30.05.2013
4.40 / 30 oy

Mülakat Örnekleri

Mülakat Nedir?

Kişilerin bir işyerinde çalışmak amacıyla başvurusunu takiben, işverenin işi talep eden kişiyi tanımak ve yeterliliğini ölçmek amacıyla yaptığı görüşmelere mülakat adı verilmektedir. Mülakatlar bire bir ya da grup mülakatı şeklinde yapılabilir. Bu yazıda da amacım, durumu her iki taraf açısından da değerlendirerek, hem mülakata girecek kişilere bir tavsiyeler kılavuzu hazırlamak, hem de işverenlerin daha etkili sonuçlar üreten mülakatlar hazırlamasına yardımcı olabilmektir.

Öncelikle mülakatın amacını kavramakla başlamak, süreci daha iyi kavrayabilmemiz açısından faydalı olacaktır. İşvereni ve işe başvuran kişileri birer taraf olarak değerlendirirsek, her iki tarafın da karşı tarafın beklentilerini bilmesi, aradaki iletişim kopukluğunu kaldırarak çok daha verimli sonuçlara yol açacaktır kanaatindeyim.

Mülakatın Amacı Nedir?

İşveren açısından mülakatın amacı, başvurular içerisinden en faydalı çalışanı bulmak olmalıdır ancak burada fayda kelimesinin içeriğinin de anlaşılması gerekmektedir. Bu sebeple işveren, daha iş ilanını vermeden önce ihtiyacını çok iyi analiz etmelidir. Bu ihtiyaçlara aşağıdaki örnekler verilebilir:

- Arge departmanımda çalışan sorumlıu aynı zamanda reklam ile de uğraştığı için, asıl uğraşı olan araştırma/geliştirme işlerine yeterli birim zamanı ayıtamamakta, bu sebeple reklam departmanı kurarak arge departmanı ile iletişim içerisinde olabilecek, uyum içerisinde çalışabilecek ve sunum yeteneği güçlü bir çalışana ihtiyacım var.

- Yüksek konsantrasyon gerektiren bir mesleğin ticari faaliyetini yürüten bir firmam var ve çalışanlarım, daha verimli çalışabilmek için dikkatleri dağılmadan çalışmaya ihtiyaç duyuyorlar. Eğer işveren olarak çalışanlarımın zaman kaybetmesine yol açan unsurları giderirsem, daha verimli çalışabilirler. Bu sebeple ofise çay/kahve hazırlaması ve temizlemesi için bir görevli tutarsam, çalışanlarım masalarından kalkmaya ihtiyaç duymadan daha verimli çalışabilirler.

- İşverenim ancak idari yeteneklerimin sınırlı olduğunun farkındayım. Benimle diğer çalışanlar arasında motivasyon ve kontrol işlemlerini gerçekleştirebilecek bir idareci (CEO) alırsam, kurumumun başarısı artar.

İşveren açısından ihtiyacın net olarak belirlenmesinden sonra, ihtiyaca yönelik kriterlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu kriterlerin teknik kısımları, meslekten mesleğe değiştiği için, ben her çalışanda standart olarak bulunması gereken diğer unsurlardan bahsetmek istiyorum. Bu detaylar, ister çaydan sorumlu olsun ister muhasebeden, her çalışan için muhakkak aramanız gereken kriterler olmalı.

Bir Çalışanda Standart Olarak Aranması Gereken Kriterler

- İletişim becerisi güçlü çalışanların ekibe katılması, hem kurum içi personel arasında daha kaliteli bir armoni yakalamanızı sağlayacaktır, hem de gerektiğinde dışarıda (iş toplantılarında, kendi arkadaşlarına vb.)  kurumunuzu daha iyi temsil edebilecektir.

- İşe alacağınız kişinin, asıl amacının finansal getiri sağlamak olduğunu sakın gözardı etmeyin. Geçmişte başarı sağlamış insan kaynakları yönetimleri de para ve huzur ikilisinin katsayıları arttıkça, başarıya ulaştıklarını vurgulamışlardır. Bu sebeple, bir yüksek maaşlı ve iyi motive edilmiş çalışanın, iki düşük maaşlı personelden daha fazla fayda sağlayabileceğini aklınızda bulundurun.

