29.09.2013
4.47 / 34 oy

Türkiye'nin ilk Çikolatası

Türkiye'de fabrika kurulmadan önce çikolata, dışarıdan gelirdi. Avrupa'yı toplu ulaşım araçlarıyla gezen ilk gezgin olan italyan Gemelli Careri, gezisi sırasında Osmanlı topraklarına da uğramış ve çikolatayı Türkiye'ye getiren ilk insan olmuştur.

Türkiye'de ilk çikolata satış ofisi, 1909 yılında yabancı sermayeli Nestle firması tarafından istanbul Karaköy'de açıldı. Böylece çikolata, Türkiye'de satılmaya başlandı.

çikolata

Türkiye'de ilk çikolata fabrikası, yabancı sermayeli olarak 1927 yılında istanbul Feriköy'de kuruldu. 500 kilo günlük üretim kapasitesiyle çikolata üretimi yapan fabrika, Türk halkının çikolatayla tanışmasını ve sevmesini sağladı.

Türkiye'de ilk sürme çikolata ise "Chokella" adıyla 1968 yılında üretildi. Türkiye'nin ilk çikolatalı toz içeceği, "Nesquik" adıyla 1986 yılında piyasaya sürüldü.

Türkiye'nin ilk Çikolatası
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3881 kez okundu

29.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • martinci
  21.06.2019

  artık çikolata ikiye ayrılmıyor bitter ve sütlü olarak. milyonlarca çeşitte ve şekilde çikolata bulabilirsiniz. kakao oranı çeşitli olanından tutun da meyve aromalısına kadar ne ararsanız var. bu hem kaliteyi arayanlar için güzel bir hadise bir yandan da sahtekarlığı artıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki.

 • mahir
  11.06.2019

  O kadar değişik ve bir o kadar kaliteli çikolatalar yapılıyor ki artık yemeden ölmek olmaz. Hepsinden biraz biraz tadıp deneyin. Beğendiğinizi bulduğunuzda da stok yapın yoksa bir daha aynı tadı bulmanız zor olabilir.

 • bendeniz
  28.08.2015

  en büyük icatlardan biri benim için. mutluluğun kaynağı.

 • tekguc
  06.08.2015

  Mutluluk getirmesi bile tek basina yemek icin gecerli bir sebep.

 • gevheryuruk
  03.12.2014

  zaten yıllarca nutella'ya şokella demedik mi milletçe, bakın artık nutella diyoruz :)

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.