24.1.2018
5.00 / 1 oy

Excel DCOUNT (VSEÇSAY) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

Excel DCOUNT (VSEÇSAY) Fonksiyonu Ne Amaçla Kullanılır?

DCOUNT, Microsoft Excel yazılımı içerisinde veritabanı (database) seçimi işlemleri yapmayı sağlayan fonsiyonlardan sayım amaçlı olarak kullanılan fonsiyondur. Belirtilmiş bir tablo içerisindeki alanlar üzerinde belirtilmiş şartları sağlayan satırların sayısını hesaplamaya yarar.

 

Excel DCOUNT (VSEÇSAY) Fonksiyonu Örneği

Stoklarımızda çeşitli markalardan oluşan 12 adet notebook olsun. Bu notebook’ların her birisi için rastgele olarak ram, işlemci, boyut ve fiyat rakamları oluşturarak aşağıdaki gibi bir veri seti elde edelim:

Excel DCOUNT Data

Not: Excel’de rastgele veriler oluşturmak konusunda daha fazla bilgi almak için Excel ile Rastgele Harf Seçimi ve Örnekleri ve Excel Rastgele Sayı Üretme Yöntemleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Soru 1: Ram miktarı 8 Gb olan notebook sayısı kaçtır?

Çözüm: Küçük veri setlerinde sayım işlemleri el yordamıyla yapılabilirse de Excel programı sayesinde binlerce satırlık verileri de “handle etmek” mümkün. Bunun için de elbette gömülü fonksiyonları kullanmak gerekecek, şarta bağlı sayım işlemleri için de DCOUNT fonksiyonu aşağıdaki gibi 3 parametre ile çalışmaktadır:

DATABASE: Veri setimizin barındığı tablonu  tamamı (başlıklar ile birlikte)

Field: Sayım işleminin gerçekleşeceği sütun. Bu alan toplam ya da ortalama almayı sağlayan diğer fonksiyonlar için önemli olsa da sayım işlemlerinde hangi sütunun seçildiğinin bir önemi yoktur çünkü zaten ilgili şartları sağlayan tüm sütunların sayısı aynıdır.

CRITERIA: Adından da anlaşılabileceği gibi sayım işlemlerinin hangi kriterler ile yapılacağı bu alana yazılmalıdır. En sık yapılan hata olarak not düşmek gerekirse, kriterler alanına başlıkların da yazılması gerekmektedir ki Excel de bu sayede veri setindeki ilgili sütunları bu başlıklar ile ilişkilendirerek sayım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Excel DCOUNT Örnek

Görselden de görülebileceği gibi Formula Result kısmında 6 Gb ram’e sahip olma şartını sağlayan 6 adet sonuç vardır.

Soru 2: Ram miktarı 6 ile 16 arasında olan notebook sayısını DCOUNT ile hesaplatınız.

Çözüm: Önceki örnekteki kriter alanını aşağıdaki gibi güncellememiz yeterlidir:

Excel DCOUNT Kullanımı

Görselden de görülebileceği gibi kriterleri yazdığımız alanın biçimlendirilmesinde aslında oldukça özgürüz, bir önceki örnekten faklı olarak bu sefer 2 adet kriterimiz var ve her ikisi de aynı sütun üzerinden hesaplanıyor, farklı olarak Ram’i 6’dan büyük ya da eşit ve 16’dan küçük ya da eşit alanların sayısını aradığımız için kriter alanlarımızı bu şekilde güncelledik.

Soru 3: Ram miktarı 4 ile 8 arasında olan 15 inç büyüklüğündeki i5 cihazların sayısını DCOUNT fonksiyonu ile hesaplayınız.

Çözüm: farklı kriterimizi yazalım ve DCOUNT fonksiyonunun referans hücrelerini güncelleyelim:

Excel DCOUNT çözüm

Sonuç olarak şartları sağlayan sadece 1 adet notebook olduğunu göreceğiz.

DCOUNT fonksiyonu, hem kullanımının kolay olması, hem de countif fonksiyonunun çok sayıda parametre ile çalışmasındaki zorluklar sebebiyle ihtiyaç duyulduğunda çok zaman kazandırabilen bir fonksiyondur. Diğer veritabanı fonksiyonlarını da paylaştıktan sonra büyük bir veri seti ile örneklendirmek dileğiyle..

Excel DCOUNT (VSEÇSAY) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 760 kez okundu

24.1.2018 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz