05.10.2013
4.45 / 11 oy

Türkiye'nin ilk Üniversitesi Hangisidir?

Türkiye'de, ilk defa 1845 yılında medrese dışında bir yükseköğretim kumrunun açılması gündeme geldi. Geçici Maarif Meclisi, 1846 yılında yüksek okul düzeyinde eğitim verecek olan Darülfünun'un kurulmasını kararlaştırdı. Bu eğitim kurumunda Müslüman ve gayri Müslim çocukların birlikte modern bir üniversite öğrenimi görmeleri amaçlanmıştı.

Türkiye'de açılan ilk üniversite, 14 Ocak 1863 günü öğretime başlayan Osmanlı Darülfünunu'dur. İstanbul'da Ayasofya dolaylarında ünlü italyan mimarı Fosatti'nin yaptığı bu yapı, üç kat ve 25 odalıydı. Bu yapı, 1933 yılında yandı.

Türkiye'de Batılı anlamda ilk üniversite, Maarif Nazırı Saffet Paşa'nın uğraşı ile 1870 yılında Sultanahmet Türbesi yanında açıldı. Sınavla alınan 450 öğrenciyle öğretime başlayan bu yüksek okulun başına da "rektör" olarak Yanyalı Hoca Tahsin Efendi getirildi, öğretim üyeleri tarafından fizik, kimya, tabiî ilimler ve coğrafya konuları üzerine dersler verilen Darülfünun'un ömrü uzun olmadı. Tahsin Hoca'nın, bir güvercini fanusun içine koyarak, "havasız yerde canlıların yaşayamayacağını" kanıtlamaya çalışması ve Cemalettin Afganî'nin "Peygamberlik bir sanattır" şeklindeki konuşması, onların dinsizlikle suçlanmasına neden oldu. Medreselilerin de etkisiyle Darülfünun, 1871 yılında kapatıldı.

1900 yılında II. Abdülhamid döneminde Darülfünun-u Şahane adıyla yeniden açılan Darülfünun, 1933'te kapatıldı ve yerine günümüzdeki İstanbul Üniversitesi açıldı.

İstanbul Üniversitesi

Türkiye'nin ilk Üniversitesi Hangisidir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 92579 kez okundu

05.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • malabacak
  23.05.2016

  asıl Türkiye'de son açılan üniversite hangisidir diye bir makale hazırlasanız sanırım bir kaç ayda bir güncellemeniz gerekirdi. Bu kadar çok üniversite ile eğitim kalitesinin standartlığı sorgulanmalı ve bu kadar çok üniversite mezunu gerekli midir bence artık bir araştırılmalı

 • lazo
  20.11.2014

  peki 2014 yılı itibariyle türkiye'de kaç üniversite vardır siz bana onu söyleyin

 • ruzgar123
  30.09.2014

  bence de, herkes üniversite mezunu olduktan sonra üniversite diplomasının lise diplomasından ne farkı kalıyor ki? eşdeğer eğitim veriliyor olsa yine bi derece, belli başlı 15 üniversite dışındaki diğer tüm üniversitelerin eğitimi nanay

 • ilker
  30.09.2014

  onu biliyoruz da Türkiye'nin son üniversitesi hangisi onu takip edemiyoruz artık

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.