22.01.2014
4.50 / 20 oy

Türkiye Cumhuriyeti ve Harf Devrimi

Türkiye'de İslâmlığın kabul edilmesin den bu yana Arap alfabesi kullanılmıştı. Arap harfleri ile yazılan yazının türlü güçlükleri vardı. Her şeyden önce de bu harflerin öğrenilmesi ve bunlarla yazı yazılması oldukça güçtü. Halkın okuma - yazma bakımından geri kalmasının nedenlerinden biri de buydu. Arap alfabesinin güçlüklerinden kurtulmak için türlü çareler araştırılmış, ama köklü bir karar verilerek bu alanda bir değişiklik yapılamamıştı. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk'ün, daha gençlik yıllarından beri Türkçede okuma - yazmayı kolaylaştıracak bir yol aradığı biliniyordu. Birinci Cumhurbaşkanı Atatürk, 9 Ağustos 1928 günü akşamı İstanbul'da Sarayburnu parkın da halka karsı yaptığı bir konuşmada şöyle demişti : «Arkadaşlar, bizim ahenkli, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini göstere çektir. Yüzyıllardan bu yana kafalarımızı de mir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlatmadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak ve bunun gereğini anlamak zorundayız. Anladığımızın sonuçlarına yakın zaman da bütün dünya tanıklık edecektir.» Atatürk'ün bu sözleri yurt içinde büyük bir heyecan yaratmış, ertesi günden başlayarak parti merkezlerinde, okullarda, İstanbul radyosunda verilen derslerle halk yeni harfleri öğrenme, ye koyulmuştu. Atatürk'ün bizzat kendisi de halkın arasına karışarak bir öğretmen gibi çalışmış ve yeni harflerin öğrenilmesine yardım etmişti. Ulusu bilinçsizlikten kurtarmak için girişilen bu devrim hareketi hızla gelişmiş. Türk ulusu kendi diline uymayan Arap harflerini terkederek Lâtin alfabesine dayanan yeni Türk harflerini kabul etmenin en doğru yol olduğunu kestirmiştir. Bunun ii-zerine 1 Kasım 1928 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yeni Türk harfleri kanunu kabul edilmiştir. Böylece Arap alfabesi yasak edilmiş, yurdun bütün eğitim kurumlarında yeni Türk alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Bundan sonra yurdun dört yanında ulus okulları denilen halk dershaneleri açılmış, küçük büyük herkese kısa zamanda yeni alfabe öğretilmiştir.

harf devrimi

Atatürk'ün yurdumuzda gerçekleştirdiği bu devrim bütün dünyada geniş yankılar yapmış ve dünya tarihinin önemli olaylarından biri sayılmıştır. Aradan uzun zaman geçtikten sonra bile dünya ölçüsünde yapılan yenilik hareketleri içinde Atatürk devrimlerinden söz edilmekte ve özellikle harf devriminin ö-nemi üzerinde durulmaktadır. Dünyanın geri kalmış birçok ülkeleri eğitim alanında böyle bir devrim yapmanın gerekliliğini her zaman kabul etmişler, ancak böylesini başarabilen başka bir ülke henüz çıkmamıştır. Harf devrimi, Türkiye'nin eğitim ve kültür tarihinde en başta gelen olaylar arasındadır Türk çocukları bu devrim dolayısıyla okuma - yazmanın zorluklarından kurtulmuşlardır. Ayrıca halkın tümünün kısa zamanda okur - yazar duruma gelmesini sağlayacak önemli anahtarlardan biri elde edilmiştir. Yeni Türkiye'nin yaratılmasında ve Türklerin tam anlamı ile ulus bilincine varmasında bu devrimin de payı vardır.

Türkiye Cumhuriyeti ve Harf Devrimi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2153 kez okundu

22.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Bayram Ayyıldız
  08.05.2019

  ne devrimler yapılmış unutmamız gereken. bizlerin bu devrimleri daha ileri götürmemiz gerekirken bir bakın nasıl da güzel Türkiye'mizi gerilere taşımak için neler yaptığımıza. Hak, hukuk, adalet kavramlarını nasıl yitirdiğimize bir bakın hiç düşünmeden. Farkında olanların da nasıl çaresiz kaldığını izleyin acıyarak.

 • miracle butterfly
  04.06.2016

  Yeni devrimler gerekmektedir şu günlerde şöyle köklü bir şeyler.

 • yavuzlar
  20.01.2016

  koalisyonun yapılamadığını hatırlatarak tekrar virajda savrulmaya başladığımızı hatırlatayım

 • H.Ünal
  08.06.2015

  cumhuriyetimizi kurtarmak için son virajdan dönmeyi başardık, sıra sağlıklı bir azınlık koalisyon hükümetinde

 • kırasavcık
  17.05.2015

  çocukken mutlulukla öğrendiğimiz cumhuriyet devrimleri bugün tartışma konusu olmuş durumda, halimize bak lan

 • mechule
  04.05.2015

  Cumhuriyetimizin tüm devrimlerinin kıymetini bilelim ve koruyalım

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.