- Art niyetli insanların varlığı, tüm kurumlar için yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple kağıt kalemi bir kenara koyarak mülakata alacağınız insanları gerekirse tecrübelerinizle ve altıncı hissinizle iyi gözlemlemeye çalışın. Referansları ile iletişim kurarak geçmiş kariyerini dikkatli inceleyin. Daha önce çalıştığı kurumlarda uzun süreli çalışıp çalışmadıkları da yol gösterici olabilir.

- Neşeli bir çalışma ortamı kurmaktan çekinmeyin. Güleryüzlü yeni çalışanlar, mevcut çalışanlarınız açısından da iyi sonuçlar doğuracaktır.

Mülakat Cevapları

Yazının buraya kadarını okuyan ve işveren olmayan okuyucular sanmasınlar ki bütün ipler işverenin elinde. Unutmayınız ki, herhangi bir kurum, tüm departmanları aynı anda başarı gösteremediği sürece mevcudiyetini sürdüremez. Dolayısıyla aslında bütüm ipler sizin elinizde. Başarılı bir çalışan olursanız hem kurumunuza sağladığınız fayda artarak bu size kariyer olarak geri dönecektir, hem de sektörde aranan kişi konumuna gelirsiniz.

Mülakatın karşılıklı bir tanışma ve değerlendirme süreci olduğunu hatırlatarak, aslında sizin de bir işverende ve kurumda aramanız gereken kriterler olduğunu bilmenizi isterim. Mülakatta sizin de soru sorma hakkınız olacaktır ve alacağınız yanıtları titizlikle değerlendirmelisiniz.

Bir Kurumda Standart Olarak Aranması Gereken Kriterler

- Bir çalışan, öncelikle işe gireceği kurumun kurumsallığından ve karar alma mekanizmasının demokratik olarak işler vaziyette olmasından emin olmalıdır. Küçük ölçekli ve tek başlı yönetime sahip kurumlar, uzun vadede huzurunuzun kaçmasına sebep olabilir.

- Kurumun size sunduğu kariyer planını iyi inceleyin. Eğer mevcut bir kariyer planlaması yoksa diğer opsiyonları gözden geçirin.

Mülakat Tavsiyeleri

- Mülakata gitmeden önce, firma hakkında detaylı bir araştırma yapın. Faaliyet alanlarını, üretim yöntemlerini ve departman yapılarını kavrayarak mülakata girmeniz, size kocaman bir artı sağlayacaktır.

- Sade ve şık giyinmeye çalışın. Hafif ve güzel bir parfüm de sıkabilirsiniz.

- Görüşme yerine  dakika kadar erken gidin. Böylece sizden önce gerçekleşen mülakatlar hakkında fikir sahibi olabilir ve ek olarak iyi bir intiba bırakabilirsiniz.

- Olabildiğince sakin ve güleryüzlü olmaya çalışın, ama her duyduğuna peki ya da haklısınız diyen ir çalışanı hiçbir kurum istemez. Güleryüzlü olmak ile düşündüğünü ifade etmemek bambaşka şeylerdir.

- Kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye çalışın. Mülakata gitmeden önce “ben bu kuruma ne katabilirim” araştırmasını iyi yapın ve mülakatta da onlara birşey katabileceğinizi hissettirin.

- Bilmiyorum demekten çekinmeyin. Bilgi sahibi olmadığınız konular hakkında laf kalabalığı ile konuyu saptırmaya çalışmak faydanıza değil zararınıza olacaktır.

- Üst kısımda kalan işveren ihtiyaçlarını da anlamaya çalışın, bu size empati yeteneği katacaktır.

Mülakat Videoları

Mülakata katılmada önce, youtube benzeri video sitelerinden Türkçe ya da yabancı mülakatları izlemeniz, hem mülakat korkunuzu yenmenize yardımcı olacak, hem de mülakatta karşınıza çıkabilecekler hakkında size bir ön bilgi verecektir. Bu sebeple, mümkünse başvurduğunuz kurum hakkında, yoksa da benzer sektörde faaliyet gösteren kurumların mülakat videolarını araştırarak izleyebilirsiniz.

İş Mülakat Soruları

İyi planlanmış bir mülakatta, işverenin asıl amacı, firmasına çalışkan, uyumlu ve huzursuzluk getirmeyecek çalışanlar katmaktır. Bu sebeple geçmiş kariyeriniz, eğitiminiz ya da kişiliğiniz hakkında muhtelif sorular ile karşılıklı iletişim salanacaktır. Çoğu kurum tarafından uygulanan mülakat sistemlerinde aşağıdaki sorular ölçme ve değerlendirme amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır:

Sözlü Mülakat (Mülakat Soruları/Mülakat Örneği)

- Bu işi neden istiyorsunuz?

- Sizi neden firmamıza almalıyız?

- Bize ne katabilirsiniz?

- Kendinizde zayıf bulduğunuz yönleriniz nelerdir?

- Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

- Kariyer hedefleriniz nelerdir?

- Diğer adaylardan farkınız nedir?

- Önceki işinizden neden ayrılma istiyorsunuz?

- Kendinizi en yakın arkadaşınızın gözünden anlatabilir misiniz?

- İyi bir işvereni nasıl tanımlarsınız?

- Bu mesleği neden seçtiniz?

Mülakat Sınavı

Sıklıkla karşılaştığım bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek adına bu başlığı açma gereği duydum. Öncelikl mülakatın bir sınav değil, uzlaşma toplantısı olduğunun bilinmesini isterim. Sınav, başarılı sonuç alınması halinde geçilen bir ölçüm tekniğidir ancak mülakat, iki tarafın birbirini tanımaya çalışarak karşılıklı uzlaşmaya çalışması olarak düşünülmelidir.

İşverenin, teknik bilgi ölçümü yapmak amacıyla kişileri kağıt üzerinde tabi tutabilir, ancak bu testin mülakat olarak adlandırılması doğru olmayacaktır.

Mülakat Sonuçları

Her ne kadar kamu kurumları ya da bazı kurumsal firmalar tarafından açılan pozisyonlara ilişkin mülakat sonuçları online olarak açıklanıyor olsa da, sizlere açıkça söylemeliyim ki, başarısızlıkla sonuçlanan mülakat sonuçları sıklıkla paylaşılmazlar. Başka bir deyişle eğer başvuru yaptığınız bir iş ile ilgili size belli bir süre herhangi bir dönüş yapılmadıysa, bunu başvurunuzun kabul edilmemiş olması şeklinde yorumlayabilirsiniz. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada benzer şekilde yapılan ve iş talep edicileri tarafından belirsizliğe bağlı olarak yıpratıcı olabilecek bu uygulama, kurumların “sizi istemiyoruz” diyememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple ilgilendiğiniz sektör ve pozisyon için kendinize peşine n B ve C gibi şıklar da yaratarak, işsizlik depresyonuna girmemek adına ivedi olarak diğer opsiyonları değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

İngilizce Mülakat

Yabancı yatırımcıların büyük sermayeler ile çoğu sektörde büyük oyuncu konumuna gelmeleri sonucu, İngilizce hemen her branş için vazgeçilmez bir ihtiyaca dönüşmüştür. Yurtdışı bağlantılı firmalar da dünya üzerinde dağılmış farklı bölgeler arasında toplantı, eğitim ya da haberleşme ağlarının daha etkin organizasyonu ya da ortak iletişim dili kullanılması amacıyla iş talep edicilerinin İngilizce dilini çok iyi biliyor olmalarını sıklıkla şart koşmaktadırlar. Milli hastalığımız olan “biliyorum ama konuşamıyorum” sendromu işte bu noktada baş göstermektedir.

Yapılacak yazışma ve toplantılarda yeterli anlaşılabilirlik düzeyinde İngilizce’yi kullanıp kullanamadığınız, bazen yazılı sınavlarla, bazen de İngilizce sözlü mülakatlarla tespit edilmektedir. Bu sebeple, sektörünüz ile bağlantılı olarak İngilizce ihtiyaç düzeyinizi belirleyerek yeterli düzeye getirmeye çaışmanız, kariyeriniz için çok önemlidir.

Mülakat Teknikleri

Davranış belirleyici mülakatlar, panel mülakatları ya da grup mülakatı gibi teknikler yardımıyla, işverenler kurumları için en uygun iş talebini seçmeye çalışırlar.

Grup Mülakatı

Katılımcıların aynı ortama alınarak, adaptasyon, liderlik vasfı, uyumluluk, etki, esneklik, yenilikçilik, motivasyon, karar alma yeteneği, kriz yönetimi, stres yönetimi, ikna edebilme yeteneğirisk ama, süreç belirleme, duyarlılık, stratejik düşünebilme, krarlılık, sunum becerileri gibi yetilerin başvurular arasında kıyaslama yoluyla ölçüme tabi tutulduğu mülakat türüdür.

