1.5.2014
4.60 / 5 oy

William Wordsworth Kimdir?

William Wordsworth'un Hayatı

İngiliz doğa şairidir.

Doğum: 1770

ölüm: 1850, 80 yaşında

William Wordsworth

William Wordsworth Cambridge Üniversitesi'nde eğitim gördükten sonra bir süre Fransa'da kaldı ve orada bir cerrahın kızı olan Annette Vallon'a aşık oldu. İkilinin bir çocukları oldu ama Wordsworth kadını evlenmeden terk etti. Parası hitince İngiltere'ye dönmek zorunda kaldı.

1798'de ilk toplu şiirlerini, yakın dostu, şair Samuel Taylor Coleridge'le birlikte Lyrical Ballads adı altında yayınladı. Wordsworth'un şiirleri şaşkınlıkla karşılandı, çünkü daha önce hiç yapılmamış bir şeyi denemiş, sıradan olayları basit bir dille anlatmıştı. Bu yeni basitlik, dönemin daha gösterişli, popüler şiirleriyle büyük bir zıtlık oluşturuyordu.

Anne ve babasını çocukken kaybettiği için kız kardeşi Dorothy'yle her zaman yakın bir ilişkisi oldu. 1799'da Göller Bölgesi'ne yerleşip Dorothy'yle ve 1802 yılında evlendiği karısı Mary'yle birlikte yaşamaya başladı. Daha sonra Coleridge de onlara katıldı. Her iki şairin de çok sevdiği Göller Bölgesi, şiirlerine ilham kaynağı olmuştur.

William Wordsworth Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1732 kez okundu

1.5.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • derman
    7.6.2015

    o dönemlerde evlenmeden çocuk sahibi olunabiliyormuş. biz ne kadar geri kalmış bir milletiz demek isterdim ama bu konuda değil. ne kadar önemli bir kişi olsa da çocuğunun annesini terk edip gitmiştir. ve evli olmadıkları için kadının hukuken hiç bir yaptırımı yoktur.

  • Mustafa.Tekin
    30.12.2014

    evlenmeden çocuk yapmak hangi şaire yakışır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz