09.10.2013
4.45 / 20 oy

Türkiye'nin ilk Spor Kulübü

Türkiye'de kurulan ilk spor kulübü, 1903'te Serencebey'deki Şeyhülharem Osman Paşa'nın Konağında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü'dür. Mehmet Şamil, Fuat Balkan, Hüseyin Bereket, Ahmed Fetgeri (Aşeni), M. Ali Fetgeri, Mazhar Hoca (Kazancı), Nazım Nazif, Haydar, Tayyareci Fethi, Behçet ve Şevket beyler tarafından kurulan kulübün ilk başkanı olarak Şamil Osman seçildi.

beşiktaş ilk logo

ilk kurulduğunda kırmızı-beyaz bir formaya sahip olan BJK, ilk zamanlar güreş, boks, eskrim, barfiks, aletli ve aletsiz jimnastik spor dallarında faaliyet gösterdi. Daha sonra 1905'te Galatasaray ile 1907'de Fenerbahçe kulüpleri kuruldu.

BJK, 13 Ocak 1910 tarihinde adını Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak tescil ettirerek ilk tescil edilen spor kulübü olmuş ve Türk spor tarihinde bir çok ilke imza atmıştır.

Türkiye'nin ilk Spor Kulübü
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5633 kez okundu

09.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • gürcan35
  14.05.2019

  insanların neden spor kulüplerinin bu kadar fanatikleri olabildikleri konusunda araştırma yapmış birisi olarak üzülerek vardığım sonuç insanların aslında spora olan tutkunlukları ile hiçbir alakası yok durumun, bütün mevzu bir insan topluluğu tarafından kabul edilmek üzerine kurulmuş. her topluluk da rakip ile motive olduğu için işler zamanla büyümüş gitmiş. yani bugün futbol artık oynanmayacak dense aynı insanlar voleybol fanı olacaklar, amaç kalabalıklar halinde deplasmana gitmek yani, spor bahane

 • demetalev
  08.02.2016

  beşiktaş'ın ilk ismi bereket jimnastik kulübü için geçiyormuş demek ki açıklamalık bir durum yok

 • aliduman
  26.10.2014

  "Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü"ndeki beşiktaş kısmını anladım da "Bereket"i biri açıklayabilr mi?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.