Yüksek Lisans Mülakatı

Lisansüstü eğitim veren üniversite bölümleri ya da enstitüleri tarafından uygulanan mülakatlardır. Kimi yüksek lisans mülaatları sözlü olarak gerçekleştirilirken, kimi mülakatlar da bilim sınavı olarak gerçekleştirilmektedir.

Geçmiş eğitiminiz, neden lisansüstü eğitim almak istediğiniz ve kariyer hedefleriniz gibi konular üzerinden yapılan bu mülakatlar için başvuruln bölüm/bilim hakkında detaylı bilgi sahibi olunması yerinde olacaktır.

Polislik Mülakatı Nasıl Yapılır? (PMYO/POMEM Mülakatı)

Polislik mülakatı bir grup aşamadan oluşmaktadır.

Katılımcılar öncelikle fiziki yapıları hakkında bilgi sahibi olunabilmesi amacıyla fizik mülakatı adı verilen bir teste tabi tutulurlar.

Daha sonra ise bir grup polis tarafından katılımcılar sözlü mülaata tabi tutulurlar. Bu mülakatta tarih, genel kültür, mantık gibi konu başlıkları altında katılımcılara sorular yöneltilir.

Polis Mülakat Soruları

Soruların genel yapıları aşğıdaki gibidir:

- Atatürk’ün ilkeleri

- Polislik mesleği hakkındaki düşünceler

- Güncel konular hakkında sorular

- Genel kültür ölçümü amacıyla bazı kavramlar hakkında sorular sorulabilir.

Ziraat Mülakat Soruları

Ziraat Bankası’na yapılan başvuruların değerlendirilmesi amacıyla kullanılan bazı sorular aşağıdaki gibidir:

- Hangi bakanlıkta hangi bakanın görev aldığı

- Ziraat Bankası yönetim kadrosuna ilişkin sorular

- Türkiye ekonomik rakamlarına ilişkin sorular

- Bankacılık sektörüne ilişkin tanımsal sorular

Askeri Mülakat

Askeri lise mülakatları da, hakkında kısaca bahsedilmesi gereken bir diğer mülakat uygulaması.

Askeri lise mülakatları, sağlık kontrolü, spor mülakatları ve en son sözlü mülakat aşamalarından oluşmaktadır.

Sözlü mülakatta ise adaya yöneltilen soru yapıları genellikl aşağıdaki gibi olmaktadır:

- Adaydan kendisini ve ailesini tanıtması ve bilgi vermesi istenir

- Kişiden neden askerlik mesleğini seçmek istediğine ilişkin kapsamlı bir açıklama istenir

- Türkiye Cumhuriyeti tarihine ilişkin önemli tarihler ve olaylar hakkında sorular sorulur.

 

Mülakat Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 11884 kez okundu

30.05.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • cuneytmertayak
  06.04.2019

  bence mülakat yapan kişiler buraları okuyup soruları ya da soruş şekillerini değiştirmişler yani kendilerini her geçen gün daha da geliştiriyorlar. çünkü 2 sene önce buradaki sorulara benzer sorular ile karşılaşmışken şimdi girdiğim mülakatlarda sorular uzaktan yakından ilgili değil.

 • aky
  18.01.2019

  ik'cıların temel görevi işini iyi yapan insanlar bulmak değil, öncelikle takım çalışmasına uyumlu insanlar bulabilmektir. Ancak örneğin müdür gibi bir pozisyona da aman efendim tabi efendim diyen aşırı uyumlu birisi uygun olmayacağı için potansiyel çalışanı mülakatta test etmek bilinen bir ik yöntemidir

 • ahmet50
  18.01.2019

  mülakatlar, karşılıklı olarak iki egolu taraf olması durumunda amacı dışında gereksiz bir ortama dönüşebiliyor. Çoğunlukla insan kaynakları tarafının sorduğu sorularda bir teknik ya da yöntem olmadığını düşünüyorum, işini bilinçli yapan sayısı her alanda olduğu gibi burada da çok az

 • kanuni
  03.01.2019

  uluslararası firmalarda aşama aşama mülakat yapıyorlar, birkaç mülakat sonra uzak doğulu firma yöneticileri ile mülakat yapmanız gerekebilir mesela, bir komedyenin de dediği gibi çin'liyi gördün mü işi aldın demektir, adam o kadar işinin gücünün arasında sana zaman ayırıyorsa belli ki şirket sende bir potansiyel görmüş demektir

