11.10.2016
5.00 / 1 oy

Videoları Yavaşlatmak ya da Hızlandırmak

Videolarda Zaman Efektleri

Bir birleştirme yazılımında görüntü yavaşlatma ve hızlandırma operatörleri de bulunur. Bunlar genelde NLE yazılımlarındakinden gelişmiştir. Örneğin herhangi bir çekimi kendi içinde hızlıdan yavaşa doğru götürmek (timewarp) bu yazılımlarda çok daha kontrollüdür.

Timewarp'ta yavaşlatma yaparken daha yumuşak sonuçlar elde edebilirsiniz. Yavaşlatma seçeneklerinde Interpolation seçeneğini işaretlerseniz bilgisayar her bir field'i bir kareye dönüştürür. Böylece az bir çözünürlük kaybı yaşasanız da gerçek 50 kare hızına çıkmış olursunuz. Daha yüksek karelerde bu mümkün değildir. Özellikle yavaşlatma ve hızlandırmalarınızı tam değerlerle yapmayı tercih edin (50, 12, 100 gibi), bu çok daha iyi sonuç verecektir.

Son yıllarda yavaşlatma işini yapan yeni yazılımlar ve eklentiler de geliştirildi. Bunlar iki kareyi inceleyip araya morphing operatörüyle yeni kare(ler) oluşturuyor. Böylece eğer çekim uygunsa 100 kareye çıkmak bile mümkün olabiliyor. Ne yazık ki bu matematiksel algoritmalar her durumda işe yaramıyor. Resimde çok büyük perspektif değişimleri varsa genelde iyi çalışmıyorlar. Görüntüde artifacts adı verilen sayısal bozulmalar oluşuyor.

Video'yu Hızlandırmak ya da Yavaşlatmak

Aslında bu işlemi Hollywood sinemasında yıllardır izliyoruz. Örneğin araç patlama sahnelerini yıllarca ağır çekim izledik. Dramatik ölüm sahnelerinde slow motion hayır diye bağıran insanlar da videolardaki bazı frame'lerin yavaşlatılması ile gerçekleşiyor. Yakın zamanda ise patlama ve aksiyon sahnelerinin eskinin tam tersine hızlı olarak oynatılması moda. Ancak yavaş çekim sahnelerde arkadan gelen seslerin de kalınlaşarak yavaşlaması normal ve olması beklenen bir etki iken hızlandırılmış sahnelerde ince sesle hızlı hızlı konuşma seslerinin olmaması beklenir. En azından bu izleyiciyi filmin içerisindeymiş hissinden koparıp alır. Bu yüzden video'yu yavaşlatırken ya da hızlandırırken arka planda senkronize olan seslerin de aynı şekilde uyumlu olarak hazırlanması gerekir.

slow motion

Bir diğer örnek ise 70'li ve 80'li yılların aksiyon sinemasının dövüş sahneleri olarak gösterilebilir. Jackie Chan gibi usta oyuncuların başrolde olduğu filmlerden bahsediyorum. Bu filmlerde gördüğünüz çok hızlı dövüş sahneleri de aslında daha yavaş ve dikkatli olarak çekildikten sonra kurgu odasında hızlandırılarak ekranlarımıza geliyor.

Video'ları yavaşlatarak ya da hızlandırarak yapabileceğiniz daha bir çok uygulama varken en doğrusu deneysellik ve gözlem ile çalışmalar yapmak ve uygun şartlar için uygun güncellemeleri gerçekleştirmektir.

Videoları Yavaşlatmak ya da Hızlandırmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1140 kez okundu

11.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • incibadem
  6.12.2018

  artık akıllı telefonlarda özellikle yeni telefonlarda kamera kısmında slow motion çakim özelliği var. istediğiniz videoyu bu efektle çekebilirsiniz hiç bir ek zahmete katlanmadan ya da para harcamadan. tabii ki bu telefonlar ucuz değil fakat kullanımı uzun süreli.

 • ertan16
  27.10.2018

  adobe ürünleri bence öğrenciler için hiç de pahalı değil, hele ki diğer adobe ürünlerini de kullanmak istiyorsanız zaten bu yazılımlar iyi öğrenildiklerinde ekmek kapısı olabilecek potansiyele ulaşabiliyorlar, eğer böyle bir amacınız varsa da bence hiç tereddüt etmeden yıllık olarak cc sürümünü satın alın derim

 • porselen
  27.10.2018

  premiere açıkçası böyle bir ayar için biraz kalın ya da masraflı bir program olur, internetteki çoğu free ya da trial editör bunu yapmanıza belirli süre sınırları içerisinde izin verecektir diye tahmin ediyorum

 • yavuzkurt
  27.10.2018

  adobe premiere bildiğim kadarıyla bu özelliği destekliyor, çok derinlemesine bilgim olmasa da trial sürümünde bir eğitimin uygulamalarını sırayla bitirmiştim ve effects paneli içerisinde bir grafik çizerek videonun neresinin ne kadar hızlı ya da yavaş oynatılabildiğini ayarlayabiliyorsunuz

 • akarboz
  29.8.2018

  yavaş ya da hızlı hazır modlar değil de videonun farklı yerlerini istediğim hızda oynatabilmemi sağlayacak bir video editleme programı arıyorum, videonun anlamsız yerlerini çok hızlı oynatarak geçecek ama önemli olan yerleri yavaşlatıp öyle gösterecek ve bu şekilde de kayıt edip mp4 formatında saklayacak bir program

 • sema ozturk
  17.11.2016

  Ne zamandır merak edip ogrenemedigim konu. Aydinlattiginiz icin tesekkurler

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz