08.09.2017
5.00 / 2 oy

Katrancı Koyu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fethiye Katrancı Koyu

Göcek ile Fethiye arasında bulunan meşhur Katrancı Koyu... Meşhur diyorum çünkü bize bu şekilde tanıtılmıştı. Peki biz ne hayal ettik, ne bulduk anlatayım sırayla!

Fethiye Katrancı Koyu

Her sene Göcek’e mutlaka uğrarız tatil için. Burası bizim için henüz kirlenmemiş koyları olan eşsiz bir belde. 2016 yazında Göcek’te özel bir gulet tekne ile mavi tur tatilimizi tamamladıktan sonra kalan günlerimizi fethiye yolu üzerindeki koylara uğrayarak bitirelim istedik. Katrancı koyuna uğrayacağımız günün Kurban bayramının ilk gününe denk gelmesi bizi acaba çok kalabalık olur mu diye düşündürmüştü. Katrancı koyuna girmeden yol üzerindeki köfteci amcanın da gitmeyin yer bulamazsınız uyarısı ile Günlüklü Koyu’na geri dönmüştük. Başka bir yazımda Günlüklü Koyu’nun ne kadar harika olduğundan ayrıca bahsedeceğim.

Fethiye Katrancı Koyu

Gelelim 2017 yazına, her seneki rutinimiz Göcek’in güzel koylarında ve masmavi, tertemiz denizinde tekne ile 3 gün vakit geçirdikten sonra ilk iş Katrancı Koyu’nu görmek oldu. Fakat daha ilk girişte işletme personelinin yaklaşımı, şezlongların birbirine yakınlığı, denizin yukarıdan görüldüğü gibi aslında çok da berrak olmaması ve hatta bulanık olması, biraz ilerinizde günlük gelenler ve kamp yapanlar için ayrılan alanın her bir köşesinden ayrı bir mangal dumanı ve de kokusunun yükselmesi gibi birçok etmen ile büyük hayal kırıklığı yaşadık.

Fethiye Katrancı Koyu

Katrancı Koyuna bizim gibi günübirlik geliyorsanız ve şezlongları kullanmak istiyorsanız aklınızda bulunsun çift sayı olmaya ve herkesin şezlong kullanmak istemesine dikkat edin. Zira bir şezlong ve şemsiye kiralanmıyor. Restoranda oturacağınızı söyleseniz de kabul edilmiyor. Mutlaka iki adet şezlong ve bir şemsiye almanız gerekiyor. Fiyatı da her biri için 10’ar TL. Şemsiye ve şezlongların fiyatı Fethiye-Ölüdeniz’e göre daha uygun bu arada (Ölüdeniz civarında her biri için 15 TL alınıyor). Günlüklü Koyu’nda da fiyatlar aynı. Fakat restoranda fiyatlar kaliteye göre biraz abartılı.

Fethiye Katrancı Koyu

Katrancı Koyu’nda deniz kademeli olarak derinleşiyor fakat Sarıgerme’nin denizi (başka bir yazımda bahsedeceğim, kesinlikle uğrayınız) gibi uzun bir süre belinizde kalan bir deniz beklemeyin. Birkaç adım sonra boy hizasına geliyor. Benim önerim, temiz deniz istiyorsanız şayet açıklarda yüzmeniz. Hem de kıyıdaki insan kalabalığından kurtulmuş olursunuz. Bir de bilmiyorum her yıl ya da her dönem aynı mı, denizin kıyı şeridinde daha fazla olmakla birlikte kömür gibi siyah bir şeyler yüzüyordu denizin yüzeyinde. Onları kendimizden uzaklaştırmaya çalışmaktan yüzmekten de keyif alamadık biz.

Fethiye Katrancı Koyu

Katrancı Koyu’na girdiğinizde ilk önce özel kısım geliyor yani şu bahsettiğim şezlonglu kısım. Sonra mangal-piknik alanı geliyor. Burada market, duş ve wc alanı bulunuyor. Bu kısımı geçince fazla uzun olmayan, yürümesi oldukça keyifli, manzarası her açıdan süper olan bir köprü sizi karşılıyor. Hatta burada denize doğru uzanan bir veranda da bulunuyor. Bu alanda da piknik yapılıyor sanırım, biz çıktığımızda yemeklerini bitirip toparlanma aşamasına geçmiş bir aile vardı. Fakat bu verandayı kapmak için erken gelinmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü manzarası harika ayrıca her iki koyu birden görebiliyorsunuz. Tek handikapı denize birkaç adımda ulaşamayacak olmanız fakat birbirine karışmış mangal kokularını çekmektense denize birkaç adım daha fazla yürümek daha akıllıca olacaktır.

Fethiye Katrancı Koyu Denizi

Gelelim ikinci koya, kesinlikle ilk girdiğiniz yerdeki koydan daha güzel, daha temiz ve daha sakin. Kamp yapanların bulunduğu koy olmasından dolayı diye düşünüyorum. Ya da restoran, marketin ve de şemsiye-şezlongların ilk koyda olması da gelenlerin 2. koyu tercih etmemesine sebep olabilir. Belirttiğim gibi şemsiye ve şezlong isterseniz birinci koyu tercih ediniz.

Fethiye Katrancı Koyu Sahili

Belki birçoğunuz Göcek’teki açık deniz ile Katrancı’nın kıyı kesimi arasında yaptığım kıyasın yanlış olduğunu düşünecektir fakat Katrancı’ya gelmeden önce duyduklarım ile gördüklerim arasında biraz fark olduğunu, bu sebeple de beklentimin yüksek olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Benim gibi büyük umutlarla gelecekler olacaksa baştan uyarayım. Bana Katrancı Koyu’nu öve öve bitiremeyenlere koyun şu anki durumunu anlattığımda eskiden daha bakir olduğunu ve sadece kamp yapanların gittiği bir koy olduğunu söylediler. Sanırım internetin bilinirliği sağlaması özelliğinin bu sefer olumsuz tarafıyla yüz yüze kalıyoruz. Tüketim toplumumuzun doğayı da inanılmaz bir hızla tükettiğine şahit olmuş olduk Katrancı Koyu ziyaretimizde.

Fethiye Katrancı Koyu Plajı

İyi tarafından bakarsak Katrancı Koyu, kamp yapmayı, orman içinde ve aynı zamanda deniz kenarında kendi yemeğini pişirmeyi sevenlerin yeri diyebiliriz. Katrancı Koyu’na arabanızla ya da Fethiye’den kalkan dolmuşlarla ulaşabileceğiniz gibi Fethiye - Göcek arasında yapılan tekne turlarına katılarak veya Fethiye’den günübirlik tekne turlarıyla da görebilirsiniz.

Fethiye Katrancı Koyu

Karşılaştığımız olumsuzluklara rağmen doğası daha da bozulmadan gidip görmek iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Fethiye Katrancı Koyu

Katrancı Koyu 2017 Sezonu Giriş ve Konaklama Ücretleri

Şahıs Girişi 6,00 TL

Öğrenci Girişi 3,00 TL

Motorsiklet 12,00 TL

Küçük Vasıta 18,00 TL

Minibüs 54,00 TL

Midibüs 90,00 TL

Otobüs 144,00 TL

Çadır Yeri (4 Kişi Dahil) 35 TL

Karavan Yeri (4 Kişi Dahil) 42 TL

Fethiye Katrancı Koyu

Katrancı Koyu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 7529 kez okundu

08.09.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • baal
  13.08.2019

  yine bir bayram ve yine kaos ortamı. çok doğru demişsiniz bayramda gitmeyin diyerek. fakat gidecek yer kalmayınca şansımızı deneyelim dedik. sonuç: hüsran. mangalcılar her tarafı duman altı yapmış. deniz teknelerin bıraktıklarını kumsala sürüklemiş. yani en iyisi mi sakin bir zamanda gitmek.

 • mechule
  25.05.2019

  ramazan bayramının yaklaştığı şu günlerde önemli konulardan biridir nerede nasıl konaklanacağı, hangi koyların temiz ve güzel hangilerinden ise koşarak uzaklaşılması gerektiği konuları. katrancı koyu da önemli duraklardan biridir fethiye yakınlarındaysanız. hiç gitmediyseniz daha önce bayram haricinde bir günde gitmenizi tavsiye ederim.