 • mmaajjesty
  29.11.2018

  kriz ortamı derinleşirse o birbiriyle geçinemeyen şirket sahibi kardeşler bile üç kuruş para için ağız kokusu çekebilirler, varken insan şımarmayı seviyor nedense ama olmayınca da bir anda asıl ihtiyaçlar dank ediyor kafalarına

 • star_hasan
  29.11.2018

  bir çalışan aslında mutlu olmak için öyle ahım şahım şeyler beklemez, bir kere harcadığı emek ve zamanın karşılığını maddi olarak alabiliyorsa bir de çalışma ortamında huzuru yerindeyse zaten bir yaştan sonra hayal kurmayı da bırakacağı için daha iyisini bulamayacağını bilir ve en verimli şekilde işini yapmaya çalışır

 • aybike
  29.11.2018

  yabancı kurumsal şirketler çalışanlarını marka kimliği ile iç içe işleme konusunda çok başarılı örnekler sundular, insanlar gerçekten de çok komik paralara o şirketlerin çalışanları olmayı ve haftada 60+ saat çalışmayı seviyorlar. Bunu anlamam henüz mümkün olmasa da bu kurumsallıktan çıkmış birisinin de 3 kavgalı kardeşin yönettiği osb atölyesinde mutlu olması beklenemez haliyle

 • sadık
  29.11.2018

  ben de insan kaynaklarına sen dersem dediğiniz örnek daha anlamlı olurdu ama bence ik çalışanları mülakatta biraz da sabır ve sinir yönetimi testi yapmış oluyorlar kendi kafalarınca

 • ihsan.öztaş
  29.11.2018

  sen siz konusu herkesin kendi hassasiyetinde olan bir konu, esnaf adam herkese sen der hiçbir müşterisi de bozulmaz, herkes de esnafa sen der adamın aklına bile gocunmak gelmez, ama bir beyaz yakalı bir başka beyaz yakalıya direk olan sen deyince nedense ortam geriliyor. Bu kadar da takılmayın

 • sadık
  29.11.2018

  işe girecek kişi de öncelikle hangi aşamada başvuru yapıyor olursa olsun saygı görmek istiyor, mülakat da bunun ilk aşaması. Mesela ben halen senli benli konuşan insan kaynakları çalışanlarını yanlış bulmaktayım

 • caner.bagci
  20.11.2017

  En önemli şey kendine özgüveni olup olmadığıdır mülakatta. Pısırık bir yapınız varsa mümkünse mülakat olmayan bir iş arayın kendinize.

 • cerkez70
  22.05.2017

  bana garip garip sorular sordular ne olduğunu hatırlayamıyorum bile o kadar dumur oldum sanırım soruları duyunca.

 • S.Uluçay
  19.01.2017

  çok işime yaradı benim verilen bilgiler. sayenizde rahat bir mülakat geçirdim. emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 • metro turizm'de ne şekilde mülakat yapıldığını çok merak eder oldum. bugüne kadar saygısız ve çok kaza yapan şöförleriyle bilinen firma bu hafta itibariyle yepyeni rezilliklere imza etti. bu nasıl bir insan kaynakları yönetimidir merak ediyorum

 • mehmet eryılmaz
  03.01.2016

  Merhaba bir hafta sonrasina mulakata cagrildim ozel bir firmada istanbulda ne yapayim ne tavsiye edersiniz?

 • wanted2
  21.11.2014

  insanlar mülakatı yapan tarafa geçince mülakata girenin halinden anlamamaya başlıyorlar ama, sanki onca yılın hıncını çıkarırmışçasına sert olan insanlar da var

 • ruzgar123
  26.09.2014

  mülakatı değerlendirenlerin de sizin geçtiğiniz yoldan geçtiğini bilmeniz sizi rahatlatabilir

 • guldane
  22.08.2013

  aman deyim maaşın yazmıyorsa sözleşmeye imza atma. Sonra ne alacağını bilemeden 1 ay boşa çalışırsın benden söylemesi.

