07.10.2013
4.48 / 21 oy

Türkiye'de ilk Toplu Sözleşme

Dünyada ve Türkiye'de ilk toplu sözleşmenin, 1776 yılında Kütahya'da gerçekleştirildiği sanılmaktadır. Kütahya Vahid Paşa Kütüphanesi'nde bulunan bir belgeye göre, Türkler işçi haklarına öncülük etmişlerdir.

ingilizlerin iddia ettikleri gibi ilk toplu sözleşmenin 1815 yılında İngiltere'de yapılmadığı; ilk toplu sözleşmenin, Kütahya'da yapılan "Fincancılar Anlaşması" olduğu tespit edilmiştir.

Şer'iye Mahkemesi sicilinin 57'nci sayfasında kayıtlı anlaşma metnine göre, 1776 yılında Anadolu Valisi Ali Paşa zamanında, Kadı Ahmed Efendi'nin tasdiki ile Kütahya'da mevcut 24 çini ve fincan atölyesi sahibi ile işçileri arasında bir sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşmeye göre, "Kalfaların, yardımcıların, ustaların ve vasıfsız işçilerin yevmiyeleri" nin tespit edilip, her gün belli sayıdaki fincan imali karşılığı alacakları ücret tespit edilmiştir.

toplu sözleşme

Türkiye'de ilk Toplu Sözleşme
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1795 kez okundu

07.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • teks1080
    28.03.2016

    Önünü alamadığımız sözleşme türleridir. Anlaşılmazlıklar olduğu sürece de defalarca yapılmaya devam edecektir.

  • djm hayran
    18.12.2015

    emekçilerin haklarını aldıklarını umuyorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.