07.10.2013
4.33 / 6 oy

Türkiye'nin ilk Maliye Nazırı Kimdir?

Osmanlılarda ilk başlarda maliye işlerine defterdarlar bakıyordu. Maliye işlerine bakan idareye de Bab-ı Defteri denilmiştir.

ilk Maliye Nezareti (Umûr-ı Mâliye Nezâreti), II. Mahmut zamanında 1838 yılında kurulmuştur. Bütün mali işlerin bir elden idaresi kararının alınmasından sonra mali işlerdeki bilgisi ile ön plana çıkan Mansure defterdarı bulunan Nafiz Paşa vezaret rütbesiyle ilk Maliye Nazırı olmuştur.

2 Mayıs 1920 tarihinde çıkarılan bir kanunla kurulan ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nde Maliye Vekâleti adını alan Maliye Bakanlığı'nın başına da Hakkı Behiç Bey getirilmiştir. 30 Ekim 1923 günü Meclis'ten güvenoyu alarak göreve başlayan İlk Cumhuriyet Hükümeti'nin Maliye Vekili ise Gümüşhane Milletvekili Hasan Fehmi Bey olmuştur.

Hasan Fehmi Ataç

Türkiye'nin ilk Maliye Nazırı Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2817 kez okundu

07.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • karagöz
  11.12.2014

  keşke sadece milletvekillerimiz cahil olsa, her gün muhattap olmak durumunda kaldığımız bir çok kurumun müdürü de devşirme usulü atandığı için ne iş biliyorlar, ne de cümle kurabiliyorlar, çay içmek için dünyanın maaşını alıp bir de işlerimizi yapmıyorlar

 • sezginipek
  09.11.2014

  hepsinin puanını toplasan bir kurumun mülakatına çağırılmaya yetecek kadar bile olmaz bence

 • idris demirdag
  04.11.2014

  şimdiki milletvekillerini bakanları toplayıp kpss'ye soksan kaçı sınavı geçebilir ki sence?

 • mert0517
  30.10.2014

  acaba adam neye göre seçilmiş, kpss falan da yok o zamanlar

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.