 • gizemlimerve
  03.05.2019

  insanların tatile kaçabildikleri bir bayram tatilleri var, bunu turistik mekan işleten insanlar da iyi bildikleri için bir taraf dört gözle kazıklayacak müşterilerini beklerken kazığını yağlıyor, gariban müşteriler ise aylardır para biriktirip kredi kartı limitlerini açmaya çalışıyorlar ki hayal ettikleri o güzel selfie'leri çekebilsinler. ekonomiye canlılık gelmesi açısından da iyi, alan da razı satan da razı, sorun yok o yüzden

 • blondy
  03.05.2019

  bir yer çok kalabalıksa oradan zaten huzur ya da keyif beklemek pek doğru olmaz, eskiden kimsenin bilmediği yerleri bulalım da güzel güzel denize girelim denirdi ama artık öyle bakir bir koy da kalmadı, sessiz bir koyda temiz bir denize girmek demek en az 100 TL verip beach club'a gitmek demek. içeride de yemekti park yeriydi derken 200'lük oluyorsunuz bir günde adam başı

 • avukat24
  17.01.2019

  açıkçası vasat bir koy, her şeyi bedavaya getirmek isteyen ve ne gürültüyü ne de kirlenmiş doğa güzelliklerini ben takmam diyorsanız kalabalık bir ekip olarak gidilebilir ama ailecek gidip de huzur bulacağınız yer kesinlikle burası değil

 • bruksel
  17.12.2018

  bayramda falan gidecek olursanız abartmadan söylüyorum denizde yer bulamayabilirsiniz, bakın park yeri bulamazsınız demiyorum, bir şekilde gitmeye inat ettiniz ve gittiniz, vardınız, denizde boş yer bulamazsınız diyorum

 • berrin_izmir
  26.10.2018

  belediyelerin denetleyeceği söyleniyor belki 2019 yazı için daha temiz ve daha uygun fiyatlı bir katrancı koyu ile karşılaşabiliriz.

 • cuneytmertayak
  23.09.2018

  kampçılar yüzünden doğallığını ve sessizliğini kaybettiğini düşünüyorum buranın, daha önceki halini bildiğimden değil ama doğa ve deniz olarak güzel olan bir alanın bu kadar kalabalık tarafından işgal edildikten sonraki halinin bu kadar gürültülü ve yorucu olmaması gerekirdi

 • baal
  07.09.2018

  tarihi güzel ayarlarsanız çok güzel bir koy, berrak bir deniz, huzur içinde yeşillikler içinde bir zaman dilimine sahip olabilirsiniz. bunun için de ya eylül ortaları okulcular gittiğinde ya da ramazan ayında tercih edilmelidir.

 • adiaphorie
  24.08.2018

  bayramda her yer dolup taşıyor, bu bayram ise inanılmazdı 9 gün de tatil olunca tabii. imkanınız varsa daha sakinken bu güzel koyları görmekte fayda var.

 • ayyıldıztim
  22.06.2018

  kendi kamp alanları var. her türlü imkan sağlanmış kesinlikle bir kere de olsa gidip görülmesi gereken bir yer.

 • Satılmış76
  22.06.2018

  bilemedim, hem güzel görünüyor hem de ee hepsi bu mu diyesim geliyor, bütün kış hayalini kurduğum koy bu olmasa da eğer sessiz sakin bir zamanı olursa denenebilir

 • apsn
  15.06.2018

  Bugün katrancı koyuna gitsek diye plan yaparken yazınız ile karşılaştım. Bayramın da birinci gününe denk gelince çekindim açıkçası. En iyisi bayram sonunu beklemek.

 • alsancak
  12.11.2017

  2018 fiyatları ne zaman yayınlanır? kamp için şimdiden yer ayarlasak 2017 fiyatları geçerli olur mu bilginiz var mı? teşekkürler.

 • vedat
  21.10.2017

  bu yaz biz de gittik ailecek tüm rezilliği bloğumda yazmak istedim fakat önce bir araştırma yapayım istedim acaba bir tek ben mi böyle düşünüyorum diye. bir çok kişi aynı fikirdeymiş meğer.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.