06.09.2013
4.00 / 1 oy

ilk Futbol Kulübü hangisidir?

Yurdumuzda kurulan ilk kulüp, 1899 yılında ingilizler tarafından kurulan "Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü" olmuş, fakat hemen kapatılmıştı. Bunu yine İngilizlerin 1902 yılında kurduğu Kadıköy Futbol Kulübü'nün açılması takip etmişti. James Lafonten tarafından kurulan Kadıköy Kulübü'nün ardından yine ingilizler Moda, Rumlar da Elpis, izmir'de Rumlar Panionios ve Aporlon, Ermeniler Dork kulüplerini açtılar.

Türkiye'nin yabancı uyruklu ilk ünlü futbolcuları, Lafonten, Komber Çeksin, Ceymis Vital, azınlıklardan da Tahtaperde Aleko ve Semiramis Efendi idi.

Türkiye'nin ilk futbol takımı ise 1905 yılında Ali Sami Yen tarafından Galatasaray Lisesi beşinci sınıf öğrencilerinden kurulan Galatasaray'dır. Bu takımı 1907'de Kadıköylü gençlerin kurduğu Fenerbahçe, Vefa Lisesi öğrencilerinin kurduğu Vefa Kulübü izledi.

Türkiye'nin ilk bayan futbol takımı, Dostlukspor adıyla kurulmuştur. ilk kadın hakem Lale Orta, bu takımda kaleci ve kaptan olarak futbol oynamıştır.

ilk Futbol Kulübü hangisidir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1854 kez okundu

06.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • kara-ejder
    25.10.2014

    nasıl ya Beşiktaş'ın kuruluş yılı 1903?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.