07.10.2013
4.61 / 18 oy

Türkiye'nin ilk Milli Marşı Hangisidir ve Kim Tarafından Yazılmıştır?

1921 yılı başlarında, Milli Eğitim Bakanlığı Millî Mücadele ruhunu terennüm edecek ve yeni Türk devletinin bağımsızlık sembolü olacak bir marş yazılması için yarışma açtı ve bu iş için 500 lira ödül koydu. Yarışmaya 724 şiir katılmıştı. Ancak, Mehmet Akif Ersoy'un da içinde bulunduğu bazı tanınmış şairler, yarışma ödüllü olduğu için, marş yazmaya katılmadılar.

Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, 5 Şubat 1921 g jnü bir mektupla Mehmet Akif in de bu yarışmaya katılması, para ödülünün kendisi için söz konusu olmadığını bildirdi. Mehmet Akif de "Kahraman Ordumuza" diye sunduğu "istiklal Marşı" başlıklı şiirini, yarışma kuruluna gönderdi. Yarışmaya katılan şiirlerden altı tanesi seçilerek ve Mehmet Akif in şiiri, Meclis'te değerlendirildi. TBMM'nin 12 Mart 1921 günkü toplantısında istiklal Marşı, millî marş olarak kabul edildi.

Mehmed Akif Ersoy'un yazdığı şiir istiklâl Marşının güftesi olarak kabul edildikten sonra, marşın bestelenmesi için ayrı bir müsabaka açıldı. Marşı besteleme yarışmasına ise 24 besteci katıldı. Kurtuluş Savaşı nedeniyle besteleme işi yarıda kaldı. Seçiciler Kurulu, 1924 yılında Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini benimseyerek okullara duyurdu. 1930 yılına kadar altı yıl boyunca bütün resmî törenlerde istiklal Marşı bu besteyle çalındı ve söylendi. Pek beğenilmeyen bu beste, 1930 yılında değiştirildi ve bu bestenin yerine Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Zeki Üngör'ün bestesinin çalınması istendi. Bu tarihten sonra da Üngör'ün bestelediği istiklal Marşı, "Milli Marş" olarak benimsendi.

Zeki Üngör

Türkiye'nin ilk Milli Marşı Hangisidir ve Kim Tarafından Yazılmıştır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3648 kez okundu

07.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Y.Akbulut
  09.05.2016

  geçenlerde istiklal caddesinde farklı enstrümanlarla milli marşımızı çalıyorlardı, tüylerim diken diken oldu ve etrafta dinleyen herkes de benim gibiydi. marş bittikten 10 dakika sonra tabii ki herkes birbiriyle potansiyel hır çıkarma moduna geri döndü

 • guluko2
  14.06.2015

  önemlidir, hassastır, bizim için çok özeldir

 • Okan Baltalı
  06.04.2015

  yarışma ödüllü olduğu için, marş yazmaya katılmayan ünlü şairlerimiz varmış bir zamanlar... şimdilerde parasız iş yapılmıyor.

 • Nevin.Yavuz
  05.11.2014

  peki bu ilk milli marşı dinleyebileceğimiz bir yer var mı internette?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.