27.01.2014
4.47 / 19 oy

ivan Pavlov Kimdir?

1849 ve 1936 yıllarında Sovyetler Birliğinde yaşamış 'olan ünlü Rus bilgini, fizyoloji profesörü olan Pavlov, hayvanlarda salgı bezlerinin yalnız yem verildiği zaman değil, yem vermeksizin duyuların harekete geçirilmesi halinde de çalıştığını gözlemiştir.

Pavlov

Bunun için hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapmıştır. Bu denemelerin sonunda, tükrük çıkaran reflekslerin, başka tahrik edici unsurlara alıştırma yolu ile harekete geleceğini saptamıştır. Böylece şartlı reflekslerin bulunduğu anlaşılmıştır. Daha önce buna benzer denemelerle, gene bir Rus nöroloğu olan Beckterev de ayni sonuçlara varmıştı. Bechterev, insandaki reflekslere ait bilginin temelini atmıştı. İnsandaki refleksler de yapmacık türden koşullar altında (kusma olayında, özellikle küçük çocuklarda daha önce çok sıcak olarak yenen bir yemek dolayısıyla harekete gelebilir. Araştırma metodu olarak şartlı reflekslerin ortaya konması son derece faydalı olmuştur. Bununla birlikte, insanın bütün davranışlarının refleksler bilgisi yolu ile açıklanması, hayatın belli uyarmalara tepki göstermekten ibaret olmadığı noktasından başarısızlıkla karşılaşmaktadır.

ivan Pavlov Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2078 kez okundu

27.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mehmet can
  30.04.2018

  1900'lerin başlarında insanların daha büyük dertleri olduğu için ve medeniyet bugünkü kadar gelişmiş olmadığı için hayvan haklarını bırakın insan hakları bile neredeyse yoktu. Bugün böyle bir deney yapılsa ve internette paylaşılsa çok tepki çekeceği muhakkak

 • tamtam
  10.04.2018

  bilim için kötü olmak uğruna geçmişten aldığı bayrağı bir adım öteye götürebilecek bilgi ve cesaretteki insanlara hayranlık duyuyorum, şartlanma konusunu insanlara daha akılda kalıcı bir öğretme şekli sanırım olamazdı

 • yayvçuaz
  30.10.2014

  şimdi olsa köpeklerle deney yapılmaz diye panter emel tarafından suçlanırdı

 • lazo
  14.10.2014

  meşhur pavlov'un köpeği olayının pavlov'u

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.