06.10.2013
4.44 / 9 oy

Türkiye'de ilk Reklamcılık

Ülkemizde ilk reklâmlar, tellallar, çığırtkanlar veya pazarlarda tezgâhtarlar aracılığıyla sesli olarak yapılırdı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de reklam ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak ilerlemiş, basın-yayın alanında meydana gelen gelişmeler sonucunda reklamlar büyük önem taşımaya başlamıştır.

Türkiye'de ilk reklam, 1 Kasım 1831 tarihinde istanbul'da yayın hayatına başlayan Takvim-i Vekayi'de yayınlanmıştır, ilk resimli ilan ise 1842 yılında yayınlanan nasır ilacı reklamıdır.

1860 lı yıllardan itibaren gazetelerin çoğalması ve halkın gazete okuma alışkanlığı edinmesiyle gazetelerde, saat, çiçek tohumları, altın ve gümüş takı, dikiş makineleri, ilaç gibi reklamların yanında satılık ev ve arsa ilanları, doktor ve kitap ilanları da yer almaya başlamıştır.

Reklam

Türkiye'de ilk Reklamcılık
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2072 kez okundu

06.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • seser
  04.07.2018

  en çok gelişen sektörlerden biri olmuştur reklamcılık ve pazarlama. reklam konusunda ünlülerin kendi reklamlarını yapmaları da ayrı bir başlıkta incelenmelidir.

 • bella
  24.02.2016

  her yerin reklam ajansı dolduğu günümüzde kahve köşelerinde emekli reklam ajansı çalışanlarının okey oynayacağı günleri de göreceğiz

 • aylincim
  18.01.2016

  ürünler ihtiyaçlara göre ve reklamlar da potansiyele göre hazırlandığı için o dönem için iyi para kazandırmış bir reklam olması muhtemeldir

 • Hafize.Kılıç
  21.01.2015

  ilk reklamın nasır ilacı reklamı olması garip olmuş biraz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.