02.01.2017
5.00 / 1 oy

işletmeler için Facebook Kullanımı Rehberi

işletmeler Facebook'u Nasıl Kullanmalı?

İşletmelerin dört duvar arasında sıkışıp kaldığı ve hizmetleri ile ürünlerini dünyaya (potansiyel müşterilerine) tanıtabilmek için devasa bütçe ve zaman harcadığı zamanlar artık çok eskilerde kaldı. 90’lı yılların sonunda Türkiye’de yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte akıllı işletmeler, yaygın kullanılan internet sitelerine reklam vererek her evin içerisine girebileceklerini farkettiler. Televizyon ya da radyo gibi maliyeti yüksek olan ve hedef kitleye ulaşma imkanı sağlamayan bu pazarlama yöntemi bile artık bugün bizlere yarı ilkel geliyor elbette. Myspace gibi sosyal medya siteleri 2010’ların ilk yıllarında çok sayıda internet kullanıcısının trafiğini aldıysa da hiç biri Facebook kadar akıllı, hesaplı ve ziyaretçilerin gözünü yormayan bir reklam sistemi geliştirmeyi başaramadı. işletmeler açısından herhangi bir reklam bütçesi bile ayırmadan milyonlarca kişiye ulaşmanız mümkün.

müşteri kitlesi

Facebook’un işletmeler için Potansiyelinin Farkına Varın

Bu yazının hazırlandığı tarih itibariyle 2017 yılının başındayız. İnternet kullanımı, yılların yaygın alışkanlığını kırarak televizyon kullanımından artık çok daha yaygın durumda. Bundan 20 yıl önce verdiğiniz hizmetleri ya da sattığınız ürünleri sunmak için elinizde 2 alternatif vardı. Ya çok büyük bütçeler ayırarak personel/reklam birimleri aracılığı ile kitlelere ulaşabilen sınırlı kaynaklardan (dergi, gazete, televizyon, radyo vb.) reklam verecektiniz, ya da daha önce hizmet verdiğiniz müşterilerin çevrelerinin çok geniş olduğunu umarak fısıltı gazetesi aracılığı ile masa başında otururken telefonunuzun çalmasını bekleyecektiniz. O zaman size deselerdi ki, bana 5 dakika ver, işletmeni binlerce kişiye tanıtacağım, neler vermezdiniz ki bir düşünün? Peki bugünün imkanlarının ne kadar farkındasınız? Potansiyeli kavrayabiliyor musunuz?

facebook reklamı

İnternet dediğimiz network, artık masaüstü bilgisayarlarımızın arkasına takılmış kablolar aracılığı ile birbirimize merhaba diyebildiğimiz bir sistemin çok çok daha ötesinde, hatta daha net ifade etmek gerekirse artık isteseniz bile internetten kaçma şansınız yok, internet evinizde, cebinizde, televizyonunuzda, internet her yerde!

Buraya kadar geldiğimiz tnoktayı özetleyecek olursak, artık kime istersek ulaşabilir olduğumuzu farkettik. Peki ama;

- Rekabet şartları eşit olduğuna göre, benim gibi rakiplerim de pekala internet teknolojisini kullanabilir
- İnsanlar artık reklamlardan o kadar sıkıldı ki, herhangi bir işletmeden gelen mail otomatik olarak spam, telefon araması ya da sms ise reddedilir duruma geldi. Kendimizi tanıtalım derken müşteriyi hepten kendimizden uzaklaştırmayalım?
- Yazılımcı ya da tasarımcı değilim, facebook’u etkin kullanabilmem bu şartlarda bile mümkün müdür?

İşini iyi yapanın da kötü yapanın da kendisini en iyi şekilde ifade ederek ve eşinin dostunun sosyal medya hesapları ile kendisine mükemmel değerlendirmeler hazırlayarak pazarlama yapabilmesi ne kadar etik bilinmez, ama bu yazının amacı facebook ile işletme olarak neler yapabileceğinizin farkındalığını kazandırmak olduğu için bu ikilemi şimdilik es geçelim.

işletme facebook

Facebook’un işletmeler için Avantajları:

Düşük maliyetli pazarlama stratejileri uygulayabilirsiniz

Facebook pazarlama stratejileri

Facebook, sınırlı bütçeye sahip küçük ölçekli işletmeler için harika bir araç. Yanlış anlaşılmasın çünkü aynı zamanda verdiği hizmet alanında en iyi olduğunu iddia eden ve bunu sürekli reklamlar ile göstermek isteyen büyük ölçekli şirketler için de artık günümüzün olmazsa olmazı.

İşletmenize ilişkin temel bilgileri paylaşabilirsiniz

Facebook işletme bilgileri

İşletmenizin facebook sayfası, size işletmenizin adını, iletişim bilgilerini ve ürün/hizmetlerinizin listesini ve tanıtımlarını paylaşma imkanı sunuyor. Facebook yokken bu temel bilgileri internetten paylaşabileceğiniz yegane online mecra, işletmenize ait bir internet sitesi kurdurmak idi. Artık Facebook sayesinde bir internet sitesine sahip olmadan bile işletmenize ilişkin temel bilgileri bütün dünya ile paylaşmanız mümkün ve tamamen ücretsiz. Tabii ki bu işletmenizin bir internet sitesine ihtiyacı olmadığı anlamına da gelmiyor ancak internet sitelerinin işletmeler için faydalarını başka bir yazıya bırakalım.

