10.10.2013
4.55 / 22 oy

Türkiye'nin ilk Satranç Şampiyonası

Türkiye'de satrancın geçmişi oldukça eskidir. Türkiye kütüphanelerinde 1500 yıllarında yazılmış kitaplar bulunmuştur. Bunlardan ilki, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Seferihisarlı İsmail Şaban tarafından derlenen elyazması kitaptır. Bu kitapta, satrancın faydaları ve geçmişi anlatılmaktadır. Satranç konusunda yazılmış bir diğer önemli eser de, 1680 yılında Kahire Mevlevihanesi Şeyhi Vanlı Dede'nin zamanın Mısır Valisi Abdurrahman Paşa'ya gönderdiği kitaptır.

satranç

Cumhuriyet'ten sonra satranç askeri okullarımızda bir ders olarak okutulmaya başlandı. Türkiye'de satranç alanındaki çalışmalar, 1936 yılında Ankara'da, 1943 yılında İstanbul'da satranç kulüplerinin kurulmasıyla resmiyet kazanmış, 1954 yılında da Türkiye Satranç Federasyonu kurulmuştur.

Türkiye'de ilk ferdi satranç yarışması, 1965 yılında yapıldı. Bu ilk yarışmayı, Seracettin Bilyap kazanmıştı. Türkiye ilk Satranç Olimpiyatları'na 1962 yılında katılmıştır. Satranççılarımız, Varna'da düzenlenen bu olimpiyatta bir başarı gösterememiştir. Türkiye'nin ilk uluslararası satranç ustası ise Nevzat Süer'dir. 1943'te satrançla tesadüfen tanışan Süer, 3 kez Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Türkiye'nin ilk Satranç Şampiyonası
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1769 kez okundu

10.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • elf of darkness
    29.07.2019

    artık akıllı bilgisayarlar yani algoritmalar ile satranç oynayabilirsiniz. başlarda ilk seviyeler kolay gelse de siz ilerledikçe seviye de zorlaşır böylece sizi yenen bilgisayar ile karşılıklı oyun oynamanın keyfini sürmek gibi büyük bir zevkten mahrum kalmazsınız.

  • dogruyaklasim
    29.01.2019

    satranç oynayıp da sevmeyen bir kişi görmedim ben zaten, aristokrat bir oyun olması ile dalga geçiliyor olsa da tavladan elli kat daha zevkli bir oyun bu, ama bitmesi tavla kadar hızlı olmadığından kültürel etkilerle de elbette kahvelerde pek karşılaşmak mümkün değil

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.