9.11.2017
5.00 / 1 oy

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek

Veri kümeleri büyüdükçe kontrol edilmeleri güçleşir, kazara aynı veriler tekrar girilir ve arma yapıldığında yanlış satırdaki veriler bir süre sonra sinir bozmaya başlar. Meyve ve sebze satışı yapan bir marketin ürün verilerini excel ortamında takip ettiğini varsayalım ve örnek bir veri seti üretelim.

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek

Bu listedeli bazı meyve ya da sebzeler hatalı olarak iki kere girilmiş. Listemizi kısa tuttuğumuz için bu duplicate (tekrar eden) ürünleri seçmemiz çok da zor olmadı. Peki ya binlerce ürünlük bir excel dosyası olsaydı?

Her zaman ifade etmeye çalıştığım gibi, excel bu tip sık sık başa gelen senaryoları çözme konusunda çok başarılı bir program. Bazen karşılaştığınız problemin milyarda bir karşılaşılabilecek ve çözülemez bir durum olduğunu sanırsınız, bir tek sizin başınıza gelmiş gibi düşünürken bir de bakarsınız ki excel’de bu senaryonun çözümü çoktan hazır.

Bu makale kapsamında tekrar eden veriler ya da satırlar ile başa çıkmanın 2 farklı kolay çözümünü göstereceğim.

Excel’de Tekrar Eden Verileri Silmek (Remove Duplicates)

Tekrar eden satırları bir ya da birden çok sütuna göre seçerek tek birisinin, bazılarının ya da tümünün aynı anda tekrarı gibi tüm senaryolar için Excel içerisinde hazır bir araç var: Remove Duplicates.

excel remove duplicates

Az önceki meyve sebze örneğimize dönerek bu özelliği anlatmaya çalışalım:

excel remove all duplicates

Başlıkları almadan A ve B sütunlarındaki verileri seçili hale getirelim ve Data/Remove Duplicates seçimini yapalım. Karşımıza hangi sütunlara göre tekrar eden satırları silmemizi istediğimizi soran bir ekran geldi. Bu aşamada yapabileceğimiz seçenekler:

1. Sadece tekrar eden ürünleri sil (Sadece Ürün checkbox’ı işaretli)

2. Sadece tekrar eden reyonları sil (Sadece Reyon checkbox’ı işaretli ancak bizim senaryomuz için anlamsız)

3. Aynı anda tekrar eden ürünleri ve reyonları sil (Hem Ürün checkbox’ı hem de reyon checkbox’ı işaretli)

Mühim olanın sadece ürün sütunu olduğunu dikkate alarak 1. seçeneği kullanıyoruz ve OK butonuna tıkladığımızda tekrar eden 3 satır silinmiş olacaktır.

excel meyve sebze

 

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak

İkinci çözüm olarak, eğer sadece tekrar eden alanları görmek istiyor, ama silinmesini istemiyorsak yeni bir sütun açarak her bir satırdaki verinin tekrarının olup olmadığını excel fonksiyonlarını kullanarak görüntüleyebiliriz. Örneğin C sütununda:

excel if duplicate

COUNTIF (EĞERSAY) fonksiyonunun özelliği, bir aralıkta (bizim örneğimizde A2:A18) belirli bir kriteri sağlayan (bizim örneğimizde her bir meyve) hücrelerin sayısını bulmak. A2 ile A18 seçimimizi sabitlememizin sebebi ise, C2 hücresine yazdığımız COUNTIF fonksiyonunu C18 hücresine kadar uzatmış olmamız. Formüllerde sabitleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için Excel'de Formülde Hücreleri Sabitlemek yazısını inceleyebilirsiniz.

İşlem tamamlandığında excel çalışma dosyamız aşağıdaki gibi olacaktır:

excel countif duplicate

Güzel ama biz sadece tekrar eden verileri görmek istiyor isek formülümüzü aşağıdaki şekilde güncelleyebilir ve sadece tekrar eden ürünleri görüntüleyebiliriz:

=IF(COUNTIF($A$2:$A$18;A2)>1;"Tekrar";"")

excel find duplicates

Excel’de Tekrar Eden Satırları Bulmak ve Silmek

Pekala, çıtayı daha da yükseltelim ve tekrar eden verilerimizi sadece bir kez görüntüleyelim ve bu işlemi yaparken de sadece if (eğer) fonksiyonunu kullanalım.

Öncelikle, önceki çözüm için kullandığımız C sütununu silelim.

1. aşama: Ürünleri ada göre sıralamak

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek

Not: Sıralama işlemleri konusunda daha detaylı bilgi almak için Excel Sıralama İşlemleri makalesini inceleyebilirsiniz.

2. aşama: Her bir ürün adını bir önceki ürün adı ile karşılaştırmak

Amacımız, her bir ürün adının bir önceki ürün adı ile karşılaştırılması ve eğer her ikisinin de adı aynı ise sadece 2. ve daha sonraki ürünler için “tekrar” yazması, bu sayede tekrar sayısı sütununu “tekar” metnine göre filtreleyebilir ve tümünü görüntüleyebilir/güncelleyebilir ya da silebiliriz.

C3 sütunu için:

=IF(A3=A2;"tekrar";"")

Bu formülü C18’e kadar uzattığımızda:

excel only duplicates

Mükerrer veriler deyim yerindeyse kabak gibi karşımıza çıktılar. if (eğer) işlemleri için de destek makale referansı vermeyi ihmal etmeyelim ve Excel if (Eğer) Fonksiyonu ve Örnekleri makalesini de inceleyebileceğinizi ve eğer işlemleri ile detaylı örnekler bulabileceğinizi söyleyelim.

Son işlem olarak artık tekrar sayısı sütununa göre filtreleme yapabiliriz:

excel filter duplicates

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 8219 kez okundu

9.11.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • kadirkose
  20.3.2019

  verdiğiniz örnek çok güzel, ama kopyalayıp yapıştırarak mantığını anlamaya çalışılmadığı sürece yanlış kullanımları olabilir, mesela bir marketin aylık satışlarını listeleyen bir tabloda 2. ve 4. aylarda 20 kg satış yapılmış olabilir, bu kesinlikle mükerrer veri değildir, buradaki amaç portakalı iki kere listelememektir, matematiksel ifadelerde de tekrar eden değerler olabilir ve bu çok normaldir

 • limon
  14.2.2019

  özellikle csv dosyası import ettiğinizde ham verileri noktalı virgül gibi karakterler ile ayrıştırılmış iç içe yazılar oldukları için tekrar ediyorlar mı yakalamak mümkün olmuyor, excel her veriye şifa gibi bir program

 • alperen
  7.5.2018

  Excel'i bu haliyle bir klasördeki tekrar eden dosyaları bulmak için bile kullanabilirsiniz, dosya adlarını ve boyutlarını topluca excel'e aktarın ve dosya boyutlarında tekrar eden rakamları (metin formatında da olur) görüntüleyin, byte düzeyinde iki dosyanın birbiri ile aynı boyutta olması 1000 kilobyte'ın üzerinde neredeyse imkansızdır

 • yesil417
  17.4.2018

  Peki bir şirkette bir ada ve soyada sahip farklı kişiler de olabileceği bir senaryoda herkese bir numara atamak gibi bir senaryoyu nasıl Excel'e aktarabiliriz? Numaraları atadıktan sonra bu sayıların tekrar etmesi durumunu kontrol etmek yeterli şart mıdır?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz