyorum ben çünkü ağza gerçekten sakız oluyor

 • xulkar
  07.12.2015

  psikopati değil belki fakat "bir psikopat nasıldır" ı tanımlayabilirim.

 • zehnisağcan
  23.09.2014

  muhtelif futbol takımları taraftarlarının da davranış bozukluklarını açıklayabileceğini umduğum bilim dalıdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.