 • narin
  16.08.2013

  Kurumlarda çalışmaya başlayacaksan buraların ücretleri zaten bellidir. Ama sen özelden bahsediyorsun sanırım. Onu da arkadaşın dediği gibi forumlarda sorark öğrenirsin ancak. Ya da utanmadan patrona sorarsın.

 • kara kiz
  06.08.2013

  Ben mülakata çağrıldığımda gitmeden önce forumlardan orada çalışanların maaşlarını öğrenmeye çalışmıştım. Özelden mesaj fln atmıştım. Geri dönen de oluyor dönmeyen de.

 • esprit
  03.08.2013

  Benim kafama takılan ücreti ne zaman sormalıyız? Sormalı mıyız? Diyelim anlaştık, tamam sizi işe alıyoruz sözleşmeyi okuyun, imzalayın dediler, okuduk ve ücret hakkında bişey yazmıyor ne yapmalı?

 • harun_emirhan
  30.07.2013

  Yazıda da belirtilmiş gerçi ama ben de yazayım istedim. Kıyafet seçimi çok önemli neticede ilk izlenim diye bir şey söz konusu.

 • limon
  21.07.2013

  yaaa bu kadar zorluyolar mı :( çok üzüldüm ama işi aldığına da sevindim açıkçası.

 • sedat_uzman
  19.07.2013

  Benim mülakatım çok iyi geçmişti havadan sudan konuşmuştuk, ne alan sorusu ne de zor bir şeyler. Sadece hangi okuldan mezun olduğum, bu şirkette hangi pozisyonlarda olabileceğim gibi klasik sorular vardı.

 • gevheryuruk
  11.07.2013

  sana işkence etmişler, yorumlar arasında bu kadar uzunu olunca dayanamadım okudum. Ben olsam işiniz de sizin olsun der kapıyı çeker giderdim heralde.

 • doğanateş
  06.07.2013

  Arkadaşlar ben özel bir banka mülakatına girmiştim ve beni ağlattılar, sen bayansın ileride görev için il değiştireceksin ne yapacaksın dediler, ben de işim gereği giderim tabi dedim. Peki evli misin dediler, böyle bir şey sormaya hakları var mı? Ben de hayır deyince erkek arkadaşın var mı? Onun işi gereği senin şehir dışına çıkman gerekirse ne olacak dediler? Duygusal mısın? İşine bunu yansıtır mısın? Ne kadar sık hasta olursun filan gibi sorular sordular. En sonunda ailenden biri hastalanırsa ne yapacaksın deyince dayanamadım gözlerimden yaşlar süzüldü. Salondan çıktım fakat sonuçlar açıklandığında işe alındığımı öğrendim. Biraz garip değil mi. Madem alacaksınız neden bu kadar zorluyorsunuz!!!

 • esenmell
  05.07.2013

  En garip soru bana sorulmuş sanırım; “bişey içer misin dediler” :) ben de çay istedim, bu sefer de şekerli mi dediler :) 2 şeker lütfen dedim ve işi kaptım :) sanırım kendime güvenip güvenmediğimi öğrenmek istediler :)

 • hakanbeys12
  03.07.2013

  Bana burası olmazsa nerelerde çalışmak istersin diye sorulmuştu. Ben de benim üniversiten beri istediğim tek yer burasıydı, son 2 yıldır çalışmalarımı hep bu şekilde yaptım demiştim.

 • adem36
  adem36
  30.06.2013

  Alan bilgisi sorularını geçersek, bana en gıcık olduğum soru sorulmuştu “ neden seni seçmeliyiz?” ben sevmem ki kendimi övmeyi, geveledim bişeyler onlar da beni seçmedi. Yani bu soruyu sevin ya da sevmeyin hazırlıklı olun.

 • mehmet varol
  18.06.2013

  Aslında bu makalenin yorum kısmını blog sayfası gibi olsa da mülakata giren kişiler sorulan soruları yazsa?

 • hazal67
  11.06.2013

  Bence gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

 • bostonlu
  05.06.2013

  Mülakatı yapan kişilerin istekleri çok değişken oluyor, evet burada yazılanlar güzel de herkese sökmez ki.

 • kartopum19
  03.06.2013

  Mülakata gitmeden önce kesinlikle o firma hakkında bilgi sahibi olun, bunun size yararı fazla olacaktır. Ben bu şekilde yaklaşarak çalıştığım firmayı ne kadar çok istediğimi, iyi bildiğimi mülakat yapan kişiye göstermeye çalışmıştım.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz