25.02.2014
4.33 / 9 oy

Ruh Hastalıkları Nelerdir?

Bu hastalıklar çeşitli bilim adamları tarafından değişik tasnifler içinde anlatılmıştır. Bu tasnifler arasında büyük, farklar vardır. Zamanımızda ise bu türlü çeşitlemelerden vazgeçilerek yalnızca başlıca hastalıkların basit bir anlatımı ile yetinilir. Buna göre ruh hastalıkları şöyle sıralanabilir:

psikopat

1. Doğuştan gelen anormallikler. Doğumdan ya da ilk çocukluktan itibaren var olan, ancak zamanla ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Sinir ve beyin hastalıkları ile ilk çocuklukta meydana gelen zekâ zayıflıkları da bunlar arasında kabul edilirse, böyle bir rahatsızlığı ve anormalliği bulunan hastaların ruhsal gelişmeye bu rahatsızlıkla başladıkları ileri sürülebilir.

a) Doğuştan gelen ve ilk çocuklukta kazanılan zekâ zayıflıkları. Bunların üçte ikisinin soyaçekim yoluyla geçtiği kabul edilebilir.

b) Psikopatlar: Yönsemelerle ilgili duygu, güdüsel ve irade hayatı ile ilgili rahatsızlıklardır. Çoğunlukla zekâyı etkilemezler. Çeşitli ruhsal fonksiyonlar arasındaki ahengin bozulması biçiminde belirirler. Bazen bir tanesi çok belirli, ötekiler zayıf olabilir (vurdumduymaz ya da aşırı duyarlı, irade zayıflığı. ölçüsüz ve aşırı, fazla hiddetli ya da duyumsamaz gibi). Bu rahatsızlıkları olan kimseler, hayatın gereklerine tam olarak ve yeterince uyamamaktan, birlikte yaşadıkları ve çalıştıkları çevre ile anlaşamamaktan dolayı yaşama sıkıntısı çekerler.

2. Anormal tepkiler ve gelişmeler (psikojen psikozlar). Psikopati sürekli bir durumu anlatıyorsa da, ayni nitelikte olup zaman zaman görülen tepkiler vardır. Normalin dışındaki bu tepkiler, çeşitli yaşantılarla ilgilidir.

a) Psikojen depresyonlar: Yaradılış bakımından kuvvetli, aslında ise yaşamayı güçlükle başarabilen bir insan, normal olarak derin ve etkili bir reaksiyon doğurabilecek bir olay karşısında kalınca, depresyon-mani hallerinde endojen depresyondan güçlükle ayrılabilen durumlar gösterir. Depresyonlu tepkiler gösterenler, endojen depresyona göre daha hafif durumdadırlar ve etki altında kalabilirler, çoğunlukla telkin ya da psikoterapik çarelerle tedavi edilebilirler. Bu çeşit rahatsızlıklarda ana etken, her zaman için karşılaşılan olaydır.

b) Psikojen tahrik halleri: Psikolojik depresyonun mani halidir. Hafif bir tahrik karşısında kuvvetli öfke ve kızgınlık halleri göstererek saldırgan patlamalara kadar gidebilir. Böyle kimseler hiddetlendikleri zaman ağır suçlar işleyebilirler. Bu durum, normal öfkelerin çok ötesindedir. Bazı hallerde böylelerinin ufak bir tahrikle cinayet işlediği bile olur. Psikopat kimseler alkolün etkisi altında kalınca böyle psikojen kızgınlık durumuna daha kolay gelirler.

c) Duyarlıktan meydana gelen kısa cinnetler: Bir hedefe doğru alabildiğine koşan ya da gerçek veya sözde bir hak için savaşan, ama bir yandan da aşırı derecede duyarlı psikopatlar bunlar arasındadır. Böyleleri gerçek ya da sözde yanlışlar, başarısızlıklar yüzünden kuvvetli aşağılık duyguları ile tepkiler gösterirler, kimseye güvenemezler, sürekli olarak gözetlendiklerini sandıkları çevreden kaçarlar.

d) Korku ve dehşet reaksiyonları : Her ikisi de bazı bedensel hareketlerle birlikle olur. Normal olarak «sinirlerin bozukluğundan», anlamsız koşuşmalardan, panik reaksiyonlarından söz ederiz. Hastalarda bunlar bazen iyice boşanır. Hastada böyle durumlar bir değişmez hal biçimini alır. Böylece ruhsal ve bedensel hareketlerle birlikte bütün ruhsal hayatı içine alan hastalıklı bir durgunluk hali ortaya çıkar.

e) Histerik tepkiler ve histeri.

3. Mani-depresif sapıklıklar.

4. Şizofreni.

5. Sara.

6. Eksojen psikozlar (dışardan gelen nedenlerle ilgili ruh hastalıkları).

a) Progresif paraliz (beynin sakatlanması, beyin sulanması). İleri yaşlarda, firen-giye tutulduktan 10-15 yıl sonra görülür. Frenginin ileri durumunda olduğunu belli eder. Doğumdan önceki bir bulaşma sonucu olarak çocuklarda da çok seyrek olarak görülür.

b) Beyin hastalıklarından ileri gelen psikozlar.

c) Zehirlenmelerden ileri gelen psikozlar. Bunların en çok bilinenleri alkol psikozlarıdır (akut alkol zehirlenmesi). Hunun dışında hastada zekâ fonksiyonları iyice geriler, bilinç bulanıklaşır, hafıza birçok olayları unutur. Kronik alkolizmde beden ve karakter değişmelerinde büyük gelişmeler olur. Ö-nemli karakter değişikliklerine götüren kokain ve morfin tutkusu da hemen her zaman bir psikopatiye dayanır.

d) İhtiyarlık psikozları: Sinir hücrelerinin ve beyinin beslenme bozukluklarına sebep olan ve yaşlılıktan ileri gelen beyin hastalıkları bunlara sebep olabilir (hastalık sertleşmeler, elastikiyetin kaybolması, kireçlenmeler gibi hastalıklar sonucu). Bu hastalıklar, çoğu zaman zekâ zayıflıkları, belleğin yitirilmesi, hareketleri kontrol edememe halleri ile birlikte görülür ve karakter değişmeleri doğururlar.

Ruh Hastalıkları Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4089 kez okundu

25.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • volvolkan
  13.06.2019

  İsviçre'nin başkenti Bern ya da İngiltere'nin başkenti Londra metropol değil de sadece İstanbul mu metropol acaba? adamlar sergi ve operaları kaçırmamak için strese giriyorlar, bizimkiler ise kaza bela olmadan işine evine varmaya çalışırken strese giriyorlar. biraz da kültürel problemler var gibi sanki ha?

 • dolphin
  13.06.2019

  metropol yaşantısının insan üzerindeki stresi daha evden çıkar çıkmaz işe nasıl gideceğim, vaktinde varabilecek miyim telaşı ile başlıyor. doğada stres en fazla yem olmama ya da akşama yem bulabilme üzerine kurulu geçici bir stres iken insanlar büyük şehirlerde günün neredeyse tamamında bir stres altındalar ve bu da psikolojilerinde kalıcı olarak bozulmalara yol açıyor, köye gidip yerleşme hayalleri falan hep bundan aslında

 • kaanbey
  21.03.2019

  aşırı sosyal medya kullanımına maruz kalmak ve günde 1 saatten fazla zamanını başkalarının tiyatrolarını izleyerek geçirmek de bence bugünün popüler ruh hastalığıdır, bir sonraki nokta nereye gidecek merakla izliyorum

 • incibadem
  21.03.2019

  sosyalliğin bir ihtiyaç olduğunu elbette tartışmaya gerek yok ama bütün iş hayatı ve mesaisi aşırı iletişim içerisinde geçen bir kişi akşamlarını ve hafta sonlarını tek başına sessizce kitap okuyarak geçirmeyi tercih edebilir mesela, bu da gayet doğal bir eğilim olur

 • TechMania
  21.03.2019

  sosyal olmamak bir hastalık olabilir ama sosyal olmamayı seçmek çok doğal bir seçimdir ve herkes tarafından özgürce tercih edilebilir, sırf sosyal görünmek için kalabalıkları arkasına alıp selfie çeken insanlar sözüm size :)

 • TülayGeriDöndü
  01.03.2019

  gündelik yaşam anlamında takıntılı derecede kaygılı olmak da kıyamet kopsa umurunda olmayacak kadar rahat olmak da hem kişilerin kendilerine hem de etraflarındaki kişilere yapacağı etkiler sebebiyle ruh hastalıkları olarak ifade edilebilir

 • transporter
  13.12.2018

  hayalperest olmak da bence bir psikolojik rahatsızlıktır, oradan o gelecek de buradan da bu olunca seneye bu zamanlar kesin hawai'deyim kanka kafalarında yaşayan çok insan tanıdım, ne zaman ki yaşları 40 kafaları da kel oluyor o zaman anlıyorlar ata ters bindiklerini

 • yaseminemre
  10.11.2018

  bugünün dünyasında muhatap olmak istemediğiniz insanlara sürekli maruz kalıyor olmak kesinlikle ruh hastalıklarının ve stresin sürekli içinizde yeşermesine sebep oluyor, bazen zorunda olmak ne kötü..

 • Ahmet Demir
  06.08.2018

  bahsi geçen hastalıklar psikoloji biliminin araştırma konuları olduğuna göre ruh hastalığı adını vermek bene artık pek geçerli ve bilimsel değil

 • eml60
  07.06.2017

  Bence sayilamayacak kadar coktur ruhsal hastaliklar. Herkesin derdi delirme noktasi filan zor isler bunlar.

 • calimera
  11.03.2016

  telefon ve mail yoluyla gelen reklamlar bir süre daha bitmezse youtube üzerinden cinnetimi paylaşarak göstereceğim çıldırma durumu olabilir

 • lews
  07.01.2016

  dünya genelinde kanserden daha yaygın olan hastalıktır. kanser hasta olan kişiyi öldürürken ruh hastaları etrafındakileri öldürür.

 • mahser38
  14.12.2014

  ruh hastalıklarından ziyade en ünlü ruh hastalarından bahsetsek sayabileceğim en az 10 siyasetçi olurdu heralde

 • sa kinaz
  13.12.2014

  O kadar çeşitli ruh hastalığı var ki hangi birini soylesem bilmiyorum.

 • malkocbey
  25.10.2014

  En sevdiğim konudur. Doğada en çok bulunan şeydir. kafanızı ne yana çevirseniz en az bir adet görürsünüz.

 • mertkayzer
  22.10.2014

  psikopatlığın bilimselliğini geçiyorum da doğuştan geldiğine şaşırdım. yani insanlar psikopat olmazlar psikopat doğarlar diyosunuz

 • alakran
  21.10.2014

  psikopatlık bilimsel bir hastalık mı yani?

 • statik
  17.03.2014

  tutarık ve yilbik gibi garip isimler de takılmıştır bu hastalığa halk dilinde

 • mkemal
  13.03.2014

  Bir belgeselde izlemiştim sara hastalığı için ameliyat sonrasında sol eli beyin tarafından idare edemiyormuşuz. yani el kendi kendine hareket kabiliyeti kazanıyordu. çok ilginç ve korkutucu...

 • ogün
  27.02.2014

  Hep "Sara nöbetleri geçiren insanlar " duymuşum ve görmüşümdür fakat ruh hastalıklarından biri olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler yazı için

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.