05.10.2013
4.00 / 2 oy

Türkiye'nin ilk Tiyatrosu Hangisidir?

Türkiye'de ilk tiyatro etkinlikleri, İngiliz Elçiliği'nin bir salonunda başlamıştır. Tiyatro etkinlikleri, 19. yüzyılda gelişme göstermiş ve Gedikpaşa, Naum ve Verdi gibi tiyatro yapıları yapılmıştır.

Türkiye'de ilk tiyatro binası, 1840 yılında Bosco adında bir italyan tarafından yapıldı. Bu tiyatro salonunda metinleri Türkçeye çevrilen oyunlar ve operalar oynandı. Burada metinleri Türkçeye çevrilerek oynanan operaların ilki, Gaetano Donizetti'nin "Belisario" operasıydı.

Bosco'nun tiyatrosu, 1844'te Tütüncüoğlu Michael Naum Efendi'ye devredildi. Suriyeli Katolik bir ailenin oğlu olan Naum Efendi, 26 yıl İstanbullulara hizmet verdi. Bu tiyatroda ilk kez yabancı tiyatro kumpanyalarının temsilleri oynatıldı. Naum Tiyatrosu'nda oynanan ilk opera ise 29 Aralık 1844 tarihinde temsil edilen Gaetano Donizetti'nin "Lucrezia Borgia" adlı eseri oldu.

Türkiye'de ilk Türkçe oyun ise Güllü Agop'un tiyatrosunda oynanmıştır. "Sezar Borjiya" adındaki bu oyun, 1868 yılında sahnelendi. Namık Kemal ve Ali Bey'in de desteklediği Gedikpaşa Tiyatrosu, bir süre sonra yalnız yerli oyunları sergilemeye başladı.

tiyatro

Türkiye'nin ilk Tiyatrosu Hangisidir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 29340 kez okundu

05.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • siyam_54
  22.11.2019

  Yıldız Kenter'in son yolculuğuna uğurlanması sürecinde tiyatro ile ilgili olup da kendini kariyer açısından kaybolmuş hisseden herkesin aslında bir insanın yapabileceği en güzel mesleklerden birisini icra ediyor olduğunu anlaması gerek. hangi tanıdığınız kariyer ya da para sahibi birisi bu kadar büyük bir kalabalık tarafından uğurlandı?

 • ilkercan
  27.08.2019

  sinemada patlamış mısır ve cips yiyenlerin çıkardıkları seslerden ve kokulardandır o kavgalar, bence gayet de haklılar şikayet edenler. tiyatroda ne bir çıt sesi olur ne de birisi ben yaparım ederim der, bu tiyatronun kültüründendir. ama tiyatro bizde fularlı entel işi olarak ifade edilir oldu son zamanlarda, bu yüzden önce tiyatronun herkes için olduğu bilincinin toplumun geneline yayılması ile başlamak gerek.

 • frezer
  27.08.2019

  tiyatro demek medeniyet demektir, sinemada kavga çıktı haberlerini çok sık okuyoruz, hatta bir çok kez de gözlemlemişizdir ama ben daha tiyatroda birbirine yol vermeyen insan bile görmedim, resmen güzel insan turnusolu gibi. bu yüzden tiyatroların çoğalması ve insanlara da bu güzel sanatın aşılanmasının çok faydası olacağını düşünüyorum

 • sema ozturk
  16.02.2019

  tiyatro deyince akla ilk önce komedi ve dram geliyor fakat günümüz tiyatroları kendini güncelleyerek çok farklı konularda çalışmaya ve başarılı olmaya başladı. interaktif tiyatro ve polisiye ve hatta korku türünde tiyatro oyunları izleyicisiyle buluşuyor artık.

 • ogün
  05.06.2015

  tbmm den güzel tiyatro yoktur bence, kim kiminle ne anlaşıyor sonra millete ne anlatıyor kim kimin parasını kime peşkeş çekiyor ayakta uyutuluyoruz

 • esen42
  30.10.2014

  adamın karnı aç ne tiyatrosu, sinemaya da gidemiyor zaten adam filmleri internetten izliyor

 • safakkrts
  30.10.2014

  bence kendi insanımızı suçlamalı, sinemaya giden insanın onda biri tiyatroya gitse sizce bu duruma düşer miydik?

 • esen42
  22.10.2014

  tüm devleti suçlamak yanlış olur, mevcut hükümeti suçlamak bence daha doğru

 • orhan47
  22.10.2014

  devletin tiyatroya olan saygısını yeniden kazanması dileğiyle..

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.