06.02.2014
4.67 / 6 oy

Psikopatoloji Nedir?

Hastalıklı ve anormal ruhsal hayatın öğretişidir. Psişik sapmalar ve anormallikler, hemen her zaman gerçek hastalık olarak kabul edilmemiştir. Eskiden insanlar, bu halleri tanrıların cezası, şeytanların ve cinlerin etkisi, 19 uncu yüzyılın başlangıcına kadar ise şeytanın ve büyücülüğün bir işi diye görüyorlardı. Bunun yanında tıp da ruhsal hastalıklar karşısında çaresiz kalıyordu. Bu çaresizlik zamanımıza kadar gelmiştir.

psikoloji

19 uncu yüzyılda bazı bilim adamları psikopatoloji ile ilgili temel bilgileri ortaya atmışlardır. Başlangıçta psikopatolojinin temel sorunlarından biri, ruhsal hastalıkların nedenleri konusu idi. Başka birçok sorunlarda olduğu gibi buna da genel bir cevap aranıyordu. Yaygın felsefî görüş dolayısıyla bedenden ayrı bir ruh kavramına bağlı kalındığı için ruhsal hastalıkların bedensel nedenleri kabul edilmiyordu. Geçen yüzyılın sonlarına doğru bu görüşe karşı çıkanlara rastlanmaya başlandı. Önce ruhsal hastalıkların beyin hastalıkları olduğu ileri sürüldü. Ama ruhsal nedenlerin de bulunabileceği kabul ediliyordu. Böylece ruhsal hastalıkların tedavisinde fiziksel ve psişik işlemlerin birbirine bağıntılı olması gerekliliği ortaya çıktı. Yüzyılımızın başlangıcında bu alandaki çalışmalar oldukça ilerledi. Özellikle Alman psişiyatri uzmanı Kraepelin, hem beyin anatomisi üzerinde araştırmalar yaptı, hem de psikolog Wundt'un çalışmalarına katıldı. Bu çalışmalar sonunda psikopatolojide yeni bir çığır açıldı. Genel psikolojinin sağladığı yeni sonuçlar da bu gelişmeye geniş çapta yardım elti. Kraepelin, psikolojinin bütün olanaklarını kullanarak, uyku derinliği ve çalışma ritmi, korkunun, hayretin, bekleyişin, hayal kırıklığının etkisi üzerinde çalıştı. Çalışan insanda alışma, temrin, dikkatin dağılması, yorulma ve dinlenme faktörlerini inceledi. Bazı ilâçların ruhsal hayat üzerindeki etkisi konusunda sistematik deneyler yaptı. Bu arada Amerikalı L. Witmer, bambaşka bir yol tuttu ve yaptığı çalışmalarla Avrupa'daki araştırmaları etkiledi Kurduğu psikoloji kliniklerinde ruhsal, moral ve fiziksel sakatlıkları bulunan çocukları inceleyerek, bunların toplum hayatına yeniden nasıl kazandırabileceğini saptamaya çalıştı. Böylece hem çocuk psikolojisine, hem de psikopatolojiye hizmetlerde bulundu.

Freud'un ve onu izleyen birçok Avrupalı psikologların çalışmaları histeri, hipnoz ve telkin üzerinde yeni bilgiler ortaya koydu. Böylece psikopatolojide yeni ilerlemeler meydana geldi. Özellikle sinir hastalıklarının tedavisinde yeni metotlar geliştirildi. Ortaya konulan yeni bilgilere göre, histeri ve buna benzer bazı görünüşler psikojen özelliktedir. Hipnotize etme yoluyla tedavi metodunun uygulanması, en büyük gelişmenin işareti oldu. Bu gelişmenin asıl kişisi de Freud idi. Bu arada bazı psikologlar arasındaki görüş ayrılıkları bazı yeni sorunlar ortaya attı. Bunun en önemli sonuçlarından biri, psikojen nitelikteki ruhsal hastalıkların bedensel belirtiler ve hastalık halleri göstermesidir.

Daha sonra psikopatolojinin gelişme çizgisi hızla uzadı. Sinir hastalıkları ile psikopatolojik çalışmaların birleşmesi, psikolojik metotlarla sinirsel olayların, ya da fizyolojik metotlarla ruhsal olguların açıklanması yoluna götürdü. Bunun yanında psişik olayları beyin işlemleri ile çözümlemeye çalışanlar da oldu. Ancak henüz yeni bir bilim olan psikoloji üzerinde görüş ayrılıklarına sık sık rastlandığı için durmadan yeni kurallar ileri sürenler çıkmaktadır. Alman psikoloğu Kretschmer'in psikoloji alanında ortaya koyduğu yeni buluşlar, kliniklerde yapılan tıp araştırmaları ve insan kişiliğinin öğrenilmesi bakımından birçok yeni bilgiler sağlamıştır. Bu kavrayışa göre, psikopatolojinin ana sonuçlarını, insanın kişiliği ile yaşantıları verir.

Psikopatoloji Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 17793 kez okundu

06.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • bahtiyar
  29.11.2019

  psikopat olmak deyiminin nedense iyi bir şey olduğunu düşünen on binler var bu ülkede, en cello kim ya da kim mermiye gerçekten kafa atabilir diye ciddi ciddi kafa yoran insanların varlıklarına her gün tanıklık eden birisi olarak açıkçası durumlarına üzülüyorum. psikopat olmak iyi bir şey olmadığı gibi olmaya özenmek de psikolojik bir bozukluktur

 • mehmet can
  26.06.2018

  her türlü anormal duygu durumunu içinde barında barındıran, en çok ilgimi çeken bilim dalı.

 • kara-ejder
  31.05.2016

  bu da nedir böyle dedirtecek seviyededir.

 • speed
  23.02.2016

  bana bilim kombinasyonları yapmayın arkadaşım daha ham hallerini çözemedim kafam karışıyor sonra

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.