Fotoğraf ve video paylaşımı yapabilirsiniz

Facebook fotoğraf video paylaşmak

Bu noktada açık olmak lazım, hedef kitlemiz uzun yazıları okuma alışkanlığı olmayan kişilerden oluşuyor olabilir. Bu sebeple işletmenizi yazılarla ne kadar uzun ve güzel ifade ederseniz edin, bu tanıtım yazısı ulaşması gereken kitleye gerektiği kadar ulaşamayabilir. Peki okumayı sevmeyen bu topluluk Facebook’a neden girer? Basit, daha rafine ve yormayan içeriklerden yararlanabilmek için. Fotoğraf ve videolar, kişilere ulaşabilmesi açısından yazılardan daha etkili bir araç olabiliyor. Böylece işletme olarak başardıklarınızı, müşterilerinize vadettiklerinizi, insan kaynakları yapınızın ne kadar güzel çalıştığını vb. fotoğraflar ya da videolar hazırlayarak paylaşabilirsiniz. Üstelik artık eskiden olduğu gibi fotoğraf ya da video çekebilmek için pahalı aksesuarlara da ihtiyacınız yok, tek yapmanız gereken cep telefonunuz ile çekmek. Hatta belki de belli bir ek fayda (indirim gibi) sunarak bu içeriği de müşterilerinizden talep etmek.

Fotoğraf ve video paylaşımlarınızda etiket sisteminden de faydalanarak sizi takip etmeyen Facebook kullanıcılarına da ulaşabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın. Eklediğiniz içerikleri başına # karakteri ekleyerek etiketleyin ki, ilgili alanda Facebook içerisinde gezinen tüm kullanıcılara da ulaşma imkanı bulmuş olun.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz

FACEBOOK KULLANICILARINA ULAŞMAK

Hem paylaşımızdaki yorumlar aracılığı ile, hem de işletmenize ait Facebook sayfasındaki mesajlaşma aracılığı ile hem mevcut, hem de potansiyel müşterilerinizle anlık olarak iletişim kurabilir ve hatta bu iletişimi bulunduğunuz yerden bağımsız olarak cep telefonunuzdan bile sürdürebilirsiniz. Mesajlaşma konusunda ise agresif bir pazarlama stratejisi gütmeden kişilerden gelen talep ile birlikte iletişim kurmanız daha sağlıklı olacaktır. Yoksa gözünüze kestirdiğiniz her potansiyel müşteriye özel mesaj göndermek hem işletme olarak itibarınızı zedeleyecek, hem de Facebook sayfanızın kapatılması ile sonuçlanabilecek bir şikayet sürecinin başlamasına yol açacaktır. Konuşmaktan çok dinleyen işletmelerin, müşterileri memnuniyeti açısından daha olumlu tepkiler aldığını aklınızdan çıkartmayın.

Müşterilerinize online destek sunabilirsiniz

Facebook canlı destek

Önceki madde ile paralel olmak ile birlikte, sattığı ürünlere ya da hizmetlere destek veren işletmeler, daha mutlu tüketiciler elde edecek ve böylece daha çok satış yapma imkanı yakalayacaktır. Facebook’un mesajlaşma özelliği ile müşterilerinize anlık olarak online destek sunabilirsiniz.

Marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz

Marka bilinirliği

Facebook’un yapısı gereği her bir kullanıcı, arkadaşlarının beğenilerini de görüyorlar, peki neden işletme olarak bunu lehimize kullanmayalım? Ne kadar çok kişiye ulaşırsak marka bilinirliğimiz de o kadar artmış olacaktır, ama ne şekilde ulaştığımız da marka itibarımızı şekillendirecektir.

Kötü örnek: Örneğin bir market zincirinin çok komik ve argo bir karikatür ile paylaşımını beğendirmeye ve daha çok kullanıcıya ulaştırmaya çalışması, itibarı açısından zedeleyici olacaktır.

Güzel örnek: Marketin güleryüzlülüğünü ifade eden ve duygusallığımızı gıdıklayan memnun müşteri profilleri ile hizmetin lüks değil, standart olması gerektiğini vurgulayan (eskilerin duvarlarında müşterinin velinimet olduğunun yazması gibi) bir paylaşım, doğru etiketleme ile olumlu bir marka bilinirliği artışına sebep olacaktır.

Hedefe yönelik reklam kampanyaları yapabilirsiniz

Hedefe yönelik reklam kampanyaları

Reklam kampanyalarında x para harcayarak y kişiye ulaşacağımızı biliyoruz, ama bu y kişinin ne kadarı benim potansiyel müşterim diye kaygılarınız olması normal. Zaten Facebook reklam altyapısını değerli kılan özelliklerden birisi de hedefe yönelik reklam yapma şansı sunması. Örneğin fotoğraf makinesi ekipmanları satan bir mağazanız varsa, direk olarak fotoğrafçılık alanına ilgi duyan kullanıcılara yönelik reklam kampanyası hazırlayabilirsiniz. Ya da gelinlik satan bir mağazanız varsa istediğiniz yaş aralığına sahip ve bekar hanımefendilere facebook ile reklam verebilirsiniz. Reklamınız bir gönderi gibi paylaşılacağı için hem görenleri rahatsız etmeyecek, hem de ilgi duyanları işletmenizin facebook sayfasına çekecektir. Gelinliği güzel dikmek de artık sizin işiniz, bizi mahcup etmeyin.

Facebook’ta yer bildirimi yapan kullanıcılara anlık teklif gönderebilirsiniz

Facebook anlık teklif

Facebook business sayesinde yakınlarda check-in yapan (ben bu lokasyondayım diyen) Facebook kullanıcılarını görüntüleyebilir ve hatta indirim/promosyon teklifi bile gönderebilirsiniz. Artık gel ablacım diye çığırtkanlık yapmak çok eskilerde kaldı, çağı yakalayın ve örneğin eğer bir AVM içerisinde restoran işletiyorsanız teknolojinin nimetlerinden faydalanın.

İşletmenizde çalışan ekibi facebook sayfanızdan paylaşabilirsiniz

Facebook isan kaynakları

Açık konuşalım, her işletme en iyi çalışanı çalıştırmayı ister ama kurumsal yapı, çalışanların genelde en büyük endişelerinden biridir. İşletmenizin İnsan Kaynakları departmanı ne kadar çalışanına değer verip kollayan bir sistem olsa da bunu potansiyel çalışanlarınıza göstermeden bilmeleri mümkün değildir. Amacınız, fast food resotanlarındaki gibi duvar ayın çalışanı diye fotoğraf asıp diğer çalışanları mutsuz etmek olmamalı. Ama çalışanlarını toplum önünde onore etmek iyi bir işletmecilik davranışıdır. Ama elbette bu paylaşımdaki amaç da logonuzun, çalışanın teyzesinin facebook sayfasında paylaşılması olmamalıdır.

işletmeler için Facebook Kullanımı Rehberi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1542 kez okundu

02.01.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • bruksel
  14.07.2019

  üretim işletmesi olun ya da hizmet işletmesi olun her işletmenin hem facebook hem de instagram hesabı olmalı. böylece müşterilerine tarafsız platformlarda kullanıcı yorumları sunabilmekte ve güncel bilgilerini onlarla paylaşabilmektedir.

 • aelita
  24.02.2019

  bireylerin de bu puan verme işlemlerini başka insanların ekmek kapısı olan işletmeleri kendi aklımca terbiye etmek için kullanmamaları gerekiyor, sistemdeki açık da bu zaten, bugün google maps'e ya da facebook'a girip hayatımda hiç gitmediğim yerlere 1 yıldız verebiliyorum, altına da istediğim yorumu yazabiliyorum, peki dürüst ve ahlaklı bir işletme böyle bir haksızlık karşısında kendini nasıl savunabilir?

 • fato25
  24.02.2019

  google maps bu konuda özellikle çok başarılı, telefonlarınıza yanıt vermeyen bir işletmeye bir yıldızı yapıştırdığınızda altına kuzu kuzu gelip durumlarını izah etmek zorunda kalıyorlar, mağduriyetinizi de hemen gidermek istiyorlar

 • koray2222
  24.02.2019

  gelen şikayetleri silmeyin, internetin hiçbir şeyi unutmayacağını unutmayın, bu sadece müşteri kitlenizi kızdırır ve sizin de itibarınızı azaltır, sıkıntılarını dinleyin ve onlara çözüm üretin, bunu da herkesle paylaşın ki diğer müşterileriniz de bu örnek davranışınızı görmüş olsunlar

 • rokforus
  18.01.2019

  kurumsal kimliğiniz ile gerçek kimliğinizi bir arada kullanan bir facebook hesabı açmayın, ürün tanıtsanız teyzeniz maşallah der, yeğenlerle hafta sonu gezmesi yapsanız tedarikçiniz yorum kısmında para ister

 • Bozaci
  12.12.2018

  eskiden facebook reklamını basar geçerdik o orada döner dururdu, şimdi facebook için ayrı instagram için ayrı reklamlar yetmezmiş gibi bir de instagram story reklamları falan çıktı, facebook'a veda etme vakti gelmiş olabilir gibi görünüyor

 • peri
  16.10.2017

  mutlu müşteriler ve yeni ürünler hakkında fotoğraflarla dolu işletme facebook sayfalarını biraz dikkatli incelerseniz, ardında yatan dramı da görebilirsiniz. artık insanlar sosyal medya sitelerinin ses duyurma anlamında gücünü farkettiler ve her türlü şikayetlerini bu kanaldan iletmeyi tercih ediyorlar. müşteri memnuniyeti konusunda ilgi sahibi olmayan firmaların çoğu zamanları ise mutsuz müşteri paylaşımlarını silerek geçiyor. twitter özellikle bu açıdan daha da kullanışlı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.