08.02.2014
4.57 / 37 oy

Stimülasyon Nedir?

Stimülasyon

Bir psikoloji terimi olan stimülasyon, alıcı durumunda olan bir organın ya da bir duyu organının karakteristik etkinliği yolunda uyarılması, harekete getirilmesi ya da tembih edilmesi olayıdır. Bu iş, söz konusu duyu ile ilgili uyarmalar biçiminde olur. Her duyu organının duyarlık gösterdiği bir şey vardır. Bu şey, duyu organının harekete gelmesine sebep olur. Buna uyarıcı da denebilir. Uyarıcı, güneş ışınlarının göz üzerindeki etkisinde olduğu gibi organizmanın dışından etkide bulunur; ya da bu etki, idrar torbasındaki idrarın basıncında olduğu gibi içten gelir. Bazı öğrencilerde, bir sesin doğru olarak alınmasındaki bozukluk yüzünden meydana gelen söyleme güçlükleri görülür. Bu güçlüklerin düzeltilmesi için uygulanan metoda stimülasyon metodu denir. Bu metot gereğince, bir yandan öğrencinin sesi doğru olarak çıkarması için çabada bulunması istenir; bir pandan da öğretmen sesin ayırdedilmesi ve doğru olarak tekrar edilmesi yolunda öğrenciyi eğitir. Böylece kelimeleri doğru ve tam söyleme eğitimi gerçekleştirilir. Bu konuda yapılacak işin başarıya ulaşması için bozuk olarak çıkarılan sesleri önceden kesinlikle saptamak gerekir.

Stimülasyon Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 81768 kez okundu

08.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • aelita
  06.02.2019

  dürtü yoluyla harekete geçirmek olarak da ifade edilebilir, reklamlarda da dolaylı şartlandırmalar yoluyla kullanılmaktadır, bu yüzden her reklamın yan anlamları ve bilinç altı uyarıcıları da vardır

 • lazo
  08.01.2016

  simülasyonun yanlış yazılmışı da olabilir pek tabii

 • kozturkonline
  14.12.2015

  cumle icinde dahi kullanamadim ya la, stimülasyon gördüm?

 • baal
  20.05.2015

  o zaman hani şu meşhur diz kapağının çekiçlenince tepki vermesi olayı da stimülasyon oluyor, bak şimdi aklımda kalır

 • dilarakaradeniz
  07.12.2014

  Stimulasyona Kisaca uyari-uyarilma diyebilir miyiz?

 • ercan cskn
  31.10.2014

  organın uyarılması derken? sanırım stimüle olasım varmış şartlı reflekslendim

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.