04.10.2013
4.50 / 8 oy

ilk Türk Arabası Hangisidir?

Yurdumuzda ilk otomobil, 1895 yılında İstanbul'da kullanıldı. "Zâtülhareke" denilen otomobil, kısa sürede üst tabaka arasında yaygınlaştı ve istanbul sokaklarında otomobiller boy göstermeye başladı.

ilk yerli otomobil, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürselin isteği üzerine 1960 yılında Eskişehir Devlet Demiryolları Cer Atölyeleri'nde üretilen "Devrim"dir. 30 Ekim 1961 tarihinde Cemal Gürsel'e gösterilmek üzere Ankara'ya getirilen "Devrim", TBMM önündeki törende, 100 metre gittikten sonra durmuştur. 1961 model Consuller'a benzeyen otomobilin yapımından vazgeçildi.

ilk Türk binek otomobili, 1966 yılında "Anadol" adıyla piyasaya sürüldü, ilk çelik gövdeli Türk binek otomobili ise 1971'de Tofaş tarafından "Murat 124" markasıyla üretildi. 1972'den itibaren Renault firması ile lisans anlaşmalı Renault otomobiller üretilmeye başlandı. 1980'lerden sonra otomotiv sektöründe büyük gelişme yaşandı ve Türkiye, Ortadoğu ülkelerine otomobil ihraç etmeye başladı.

Anadol

ilk Türk Arabası Hangisidir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3156 kez okundu

04.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Behlül.Özçelik
  27.11.2019

  ne araba, ne uçak, ne de herhangi bir teknoloji üretmeden önce kendi toplumumuzdaki yerleşik yerli mal kalitesizdir algısını kırmak zorundayız, yoksa kendimizin satın almadığı ürünleri yurt dışındakiler hiç almaz. bunun için de insanlarımızın kendi teknolojimizden çok ahlak seviyemize güvenmesi lazım çünkü bir vidayı bile sağlam sıkacağına güvenmediğimiz insanlarla her gün iş yapıyoruz ve teknolojinin paydaşları da yine bu insanlar olacaklar

 • saziye78
  25.06.2019

  bunca bilgi birikimi ve know-how erişilebilirliği varken ben neden halen kendi arabalarımızı üretmediğimizi ve dünyaya satmadığımızı anlamıyorum. varsın pahalı segmentte yer almasın, hesaplı araçlar olsun ama bir yerden başlamak gerekmez mi artık?

 • transporter
  30.04.2018

  devrim arabaları konusunda hem dönemin mühendisleri hem de haberciler tarafından farklı bir bilgi aktarımı söz konusu, halen hayatta olan bir mühendisin röportajında bahsettiği şekliyle aslında benzinin bittiği falan yok ama arabanın boğulması da eşdeğer zorlukta bir hatadan kaynaklanıyor. habercilere çıkılmadan önce bir denemesi yapılmış olabilseydi otomotiv tarihimiz çok daha farklı olabilirdi. O kadar kısa sürede 2 farklı aracın hazırlanabilmesi tarihsel bir başarı

 • leylaa
  22.04.2016

  bir de imza arabası vardı sahi ne oldu ona? hah hatırladım tamam pardon :)

 • justme
  19.11.2014

  burada hiç bir başarı cezasız kalmaz gibi bir söz sarfediliyordu hatta filminde de

 • chung
  13.11.2014

  ünlü araba devrim, devrim arabaları diye filmi de vardı sanırım

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.